یکی از تحقیقات جدید در علم پزشکی این است که گروه خونی مختلف نسبت به مقاومت به بیماری های مختلف واکنش های یکسانی را نشان نمیدهند در این مقاله این موضوع مهم و حیاتی را مورد بررسی قرار می دهیم.

گروه خونی برونشیت و ذات الریه

گروه خونی

به طورکلی گروه خونی A و AB به نسبت گروه خونی O و B بیشتر در معرض ابتلا به عفونتهای برونشیتی هستند و شاید علت آن نتیجه رژیم غذایی نامناسب و تولید مخاط بیش از اندازه در مجرای تنفسی ایشان باشد. مخاط بیش از حد امکان رشد و نمو باکتریها را فراهم می کند، مانند باکتری پنوموکوک در گروه خون A و AB و باکتری هموفیلوس در گروه خون B و AB (از آنجایی که گروه خون AB خصوصیات هر دو گروه A و B را دارد، امکان ابتلا دو برابر است). به نظر می رسد پیروی از رژیم غذایی باعث کاهش خطر ابتلا به برونشیت و ذات الریه برای کلیه گروههای خونی را فراهم می آورد.

با وجود این، ما در آغاز راه کشف روابط بیشتری بین گروههای خونی هستیم که به آسانی قابل مداوا نیست. به عنوان مثال در بسیاری موارد، نوزادان دارای گروه خون  A که پدران آنان دارای همین گروه خونی و مادرانشان دارای گروه خون O هستند در سالهای اولیه تولد بر اثر برونشیت و یا ذات الریه از بین می روند. گمان می رود علت این امر ناشی از حساسیت ایجاد شده در هنگام تولد بین نوزاد گروه خون A و مادری که دارای پادتن های ضد A است، باشد. پادتن های ضد A در مادر از توانایی نوزاد در برابر مقابله با باکتری پنوموکوک می کاهد. تاکنون استدلال جامعی برای کشف چنین مطلبی مطرح نشده، اما آنچه مسلم است با دانستن اطلاعات بیشتری در این زمینه می توان تحقیقاتی را برای ساخت واکسنهای مفید و کارآمد آغاز نمود. هرچند ما نیاز به اطلاعات بیشتری داریم تا بتوانیم نتیجه گیری کاملی کنیم.

گروه خونی کاندیدیاز (عفونت رایج کپک)

گروه خونی

گرچه تفاوتی بین این نوع عفونت در گروههای خونی مشاهده نشده است، اما به گمان من گروههای A و AB در برابر آن آسیب پذیرتر هستند و مدت زمان بیشتری طول می کشد تا بهبود یابند. درواقع هنگامی که میکروب کاندیدیاز در بدن این افراد جایگزین می شود، همچون میهمانی ناخوانده، مایل به ترک آن نیست. همچنین گروههای خونی A و AB پس از مصرف آنتی بیوتیک بیشتر به این نوع عفونت دچار می شوند و دلیل آن روشن است؛ زیرا آنتی بیوتیک قدرت دفاعی ضعیف بدن آنان را ناتوانتر می کند. از سوی دیگر گروه خون O مخصوصا به هنگام مصرف زیاد غلات در برابر عفونت حساستر می شوند.

علت آن نیز تئوری بیماری کپک و انواع رژیمهای آن است. به این معنا که بجای استفاده از انواع غلات از مواد غذایی سرشار از پروتئین مصرف کنیم. هرچند پیروی از چنین رژیم غذایی فقط برای گروه خونی O امکان پذیر است تا بتواند بر حساسیت فوق غلبه کند، اما سایر گروههای خونی با استفاده از چنین روشی و پرهیز از مصرف آن نمی توانند از عفونت جلوگیری کنند. به طورکلی تنها گروه خونی B در برابر آن مقاوم است بشرطی که از رژیم غذایی گروه خون خود پیروی کند. اگر شما دارای گروه خون B هستید و دچار چنین عفونتی شده اید مصرف گندم را قطع کنید.

