انواع مختلف رژیم وگان – تاثیر انواع رژیم وگان بر کاهش وزن و لاغریReviewed by Mehdi kh on Dec 31Rating: 5.0

رژیم وگان که این روزها سروصدای زیادی کرده است در حفظ سالمتی و کاهش وزن بسیار موثر است این رژیم انواع مختلفی دارد و با دانستن و آگاهی از انواع آن می توانید بهترین روش را برگزیده و لاغر شوید .
باید بدانیدکه فرق وگان ها با وجترین ها در رژیم غذایی ان ها است وگان شکل سخت تری از وجترین است هر دو نوعی از رژیم گیاه خواری است اما تفاوت هایی دارند و هرکدام مزایا و معایب خود را دارند برای آشنایی بیشتر با مقاله ی ما همراه شوید .

برای رسیدن به تناسب اندام با ما تماس بگیرید .

گیاه خواری به عنوان روشی برای زندگی تعریف می شود که تلاش می کند تمام انواع بهره برداری حیوانی را از بین ببرد چه غذا چه لباس و یا هر چیز دیگری به این دلایل در این رژیم هیچ محصول حیوانی وجود ندارد .

محصولاتی مانند گوشت تخم مرغ و لبنیات و … این رژیم جزء بهترین نوع رژیم های غذایی است و در رتبه ی 19 لیست بهترین رژیم ها ی کاهش وزن و بهترین رژیم دوستدار قلب و جلوگیری از دیابت شناخته شده است .

 وگان ها تمامی فراورده های حیوانی و لبنی را مصرف نمی کنند و هر چیز ساخته شده با ژلاتین که از استخوان ها و سم های حیوانی بدست می آید و در عوض مقدار زیادی میوه و سبزیجات و غلات کامل و دانه ها و آجیل ها و حبوبات را مصرف می کنند این رژیم هم انواع مختلفی دارد .

رژیم وگان با چه عملکردی باعث کاهش وزن و لاغری می شود ؟

بسیاری از غذاها یی که در طول روز می خورید محصول فراورده های حیوانی هستند برخی غذاهای فراوری شده و کیک و شیرینی ها از این دسته اند این غذاها کالری بسیار بالایی دارند و مواد مغذی اندکی دارند و احتمال پرخوری بیشتر است رعایت این رژیم از پر خوری و احتمال خوردن این غذاهای پر کالری جلوگیری می کند این رژیم با محدود کردن دایره ی انتخاب مواد غذایی برای شما مانع از پرخوری می شود این رژیم گزینه ی انتخاب شما در بیرون از خانه را هم محدود می کند در تنیجه به جای رفتن به رستوران ها ترجیح می دهید در خانه آشپزی کنید و غذا بخورید و به این ترتیب کالری کمتری را وارد بدن خود می کنید . 

به دلیل مصرف زیاد میوه و سبزیجات در رزیم گیاهخواری این رژیم نسبت به سایر رژیم های غذایی با حجم برابر کالری پایین تری دارد و تراکم کالری در این رژیم کمتر است به  عنوان مثال برای دریافت 100 گرم کالری انرژی باید 300 گرم کلم  بروکلی پخته شده یا 238 گرم ملون مصرف کنید این در حالی است که برای دریافت همین مقدار کالری تنها 56 گرم سینه ی مرغ یا 28 گرم پنیر کافی است در رژیم گیاهخواری به دلیل تراکم کالری در غذها با دریافت کالری کمتر احساس سیری می کنید و در نتیجه با  کاهش کالری وزن کم می کنید .

اگر رژیم گیاهخواری ضعیفی را در پیش بگیریم می تواند باعث کمبود برخی مواد مغذی و بروز مشکلاتی برای سلامتی ما شود برای مثال گیاهخواران بیشتر از بقیه در معرض کمبود ویتامین ب 12 قرار دارند این امر به خصوص در گیاه اگر رژیم گیاهخواری نامناسب باشد باعث کمبود کلسیم اسیدها ی چرب امگا3 ید آهن و زینک می شود کمبود این مواد مغذی موجب بروز مشکلاتی در سلامتی ما می شود آسیب به دستگاه عصبی کم کاری تیروئید کم خونی شکستگی استخوان ها و افسردگی از جمله عوارض کمبود این مواد مغذی هستند .

در هر وعده ی غذایی از دانه های پروتئینی مانند لوبیا عدس و نخود استفاده کنید و از و مصرف زیاد روغن و گیاهان سرشار از چربی خودداری کنید آووکادو زیتون نارگیل مغزها و دانه های روغنی مواردی هستند که نبایددر مصرفشان زیاده روی کنید چون کالری زیادی دارند . مصرف غذهای فرآوری شده ی شبه گوشت شبه پنیر و دسرهای گیاهی را به حداقل برسانید از غذاهای غنی شده با مواد مغذی و مکمل ها استفاده کنید به مصرف ویتامین ب 12 توجه ویژه داشته باشید .

در تحقیقی دیگر مقایسه ای بین رژیم های گوناگون صورت گرفت گیاهخواری پسکیترینیسم که گوشت دریایی مانند ماهی و صدف مصرف می کنند و رژیم نیمه گیاهخواری که گوشت مرغ و ماهی استفاده می کنند و همه چیزخواری در این تحقیق 4 ماهه شرکت کنندگانی که رژیم  پاک گیاهخواری داشتند به طور میانگین 5/7 درصد از وزنشان را از دست دادند این مقدار تقریبا دو برابر کاهش وزن در 4 گروه دیگر بود .

این رژیم بسیار اثرگذار است و با چربی کم توانست در کاهش وزن 2 تا 3 برابر موفق تر از رژیم های غذایی توصیه شده توسط انجمن تغذیه ی امریکا انجمن قلب امریکا و برنامه ی آموزش ملی کلسترول عمل کند .

انواع رژیم وگان :

رژیم وگان  کم چرب با کربوهیدرات بالا 

این رژیم غذایی کم چرب کربوهیدرات بالا دارد اما در این رژیم غذایی به جای میوه روی سیب زمینی و برنج و  ذرت تاکید می کنند .

رژیم وگان  سبزیجات پخته :

در این رژیم میوها و سبزیجات و آجیل ها و دانه ها و کلیه مواد غذایی گیاهی پخته شده در دماهای پایین تر از 118 درجه فارینهایت باید مصرف شوند .

رژیم وگان  خام خواری :

در این رژیم افراد گیاهان غنی از چربی مانند آجیل و آووکادو را محدود می کنند و به جای ان عمدتا بر  میوه ها و سبزیجات خام تکیه می کنند این رژیم را رژیم غذایی کم چرب و غذای خام گیاهخواری و یا رژیم غذایی میوه ایی  هم می گویند .

رژیم وگان  گیاهان :

این رژیم بر اساس انتخاب وسیعی از گیاهان به عنوان وعده های غذایی پایه ریزی شده است میوه ها و سبزیجات و حبوبات سبوس دار و حبوبات و دانه ها و آجیل ها

رژیم وگان با فیبر بیشتر باعث سلامتی و کاهش وزن می شود :

این رژیم محتوی مقادیر زیادی میوه و سبزیجات غلات و حبوبات دانه ها و مغزها است این غذاها همه سرشار از فیبر در القای احساس سیری و کاهش گرسنگی موثر است . افزایش مصرف فیبر به شما کمک می کند بدون محدود کردن خود در دریافت کالری یا کاهش حجم غذا وزنتان را کاهش دهید مصرف روزانه 14 گرم فیبر بیشتر می تواند موجب کاهش 10 درصدی کالری دریافتی تان شود . 

برای دریافت بهترین برنامه ی غذایی آن هم رایگان و با مشورت پزشک فقط با ما تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =