نارسایی تخمدان باعث چاقی می شود ؟؟؟Reviewed by Mehdi kh on May 15Rating: 5.0

اجزای بدن انسان ها در صورت نارسایی و خوب کار نکردن باعث تاثیرات بر روی بدن می شود که در این مقاله با شما به بررسی تخمدان ها می پردازیم با متخصصان کلینیک رسپینا همراه باشید.

تخمدان ها

 تخمدان ها با تولید سه نوع هورمون، چرخه قاعدگی را کنترل می کنند. آنها هر ماه تخمک آزاد کرده و محیط مناسب برای رشد تخمکها را فراهم می کنند. یکی از این هورمونها استروژن است. این هورمون باعث ایجاد یک لایه چربی محافظ در بدن زنان، به خصوص در اطراف تخمدان، لگن، باسن و پایین شکم می شود.

بدن نوع تخمدان

هنگامی که تخمدان ها به درستی کار نکنند، با تولید بیش از حد استروژن باعث تولید و تجمع چربی مضاعف در ران ها، پایین شکم و باسن میشوند. (چربی بخش پایینی شکم هم معمولا درست در زیر ناف و به شکل یک برآمدگی نمایان می شود.) به علاوه سلول های چربی نیز استروژن تولید می کنند. مشکلات ناشی از عملکرد نامناسب تخمدان ها شامل PMS (سندرم پیش قاعدگی)، ویار در زمان های خاصی از ماه، نفخ در زمان های خاصی از ماه، گرفتگی دردناک عضلات و خونریزی قاعدگی بیش از حد و همچنین افسردگی در طول چرخه قاعدگی می شوند. در بسیاری از موارد، فرد با مشکلات تخمدان، در ناحیه پایین کمر درد را تجربه می کند. همچنین به این دلیل که منشا درد یکی از تخمدان ها است، علائم درد می تواند در یکی از زانو ها بروز پیدا کند.

دلایل بدن نوع تخمدان تخمدان ها به هورمون های زیست محیطی بسیار حساس اند. هورمون های زیست محیطی همان هایی هستند که از قرص های ضد بارداری، هورمونهای جایگزین زمان یائسگی (HRT) و بقیه هورمون های خارجی وارد بدن می شوند. هورمون رشدی که به گاوها، مرغ ها و ماهیهای پرورشی تزریق می شود نیز در این دسته قرار می گیرند. مواد شیمیایی که از هورمونها تقلید می کنند (شبه هورمون ها)، مانند آفت کشها و DDT هم بر تخمدان ها، رحم و سینه ها تاثیر می گذارند. با توجه به اینکه تخمدان ها استروژن تولید می کنند، با ورود این استروژن های خارجی به سیستم بدن، فعالیت تخمدان ها مختل می شود.

این اتفاق می تواند باعث ایجاد یکی از دو وضعیت زیر شود:

تخمدانها تولید استروژن خود را افزایش می دهند، که در نتیجه چربی بیشتری در اطراف باسن و ران و شکم ذخیره می شود.تخمدان ها تولید استروژن خود را متوقف می کنند. زمانی که این اتفاق می افتد، قسمتی از مغز فعالیت خود را بیشتر کرده و ارسال پیام های خود به تخمدان ها برای تولید هورمون را افزایش می دهد. عملکرد مغز در این وضعیت شبیه زمانی است که رئیس اداره ای مچ کارمند کم کار خود را گرفته و به او فشار وارد می کند تا سر کار برگردد و کارهای عقب افتاده را در کنار انجام کارهای روزمره، انجام دهد؟

سناریوی دوم می تواند منجر به کیست تخمدان و غده های دیگر شود. این کیستها میتوانند بر تخمدان تاثیر بگذارند به طوری که حتی استروژن بیشتری تولید کنند، که باز هم نتیجه آن ایجاد چربیهای اضافه در اطراف ران و باسن خواهد بود. سموم دفع آفات موجود در مواد غذایی هم می توانند مانند استروژن عمل کرده و موجب ایجاد کیست فیبروم (رشد لیفی) و تومورها در رحم و تخمدان شوند. آنها اثراتی مشابه استروژنهای زیست محیطی ایجاد می کنند. وقتی بدن یک زن استروژن مازاد تولید کند، می تواند تیروئید را تحت تاثیر قرار دهد. هر زمان که سطح استروژن افزایش پیدا کند مانند دوران بارداری – هورمون های تیروئید مهار می شوند. در چنین شرایطی فرد باید به دکتر مراجعه نموده و وضعیت تیروئید خود را چک کند؛ (حتی اگر آنقدر بد نباشد که ظاهر او را غیرطبیعی نشان دهد. یک متخصص غدد متبحر، عملکرد کل سیستم غدد درون ریز، از جمله تخمدان را همزمان بررسی می کند.

تنها مصرف مقدار بسیار کمی از استروژن و مواد شیمیایی، ممکن است همین اثرات را ایجاد کنند؛ در نتیجه حذف شبه استروژن ها از رژیم غذایی می تواند به تعادل هورمونها و غدد کمک کند. برای بدن های نوع تخمدان مهم است که تا حد ممکن مواد غذایی ارگانیک و غذاهای بدون هورمون مصرف کنند. نقش سایر ارگانها در دوران یائسگی در دوران یائسگی با غیر فعال شدن تخمدان ها، آدرنال ها به کار افتاده و چون شخص باردار نمی شود در مقادیر کمتر، هورمونی مشابه تخمدانها را تولید می کنند. اگر غدد آدرنال ضعیف یا تنبل باشند، نمی توانند در طول یائسگی در نقش ارگان پشتیبان تخمدان ها عمل کرده و به همین دلیل شخص معمولا دچار مشکلاتی مانند اضافه وزن، گرگرفتگی، عرق شبانه و خشکی واژن می شود.

قسمت کوچکی از مغز که تخمدان ها را کنترل می کند، درست در کنار مرکز کنترل دما واقع شده است و میزان تعریق و ضربان قلب را تحت تاثیر قرار میدهد. اگر غدد نتوانند وظیفه پشتیبانی خود را در دوران یائسگی انجام دهند، بر روی بخش کنترل مغز فشار وارد می شود. فقدان ارتباط واکنشی از آدرنال ها به مغز، در مرکز تعریق مغز استرس ایجاد کرده، باعث هجوم گرما و تعریق می شود. برای درک بهتر این موضوع، فرض کنید از همسرتان سوالی می پرسید و به علت بی تفاوتی با عکس العمل نشان ندادنش، ناراحت و عصبانی می شوید؛ به طور مشابه، بدن با ایجاد تنش در مرکز دما در مغز، موجب افزایش حرارت می شود.

به همین دلیل غالبا HRT با یک پیام واکنشی به مغز که منتظر دریافت آن است، به حل مشکل گر گرفتگی کمک کرده و بدن را آرام می کند. اگرچه این پاسخ مصنوعی است، اما چرخه ارتباط بین مغز و آدرنال ها را کامل کرده و حرارت بدن را کاهش می دهد.

بدانید عوارض این کار که غالبا در طی هفت سال نمایان میشود عبارتند از:

سکته مغزی، بیماری های قلبی، سرطان، تومورهای کبدی و غیره. در مشاهدات من، بعضی خانم ها تا قبل از ۵۲ سالگی کمر باریک تر و بدن نوع تخمدانی دارند اما بعد از ۵۲ سالگی، شبیه به بدن آدرنالی می شوند (افزایش چربی شکمی). این اتفاق به این دلیل است که غدد آدرنال، نقش پشتیبان تخمدانها را ایفا می کنند. در زیر لیستی از علائم بدن نوع تخمدان را مشاهده می کنید:

علائم بدن نوع تخمدان

 افزایش وزن در باسن، كفل با یک بر آمدگی در شکم

 سابقه ی PMS * افزایش وزن و یا نفخ در زمان قاعدگی

کیست های تخمدان و خستگی متناوب

کندی مغز متناوب

 درد های متناوب در پایین کمر یا باسن

درد متناوب در زانو و کاهش میل جنسی دوره ای

ناباروری

گر گرفتگی

عرق شبانه

خشکی واژن

آکنه

 نوسانات خلقی متناوب

گرفتگی عضلانی دردناک خونریزی

قاعدگی بیش از حد

يبوست متناوب

نازک شدن مو

 افسردگی در طول چرخه قاعدگی ویار در زمان های خاصی از ماه

برای داشتن اندام مناسب با متخصصان کلینیک رسپینا در تماس باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 14 =