وبا

براساس خبری در جراید کشور پرو، وبا در آن کشور شیوع یافته است. علایم عفونت وبا به صورت اسهال بسیار شدید و کاهش مایعات و مواد معدنی بدن ظهور می کند. اکثر مردم این کشور دارای گروهO هستد. با شنیدن خبر شیوع وبا، به یاد آوردم که از نظر تاریخی گروه O مستعد ابتلا به چنین عفونتی است و شاید به همین دلیل نجات یافتگان شهرهای عهد عتیق هنگام بروز و با همگی دارای گروه خون A بوده اند.

 سرماخوردگیهای معمول

مشخص نمودن ارتباط گروههای خونی با بیش از صدها نوع مختلف ویروس سرماخوردگی، امکان پذیر نیست. اگرچه طبق تحقیقات به عمل آمده گروه خونی A و AB در برابر ویروسهای سرماخوردگی مقاومتر به نظر می رسند. پادگنهای A که در هر دو گروه خونی A و AB وجود دارند باعث جلوگیری از چسبندگی ویروس سرماخوردگی به غشای گلو و مسیر تنفسی می شود.

آنفولانزا حادترین نوع ویروس سرماخوردگی است و اغلب، گروههای خونی O و B بیش از گروه های خونی A و AB به آن مبتلا می شوند. در مراحل اولیه، آنفولانزا همچون سرماخوردگیهای معمولی به نظر می رسد، اما غالبا با آبریزش بینی، درد عضلات و ضعف فراوان همراه است. هرچند علایم سرماخوردگیهای رایج بسیار ناراحت کننده است، از سویی نشانه تلاش سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با ویروسهای مهاجم هم هست. درحالی که سیستم ایمنی وظیفه خویش را در دفاع از بدن انجام می دهد، شما هم می توانید امکاناتی فراهم آورید تا به انجام کار آن کمک کنید.

١. به خاطر داشته باشید هنگام سرماخوردگی استراحت کافی و ورزش روزانه لازم است، علاوه بر آن تا حد امکان از فشار عصبی خود بکاهید. تنشهای روحی مهمترین عامل در فرسایش کارایی سیستم ایمنی است و چنان مهم است که احتمال سرایت متناوب سرماخوردگیها را کم می کند و حتی مقدار آبریزش بینی را کاهش می دهد.

۲. پیروی از دستورات رژیم غذایی گروه خون، باعث ارتقای کارایی سیستم ایمنی بدن، واکنش مطلوب آن و کوتاه شدن دوران نقاهت می شود.

٣. مصرف ویتامین C (۲۵۰ تا ۵۰۰ میلی گرم) و برخی گیاهان دارویی حاوی این ویتامین، در بهبود سرماخوردگی و کم کردن مقدار آبریزش بینی مؤثر است.

۴. برای جلوگیری از خشک شدن گلووبینی از دستگاه بخور استفاده کنید و هوای محنط اطراف خود را مرطوب نگاه دارید.

۵. اگر از سوزش گلو رنج می برید محلول آب و نمک غرغره کنید. یک قاشق و نیم نمک را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید و با غرغره مرتب آن، گلو و حلق را تسکین دهید. اگر شما در زمان سرماخوردگی دچار ورم لوزه می شوید از حلق شوی مریم گلی استفاده نمایید.

6 . هنگام آبریزش شدید بینی یا گرفتگی آن می توانید از آنتی هیستامین استفاده نمایید، چون باعث کاهش عکس العمل بافتها در برابر ویروس آلوده می شود و گرفتگی بینی را برطرف می کند. با وجود این، انواع خاصی از آنتی هیستامین باعث افزایش فشار خون، بی خوابی و در برخی مردان تولید اختلالات پروستات می کنند که بهتر است در هنگام خرید دقت نمایید.

7 . فراموش نکنید که آنتی بیوتیک در برابر ویروس سرماخوردگی مؤثر نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *