علم به اینکه تو چه گروه خونی داری مثلا گروه خونی o و بعد از دانستن بدانی چی بخوری واسه بدن خوبه و اینکه اگر این غذا را بخوری بدنت دچار مشکل میشه جز بهترین دستاورد های علم پزشکی است که شما را راهنمایی می کند و به نوعی حتی باعث نجات شما می شود.

من بیماری قلبی دارم و تأکید شده است که مطلقا از چربی و کلسترول پرهیز نمایم. با اینکه گروه خونی من O است چگونه می توانم گوشت مصرف کنم؟

در درجه اول باید بدانید که آنچه باعث بروز بیماری قلبی در افراد دارای گروه خونی O می شود، مصرف غلات است نه گوشت. دانستن این نکته از آن جهت جالب توجه است که تقریبا به همه افرادی که در معرض ابتلا به بیماری قلبی هستند، گفته می شود که از رژیم غذایی مبتنی بر کربوئیدراتها پیروی نمایند، اما برای گروه خونی O استفاده از کریوئیدرات بخصوص کربوئيدرات موجود در نان گندم میزان انسولین را افزایش می دهد. بدین ترتیب بدن شما مقادیر بیشتری چربی در بافتها ذخیره خواهد کرد و میزان چربی موجود در خون نیز افزایش می یابد. علاوه بر این به خاطر بسپارید که اندازه کلسترول بدن شما فقط وقتی به میزان تعادل خواهد رسید که غذاها حاوی کلسترول بالا باشند و در حدود ۸۵ تا ۹۰ درصد کنترل کلسترول در متابولیزم بدن شما در کبد انجام می شود.

من دارای گروه خون B هستم و برایم بسیار عجیب است که در لیست انواع گوشت می توانیم گوشت بره یا گوسفند بخورم، اما گوشت مرغ برایم مضر است. چرا؟

صرفه نظر کردن از گوشت مرغ و جوجه مشکل ترین تطابق در عادات غذایی برای اکثر کسانی است که دارای گروه خونی B هستند. نه تنها به دلیل اینکه گوشت مرغ و جوجه در آداب غذایی اکثر فرهنگها وجود دارد، بلکه چون اغلب تصور می کنند گوشت مرغ به مراتب سالم تر از گوشت قرمز است. با تأکید بر این نکته که اگرچه ممکن است قانون فوق برای همه یکسان نباشد، اما گوشت جوجه حاوی لکتینی در ماهیچه است که برای گروه خونی B مطلوب نیست. شما می توانید از گوشت بوقلمون و انواع غذاهای دریایی استفاده کنید.

مصرف داروهای گیاهی تا چه اندازه مؤثرند؟

مصرف گیاهان دارویی بستگی به گروه خون شما دارند. گروه خون O واکنش مطلوبی در برابر گیاهان تسکین دهنده دارند و گروه خون A در برابر گیاهان دارویی با خاصیت تقویت کنندگی بیشتر، عکس العمل خوبی نشان می دهند، حال آنكه گروه خون B به تعادل غذایی بدون گیاهان دارویی زیاد، واکنش مناسب دارند. گروه خون AB باید از گیاهان دارویی مناسب برای گروه خون A استفاده کنند ضمن اینکه از آن دسته ای که برای گروه خونی A و B مضر است هم اجتناب نمایند.

آیا می توانم همراه رژیم غذایی گروه خون هر روز یک قرص مولتی ویتامین هم بخورم؟ اگر از رژیم غذایی گروه خونتان پیروی کرده و سالم هستید نیازی به استفاده از مکمل ندارید. البته موارد استثنا وجود دارد. زنان باردار اگر در رژیم غذایی خود از لبنیات زیاد استفاده نمی کنند مجبور به مصرف مکمل آهن، کلسیم و اسید فولیک هستند. همچنین اکثر خانمها نیاز به کلسیم اضافی دارند، خصوصا اگر در برنامه غذایی آنان لبنیات چندانی وجود ندارد. علاوه بر این، کسانی که فعالیت بدنی زیاد دارند و یا شغل پرتنشی دارند، افراد سالخورده، بیماران و افراد سیگاری نیز باید مکمل مصرف نمایند. اطلاعات جامع تر در این زمینه در برنامه غذایی گروه خون شما وجود دارد.

همیشه فکر می کردم روغنهای گیاهی برای سلامتی خوب هستند، اما در رژیم غذایی شما انواع روغن گیاهی بسیار محدود است چرا؟

آنچه باعث تصور شما شده است، انواع آگهی هایی است که در آنها دائما عنوان می شود روغنهای گیاهی فاقد کلسترول است. این خبر برای کسی که حتی اندکی از علم تغذیه مطلع باشد، چندان عجیب نیست. زیرا گیاهان و سبزیجات کلسترول تولید نمی کنند و تنها حیوانات هستند که قادر به تولید آن هستند. با وجود این، همیشه از روغنهای گیاهان استوایی مانند روغن نارگیل پرهیز نمایید، چون حاوی چربی اشباع شده هستند و برای قلب مضر شمرده می شوند.

اکثر روغنهای گیاهی که امروزه در بازار عرضه می شود، از جمله روغن گلرنگ و روغن کانولا سرشار از چربیهای شیمیایی هستند و بخصوص اگر در هنگام پخت در معرض حرارت زیاد قرار بگیرند، یکی از عوامل ابتلا به سرطان شمرده می شوند. در مجموع به اعتقاد من بهترین روغن برای مصرف روغن زیتون است، زیرا حاوی مناسب ترین نوع چربی است و اثر بسیار مطلوبی بر قلب و عروق دارد. انواع مختلف روغن زیتون در دسترس است که بهترین آن نوع سبز کمرنگ و بی بو است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *