تنوع در رژیم غذایی | رژیم غذایی متنوعReviewed by Mehdi kh on Feb 8Rating: 5.0

شاید این سوالیست که ذهن بسیاری از مردم را درگیر خود کرده است. کسی که می خواهد رژیم بگیرد به این فکر می کند که آیا تنوع در رژیم غذایی درست است یا خیر؟ بیشتر افراد به ویژه متخصصان تغذیه می گویند در بهترین حالت این ایده خسته کننده و در بدترین حالت ناسالم است.

متخصصان توصیه می کنند روزانه از همه گروه های مواد غذایی شامل سبزیجات، میوه ها، غلات کامل، محصولات لبنی کم چرب و محصولات پروتئینی بدون چربی استفاده کنید. در همین گروه های غذایی نیز باید تنوع را رعایت کنیم تا از تمام مواد مغذی بهره ببریم. استفاده از میوه ها و سبزیجات متنوع مزایای فراوانی برای سلامت از جمله افزایش طول عمر و کاهش خطرات بیماری های مزمن دارد ..

برای رهایی از چاقی با ماتماس بگیرید .

تنوع غذایی روی لاغری و کاهش وزن چه تاثیری دارد ؟

خیلی از ما اینگونه فکر یم کنیم که اگر تنوع غذایی در رژیم را پایین بیاورند و هر روز یک نوع غذا بخورند زودتر به وزن ایده آل می رسند اما این کار آسیب های بسیاری را به دنبال دارد و چنین کاهش وزنی دوام نخواهد داشت.

یکسان بودن غذا سبب کسل شدن رژیم و سختی ادامه دادن آن می شود. حتی اگر فرد با چنین رژیم به وزن دلخواه برسد نمی تواند آن را کنترل کند چون عادت غذایی سالمی جایگزین نشده است. هر روز باید مقدار مناسب غذایی جدید را بدست آورید و ممکن است انجام این کار برای بعضی دشوار باشد اما هر چیزی راه حلی دارد. امروزه می توانید به راحتی اطلاعات مربوط به کالری غذاها  را از طریق اینترنت و اپلیکیشن ها بدست بیاورید اما سادگی کار از این هم فراتر رفته است .

بررسی ها روی انسان ها و حیوانات نشان می دهند هر چقدر تنوع در وعده غذایی بیشتر باشد بیشتر نیز می خوریم. در این پژوهش به افراد  در یک وعده چندین نوع غذا داده شد، نتیجه این بود که آنها مقدار بیشتری غذا خوردند.

همچنین در پزوهشی طولانی مدت که روی چندین نفر انجام شد مشخص شد تنوع در خوردن غذاهای پر کالری طی 5 تا 9 سال به شدت خطر چاقی را در این افراد بالا برده است. مایا وادیولو محقق و متخصص تغذیه در دانشگاه هاروارد از تنوع در برنامه غذایی در جهت مثبت استفاده کرد تا بتواند میزان استفاده از غذاهایی مانند میوه و سبزیجات را در برنامه غذایی افزایش دهد.

اگر به هر اندازه ای که دلتان می خواهد به شما سیب دهند بعد از مدتی به دلیل کاهش اشتهای شما به سیب، میزان استفاده تان نیز کمتر می شود اما همین که به شما میوه ای جدید می دهیم  از آن بیشتر لذت می برید و از خوردنش صرف نظر نمی کنید. اضافه کردن میوه، سبزیجات و غلات کامل به برنامه غذایی مزایای فراوانی برای سلامت از جمله کاهش خطر بیماری های مزمن و کاهش وزن دارد .

تنوع غذایی در رژیم های غذایی لازم است :

انسان ها همواره دارای رژیم غذایی متنوع بوده اند از همان انسان های نخستین تا ما ، این نوع تغذیه برای عملکرد بدن نیز مناسب بود چون هر کدام از آنها نیازهای متفاوتی داشتند اما امروزه برنامه های غذایی را می بینیم که در طول هفته تنها چند غذای ثابت را به افراد پیشنهاد می دهند.  

تاثیرات مثبت تنوع غذا در رژیم های غذایی :

باید بدانیدکه عدم تنوع غذایی در رژیم موجب کمبود مواد مغذی در بدن می شود بدنمان به دامنه گسترده ای از ریز مغذی ها و درشت مغذی ها نیاز دارد. به همین دلیل باید غذاهای متنوعی بخوریم و متخصصان تغذیه می گویند از هفت رنگ رنگین کمان در تغذیه استفاده کنید. برنامه غذایی که غذاهایش ثابت باشد نمی تواند به این نیاز پاسخ دهد

– عدم تنوع غذایی در رژیم به کارکرد صحیح  روده آسیب می رساند خوردن دامنه گسترده ای از غذاهای متنوع به رشد باکتری های خوب روده کمک می کند. این باکتری ها سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند و هضم غذا را بهبود می دهند. غذاهای تخمیر شده مانند ماست و کفیر دارای پروبیوتیک هستند که از باکتری های سالم به حساب می آیند. خوردن میوه ها و سبزیجات برای ایجاد فضایی سالم در روده فیبر و پروبیوتیک تولید می کنند ..

تنوع غذایی انتخاب های نا سالم را محدود می کند حتما هر کدام از شما در نقطه ای از زندگی غذایی خوشمزه ( مثلا همبرگر یا ساندویچ  ) خوردید. با خوشحالی گفتید: من می توانم این غذا را هر روز بخورم! محققان تغذیه در دانشگاه تنسی این را فریب می نامند. تحقیقی طراحی شد که در آن بیش از 200 فرد بالغ را به دو گروه تقسیم کردند که هر دو گروه رژیمی با یک اندازه کالری داشتند.

یک گروه  محدود شد که به مدت 18 ماه تنها از دو نوع تنقلات به انتخاب خودشان استفاده کنند. گروه دیگر نیز چند نوع تنقلات برایشان در نظر گرفته شد اما نه به انتخاب خودشان. جالب اینجا بود گروهی که محدود به دو انتخاب شده بود، کالری بسیار کمی از تنقلات دریافت کرد چون پس از مدتی از یکنواختی خسته شده بودند.

نتایج نشان دادند که

رژیم فودمپ

محدود کردن گروه غذایی خاص به یک نوع، مصرف آن را کاهش می دهد. همچنین به افراد کمک می کند مقدار مصرفشان از یک نوع غذا را کاهش دهند. البته این پژوهش نشان نداده است که محدود کردن نوع تنقلات باعث لاغری می شود و فقط میزان مصرف را پایین می آورد.

پس محدود کردن تنوع چنین غذاهایی کمک می کند کمتر از آنها بخوریم، که برای گام اول خوب است. آیا راهی هست که کمک کند با استفاده از این شناخت از غذاهای مغذی بیشتری استفاده کنیم؟ جواب این سوال بله است. با ایجاد تنوع در غذاهای سالم می توانیم میل به خوردن غذاهای مغذی را افزایش دهیم و کاری کنیم از آنها خسته نشویم.

  نداشتن تنوع غذایی در رژیم کاهش وزن را متوقف می کند محققان در پژوهشی به نتیجه رسیدند، افرادی که غذاهای متوع و سالم بیشتری می خورند قادر هستند نسبت به کسانی که کمتر در رژیم خود تنوع دارند سریعتر وزن کم کنند .

برای تناسب اندام خود با ما تماس بگیرید . 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 10 =