خوردن به بعضی از افراد احساس قدرت می دهد و تصور می کنند که این گونه می توانند اضطراب خود را مهار کنند. افراد فکر می کنند آن احساس راحتی که با داشتن شکمی پر در خود حس می کنند، می تواند
جلوی خیلی از مشکلات شان را بگیرد.

برای مشاوره در زمینه لاغری تماس بگیرید.

ترک یک نوع اعتیاد:

برخی تصمیم می گیرند اعتیادشان را کنار بگذارند، اما با مشکل جدیدی روبه رو می شوند، زیرا چیزی برای جایگزین کردن آن ندارند. گاهی بعضی از افراد که در حال ترک اعتیاد هستند (مثلا ترک سیگار برای این که دیگر سراغ استفاده از آن ماده اعتیادآور نروند، سعی می کنند پیوسته دستان شان پر از تنقلات باشد و در نتیجه، دایم مشغول خوردن می شوند و تصور می کنند که خوردن راهی بی ضرر برای ترک اعتیاد است. البته ممکن است که پرخوری بهتر از اعتیاد به مواد مخدر یا سیگار باشد، اما راههای بهتر و سالم تری هم برای ترک یک عادت وجود دارد.

عادات فرهنگی و اجتماعی

در بعضی از فرهنگ ها پرخوری و استفاده از غذاهای پرحجم به شکل سنت درآمده است. در این نوع فرهنگها کشیدن بشقاب دوم، سوم یا حتی چهارم کاملا معمولی است و به عنوان احترام به میزبان یا آشپز تلقی می شود. در بعضی فرهنگ های دیگر هم خوردن در هنگام تماشای مسابقات ورزشی از تلویزیون، یک کار عادی است. متأسفانه غذاهایی که معمولا برای این منظور استفاده می شوند هیچ خاصیت و فایده ای برای بدن ندارند و فقط چاق کننده هستند.در بعضی فرهنگ ها مرد ایده آل باید چاق و قوی باشد و مردهای الاغراندام که مراقب غذاخوردن شان هستند کمتر مورد توجه قرار می گیرند.

خوشنود کردن خانمها

برای بسیاری از مردها، پرخوری با راضی نگاه داشتن مادرشان و نشان دادن این که از غذا خوششان آمده، شروع می شود. مردها معمولا بشقاب دوم را برای خوشنود کردن مادريا همسرشان می خورند، تا به نوعی تشکر و قدردانی کرده باشند.

تعداد زیادی از آقایان برای این که به همسرشان ثابت کنند که از غذا خوششان آمده به قصد تشویق او، با حرص و ولع غذا می خورند. تا همسرشان فکر نکند که زحماتش بی فایده بوده است. به همین دلیل معمولا مردانی که تازه ازدواج کرده اند به سرعت در همان اوایل ازدواج چند کیلویی چاق می شوند.

درمان چاقی چیست؟

چاقی بیماری است که درمان طولانی دارد و احتمال برگشت آن بسیار زیاد است. رژیم غذایی: ۹۰ درصد افرادی که با رژیم غذایی، خود را لاغر می کنند در صورت ترک آن دوباره چاق می شوند. چاقی اگر از دوران کودکی و نوجوانی شروع شده باشد نسبت به درمان مقاوم تر است.

فت فریز

اگر فرد دچار بحران های زندگی شده باشد، یا به دلیل چاقی مورد اعتراض همسر یا افراد خانواده باشد، یا در رژیم های قبلی دچار اضطراب، افسردگی یا علایم هیجانی شده باشد، رژیم درمانی باید با احتیاط بیشتری انجام شود. رژیم غذایی، ساده ترین روش کم کردن دریافت کالری است که طبق آن فرد براساس یک برنامه منظم، غذاهایی را مصرف می کند که کم کالری و متوازن با فعالیت های روزانه او هستند و با استفاده از مواد غذایی در دسترس تهیه شده اند. روش مفید دیگر محدود کردن مصرف غذا در وعده های متعدد برای کاهش وزن است.

رژیم های سخت، درمان مناسبی برای چاقی نیستند

اکثر رژیم های سخت باعث افت فشار خون و به هم خوردن تعادل مواد موجود در بدن می شوند. رژیم های یکنواخت یا رژیم هایی که شامل غذاهای پرچربی یا همراه با پروتئین فراوان هستند، سبب بیزاری فرد از غذا می شوند، ولی به محض برداشتن رژیم غذایی و متنوع شدن غذاها دوباره فرد دچار پرخوری می شود. بهترین راه تنظیم وزن، مصرف ۱۱۰۰۔ ۱۲۰۰ کیلوکالری در روز به همراه ویتامین ها و مواد معدنی است.

ورزش

ورزش منظم و برنامه ریزی شده سبب کاهش وزن می شود. افراد چاق هنگام ورزش بیش از افراد لاغر انرژی مصرف می کنند.

دارودرمانی

چند دسته دارو برای رفع چاقی وجود دارد:

١- داروهای سرکوب کننده اشتها: این داروها با کم کردن اشتهای فرد سبب لاغری او می شوند.

۲- داروهای کاهش دهنده جذب چربی ها: این داروها در دستگاه گوارش تغییراتی ایجاد می کنند که در نتیجه آن چربی ها کمتر جذب می شوند. اگر رژیم غذایی با ورزش همراه باشد بهترین تأثیر ممکن را می گذارد.

٣- داروهای افزایش دهنده سوخت و ساز چربی ها در بدن: این داروها سبب ایجاد واکنش هایی در بدن می شوند که سوخت و ساز چربی ها را افزایش می دهند. مصرف این داروها را می توان تا هنگامی که وزن مطلوب حاصل شود ادامه داد ولی با قطع داروها مجددا افزایش وزن شروع می شود.

جراحی:

پزشکان برای درمان چاقی از چند شیوه جراحی استفاده می کنند. گاه با کوچک کردن معده یا دریچه ورودی آن میزان دریافت غذا را محدود می سازند، گاهی چربی های اضافی بدن را با شیوه های مختلف عمل جراحی بر می دارند که هر دو روش عوارض خود را دارند.

روان درمانی

موفق ترین روش درمان چاقی، تغییر رفتار در غذا خوردن است. در این روش به فرد آموزش داده می شود که نشانه های بیرونی و عواملی که او را جذب خوردن می کنند شناسایی کند. مثلا در هنگام تماشای تلویزیون یا زمانی که هیجان زده است کمتر غذا مصرف کند، یا هنگام اضطراب و افسردگی غذا نخورد، آهسته غذا بخورد و لقمه هایش را خوب بجود، هنگام مطالعه کردن غذا نخورد، در وضعیت کاملا نشسته غذا بخورد و سعی کند خود را نسبت به سیر شدن شرطی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + دو =