تعریف چاقی | راه های درمان چاقی چیست؟؟؟ | آیا شما چاق هستیدReviewed by Mehdi kh on Dec 20Rating: 5.0

برای اینکه بفهمید چاق هستید، روی زمین بخوابید. اگر شکم شما تو رفته و یا صاف بود، چاقی نیستید ولی اگر شکم شما برجسته بود،چاق می باشید.

برای مشاوره در زمینه لاغری با متخصصان ما تماس بگیرید.

برای پی بردن به برجستگی شکم

یک خط کش صاف بردارید و در حالی که دراز کشیده اید، یک سر خط کش را روی استخوان جناغ سینه و سر دیگر را روی استخوان شرمگاهی قرار دهید. اگر دوسر خط کش روی این دو استخوان قرار گرفت، شکم برجسته نیست ولی اگر یک سر خط کش بالا ایستاد، دارای شکم برجسته هستید.

توجه کنید زمانی که این روش را به کار می برید، غذای زیادی نخورده باشید. همچنین هنگامی که دراز کشیده اید، شکم خود را راحت قرار دهید و آن را داخل ندهید. زمینی که روی آن دراز می کشید، باید مسطح و سفت باشد، بنابراین روی تشک ابری یا تخت خواب نرم، این روش، به خوبی جواب نمی دهد.

نیشگون گرفتن

این روش، جزء گروه دوم است و مقدار چربی بدن در نقاط مختلف را نشان میدهد. این روش، تقریبی است ولی با به کار بردن وسیله ای می توان آن را دقیق کرد که در قسمت های بعدی توضیح داده می شود. از آنجایی که چربی زیر پوست ذخیره می گردد، از روی ضخامت پوست، می توان فهمید که چربی بدن زیاد است یا خیر؟

پوست نقاطی مانند پشت بازو، زیر کتف، جلوی بازو و بالای استخوان لگن را به شکل نیشگون بگیرید. اگر ضخامت پوست زیاد بود، نشان دهنده ی چاقی است. پوست بدن افراد هم سن و هم جنس خود را که دارای وزن عادی هستند بگیرید، پوست افراد چاق را هم بگیرید.

این کار به شما کمک می کند تا با ضخامت پوست ها آشنا می شوید. در روش ضخامت پوست»، میزان ضخامت طبیعی پوست بدن گفته می شود. میتوانید به جدول های آن قسمت مراجعه کرده و به طور تقریبی مشخص کنید که آیا پوست شما ضخیم است یا خیر؟ این روش و «روش برجستگی شکم» را انجام دهید و سپس از روشهای وزن متناسب با قد استفاده نمائید. انجام این روش ساده، باعث می شود تا مشکلات روش وزن متناسب با قد برطرف شود. توضیح بیشتر در قسمت «وزن متناسب با قد» آورده می شود.

برای لاغر شدن تصمیم جدی بگیرید

پیش از هر اقدامی جهت کاهش وزن، به طور جدی تصمیم بگیرید که می خواهید لاغر شوید. داشتن تصمیم جدی، خیلی مهم است. بدون چنین تصمیمی، احتمال موفقیت شما بسیار کم است و اگر بتوانید لاغر شوید، امکان لاغر ماندن شما بسیار ضعیف است.

ابتدا تصمیم بگیرید که می خواهید لاغر شوید و لاغر بمانید. اگر می بینید که برای این کار به طور جدی مصمم نیستید، برنامه های غذایی را شروع نکنید، بلکه ابتدا شروع به مصمم کردن خود نمائید. با خود نگوئید «فعلا رژیم غذایی و ورزش را شروع می کنم تا ببینم چه می شود.» «چند روزی رژیم می گیرم تا ببینم فایده ای دارد یا نه؟» و… اگر چنین فکر دارید، نیازی به امتحان ندارد، از همین حالا بدانید که هیچ فایده ای ندارد. افرادی که مدتها رژیم می گیرند و از رژیم خود خسته می شوند و سودی نمی بینند، به این علت است که تصمیمی جدی ندارند. ممکن است فکرها و اطلاعاتی باعث شود که نتوانید تصمیم جدی بگیرید.

به طور مثال: شما عقیده دارید که چاقی ارثی است یا در جایی خوانده اید که رژیم های غذایی برای لاغر شدن، مؤثر نمی باشند و… این افکار باعث می شوند که به راستی باور نکنید که می توانید لاغر شوید. اگر جزء این گروه هستید، ابتدا بخشهای بعدی را مطالعه کنید و بار دیگر به این قسمت برگردید، آنگاه پس از اینکه تصمیم جدی گرفتید، برنامه را شروع کنید.

تصمیم جدی خود را روی برگه ای بنویسید و آن را در جایی بگذارید که هر روز آن را ببینید. این کار، باعث می شود تا آن را فراموش نکنید. میتوانید این صفحه ی کتاب را به خاطر بسپارید و هر روز آن را باز کرده و قسمت زیر را بخوانید.به طور جدی تصمیم گرفته ام که لاغر شوم و لاغر بمانم. هیچ چیز نمی تواند مانع رسیدن من به وزن طبیعی شود.

راههای درمان چاقی

تا به حال روشهای زیادی جهت درمان چاقی به کار رفته اند. بعضی از این روشها جدید هستند. بعضی روشها از زمان های قدیم به کار می رفته اند و امروزه کاربردی ندارند. روشهایی هم هستند که از قدیم استفاده می شده اند و امروز هم به کار می روند. اکنون به بررسی راههای درمان چاقی می پردازیم:

مصرف دارو

یکی از روشهای درمان چاقی که هنوز هم به کار می رود، مصرف دارو می باشد. داروهای ضد چاقی، به چند شکل متفاوت عمل می کنند. بعضی از این داروها، دیورتیک هستند. این گروه از داروها، باعث دفع آب بدن می شوند. چنین داروهایی در روزهای اول، به سرعت وزن بدن را کم می نمایند. این کم شدن وزن، مربوط به کم شدن آب بدن است. این داروها، هیچ سودی برای لاغر شدن ندارند.

Patient medication, horizontal

این داروها برای درمان بیماریهای دیگری مثل جمع شدن آب در بدن، ساخته شده اند. این داروها، خطراتی مثل خستگی، فرسودگی کلیه و… را به همراه دارند.گروهی دیگر از داروها، مسهل می باشند. مسهل ها باعث می شوند لوله های گوارشی به سرعت تخلیه شوند. این روش، امروزه کاربردی زیادی ندارد زیرا پس از مدتی، دستگاه گوارش به آنها عادت می کند.

مشکل دیگر مسهل ها این است که پس از قطع مصرف آنها، يبوست ایجاد می شود. استفاده ی دراز مدت از این داروها می تواند باعث تنبلی روده، آسیبهای کبدی و… شود.گروهی دیگر از داروها، ضد اشتها هستند. این داروها، اشتها را کاهش داده و بوسیله ی کم خوردن، باعث لاغری شخص می شوند. مشکل این داروها، ایجاد اعتیاد در بیماران است. عادت به دارو سبب می شود تا اثر دارو کم گردد.

همچنین داروهای کاهش دهنده ی اشتها، موجب اختلال درنظم دستگاه گوارش می شوند و این حالت، باعث افسردگی روحی می گردد. اثرات جانبی این داروها زیاد است مثل بی خوابی، حساسیت، فشارخون و فراموشی. داروهای دیگری، باعث افزایش سوخت و ساز مواد غذایی در بدن می شوند و از این راه، فرد را لاغر می کنند. امروزه تجویز این داروها، رو به کاهش رفته است، چرا که اثرات جانبی زیادی دارند. به طور کلی، دارو درمانی، روش خوبی جهت لاغر شدن نیست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =