افراد چاق بیشتر اوقات بدون این که واقعا گرسنه باشند، غذا می خورند. در حقیقت اشتهای آنها کاذب است، نه واقعی. در این جا به هفت نکته درباره شناخت اشتهای طبیعی و واقعی، و راهکارهای کاهش اشتهای کاذب اشاره می کنیم که با استفاده از آنها می توانید روش مناسبی را برای غذا خوردن در پیش بگیرید و از پرخوری و در نتیجه چاق شدن جلوگیری کنید.

برای مشاوره در زمینه لاغری تماس بگیرید.

راه های کاهش اشتها

١. تفاوت بین احساس واقعی و احساس کاذب گرسنگی را بشناسید.وقتی غذا یا هر خوراکی دیگری در دسترس شما قرار می گیرد، به خودتان اجازه دهید تا گرسنه شوید، چرا که مقاومت در برابر اشتها برای شما کار مشکلی محسوب می شود.

۲- در ساعت های معین غذا بخورید. این مسئله که سعی کنید وعده های غذایی خود را منظم کنید، نکته مهمی است. عادت کنید بین وعده های غذایی چیزی نخورید، زیرا گرسنگی واقعی شما زمانی ایجاد می شود که بین وعده های غذایی تان هیچ چیز دیگری نخورده باشید. اما بیشتر اوقات چیزهایی پیدا می شوند که بیش از غذای اصلی، میل به خوردن و اشتهای شما را تحریک می کنند.

بنابراین برای جلوگیری از این که بین وعده های غذایی چیزی بخورید، مواد غذایی را از دسترس تان خارج کنید. مثلا در بین وعده های غذایی، مواد خوراکی روی میزتان نگذارید. غذا خوردن سر یک ساعت مشخص باعث می شود سوخت و ساز بدن تان تنظیم شود.

٣- به غذا خوردن خود توجه داشته باشید.در هنگام غذا خوردن، حواستان را روی غذا متمرکز کنید. بهتر است هنگام خوردن پشت یک میز بنشینید و از غذای تان لذت ببرید. نه این که آن را داخل یک سینی قرار داده و روی زانوهایتان بگذارید و مقابل تلویزیون مشغول خوردن شوید.

اگر روی غذا خوردن خود تمرکز نداشته باشید، پیام سیر شدن را برای مغز خود نمی فرستید و بیش از حد می خورید، در نتیجه چاق میشوید. باید هنگام غذا خوردن به خودتان یادآوری کنید که سیر شده اید. آرام غذا خوردن باعث می شود مغز شما فرصت داشته باشد که بفهمد به اندازه کافی غذا خورده اید.

۴- آهسته غذا بخورید.۱۵ دقیقه بعد از این که به میزان لازم و کافی غذا خوردید، مغز پیام سیر شدن را به معده شما می رساند و شما دست از غذا می کشید. بنابراین اگر سریع غذا بخورید، معده شما قبل از این که مغز از سیر شدن اطلاع یابد، پر می شود و شما متوجه می شوید که زیاد خورده اید و به مرور چاق می شوید. بنابراین غذا را آهسته بخورید و هر لقمه را کاملا بجوید و در دهان تان بچرخانید تا خوب مزه آن را حس کنید و از آن لذت ببرید.

۵- از موقعیت های وسوسه انگیز دوری کنید.اگر فکر می کنید توانایی مقاومت در برابر خریدن و خوردن مواد غذایی را ندارید، خودتان به فروشگاه نروید و خرید را به فرد دیگری محول کنید. مواد غذایی را از دسترستان خارج کنید. مثلا در بین وعده های غذایی، خوراکی ها را در دسترس خود نگذارید، یعنی آنها را در یخچال، فریزريا جاهای دیگری قرار دهید تا جلوی چشم و در دسترس تان نباشند.

۶- شیوه درست غذا خوردن را یاد بگیرید. اشتهایتان را کم کنید. همچنین مقدار غذای خود را در هر وعده غذایی کاهش دهید. اگر به انواع غذاها ولع و تمایل دارید، سعی کنید آنها را نادیده بگیرید. اگر شیوه غذا خوردن تان را تغییر ندهید، به تدریج مقدار غذایی که می خورید بیشتر می شود.

برخی مردم با ولع غذا می خورند، آنها به تمایلات گوناگون غذایی پاسخ مثبت می دهند و هیچ توجهی به نیازهای بدنشان ندارند. بنابراین سلامت تغذیه خود را از دست می دهند و چاق می شوند.هدف خود را از کم کردن وزن مشخص کنید و در طول دوره رژیم غذایی به آن هدف فکر کنید.

۷. با توجه و آگاهی برنامه غذایی خود را تغییر دهید.مطالعات نشان داده کسانی که از چگونگی تغییر عادات غذایی خود آگاهاند و برنامه های غذایی شان را با دقت برمی گزینند، تغذیه سالمی دارند.

برای جلوگیری از چاق شدن کودکان و نوجوانان چه می توان کرد؟

علل چاقی در کودکان و نوجوانان مانند بزرگسالان است. در مورد بچه ها تحرک و فعالیت کافی مانع از چاق شدن می شود. در روزگاران نه چندان دور، داشتن خانه های ویلایی با خانه هایی با فضای وسیع امکان تحرک بچه ها را فراهم می کرد. فعالیت بچه ها در چنین خانه هایی والدین و اطرافیان را نیز کمتر اذیت می کرد.

ولی با تبدیل خانه های ویلایی به آپارتمان و محدود کردن ناخواسته بچه ها برای بازی و تحرک و سوق دادن آنها به بازی های بی سروصدا یا بازی هایی که کمتر دویدن و پریدن داشته باشند و با تغییر سبک زندگی خانواده ها، دور بودن والدین از بچه ها در اکثر ساعات روز، عادت به بازی های رایانه ای و کارهای کم تحرک، تغییر عادت های غذایی و تمایل به استفاده از غذاهای آماده که میزان زیادی کالری و چربی دارند.

استفاده از خوراکی هنگام اضطراب یا تماشای تلویزیون، چاقی در کودکان و نوجوانان به عنوان یک مشکل مطرح شده است. بنابراین افزایش تحرک و تغییر بازی ها می تواند در تنظیم وزن بچه ها مؤثر باشد.
برخی از نوجوانان برای نشان دادن استقلال خود، به طور خودسرانه رژیم می گیرند.

برای جلوگیری از چاقی فرزندان از روش های زیر استفاده کنید

۱- از کودکی فرزندانتان را در غذا خوردن همراهی کنید ولی به اجبار به آنان غذا ندهید.

٢- هنگام تماشای فیلم یا برنامه های سرگرم کننده چیزی نخورید و فرزندانتان را هم از این کار منع کنید.

٣- سعی کنید با تقویت اعتماد به نفس و دادن استقلال به فرزندان، آنها را با توانمندی های واقعی شان آشنا کنید تا برای کسب شهرت یا جلب توجه و محبت، کمتر به ظاهر خود اهمیت دهند.

۴- در سنین نوجوانی و بلوغ ارتباط دوستانه خود با فرزندتان را توسعه دهید و سعی کنید ساعاتی در شبانه روز را به او و برنامه هایش اختصاص دهید.

۵- در مورد تغییرات سن بلوغ و مسائل موجود در جامعه قبل از آن که دیگران به فرزندتان اطلاعات نادرست بدهند، خودتان اطلاعات درست را به او بدهید.

آیا مدلها و مانکنها از وزن و اندام مناسب برخوردارند؟

خوب است در مورد اشتیاق به لاغری از این نکات آگاه باشید:

١- مدل های به ظاهر مانکنی ۲۳ درصد کمتر از زنان معمولی وزن دارند بدین مفهوم که آنها کمبود وزن دارند نه تناسب اندام.

۲- سه میلیارد از جمعیت زنان در جهان، یعنی اکثریت زنان فاقد خصوصیات جسمی یک مانکن هستند.

٣- اگر مانکن های پشت ویترین انسان های واقعی بودند، به لحاظ ساختار بدنی شان و لاغری بیش از حد دوره های ماهانه را نداشتند و بچه دار نمی شوند.

۴- تصویر اغلب زنانی که در مجلات مشاهده می کنید، تصویری دستکاری شده است که با برنامه های رایانه ای رتوش شده.

۵- اگر عروسک باربی یک انسان واقعی بود، قادر نبود روی دو پای خود راه برود و به لحاظ فیزیک ضعیفش مجبور بود چهار دست و پا راه برود.

۶- زنان در ناحیه کفل و ران های شان به سه دلیل نیاز حیاتی به چربی دارند: شیردهی و باروری، جلوگیری از پوکی استخوان و داشتن پوست، چشم، مو و دندان های سالم.

۷- اندام مردان بسیار عضلانی که مدام آنها را در تبلیغات مشاهده می کنید، حاصل استفاده از قرص های استروئیدی است و این قرص ها اگرچه در کوتاه مدت باعث عضلانی شدن و آمادگی بدن می شوند ولی عوارض جسمی و روحی- روانی خطرناکی دارند.

چه بسیار افرادی که بر اثر مصرف قرص های استروئیدی که با اسامی مختلف در باشگاه ها توصیه می شوند دچار اضطراب، عصبانیت و پرخاشگری یا بیماری های خلقی شدید و بستری در بیمارستان شده اند و مادام العمر نیازمند درمان و پیگیری هستند. بنابراین گرچه داشتن اندامی موزون و لاغریا براساس مد روز خواسته اغلب مردم است، اما باید به خطرات و بهایی که برای آن پرداخته می شود نیز توجه داشت.

راههای مقابله با معضل چاقی و لاغری چیست؟

باید متوجه باشیم که هر شخص وزن طبیعی و ایده آل مخصوص به خود را دارد که تیپ بدن، ساختار استخوان بندی، توده عضلات و ژنتیک او، آن را تعیین می کند. برای رهایی از فکر کردن دائمی به وزن خود، به نکات زیر توجه کنید:

1- از وزن کردن مداوم خود بپرهیزید.

٢- هدف خود را از کاهش وزن به بهبودی سلامتی خود تغییر دهید.

٣- وزن و ظاهر شما تعیین کننده ارزش و شخصیت شما نیست.بالا رفتن سن باعث کم شدن سوخت و ساز بدن می شود. با رژیم غذایی مناسب و ورزش سبک می توان وزن را تنظیم کرد.

۴- با خود عهد کنید که به جسم خود احترام بگذارید و آن را دوست بدارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *