غده تیروئید | کم کاری غده تیروئید چه عوارضی دارد؟Reviewed by Mehdi kh on May 16Rating: 5.0

غده تیروئید این غده در بخش پایین گردن واقع شده و حدود ۲۲/ ۱ اینچ عرض دارد. غده تیروئید سوخت و ساز بدن در موارد مختلف از جمله سوزاندن غذاها و تولید بافت هایی مانند ناخن و مو را تنظیم می کند. تیروئید همچنین دمای بدن، تجزیه کربوهیدرات ها، عملکرد ذهن و آرامش، سطح انرژی و حتی جذب ویتامینها را نیز کنترل می کند. سطوح چربی، بافت مو، ضخامت ناخن، نرمی و خشکی پوست و تمایل جنسی، به طور مستقیم تحت تاثیر تیروئید هستند.

برای رهایی از چاقی و مشکلات آن با ما مشورت کنید .

غده تیروئید ترکیبی از چند هورمون مختلف را برای سرعت بخشیدن به سوخت و ساز بدن تولید و منتشر می کند. سوخت و ساز بدن عبارت است از سرعتی که مطابق آن، بدن غذا را تجزیه کرده و به بافت زنده و انرژی تبدیل می کند.

سوخت و ساز تعریف دیگری هم دارد:

آزاد کردن انرژی (سوزاندن چربیها) از سلول های چربی» بدین ترتیب باید گفت، سوخت و ساز بدن شما به وسیله هورمون ها کنترل می شود. بدن نوع تیروئید تیروئید کم کار اولین پیامد عمده کم کاری تیروئید، پایین آمدن سوخت و ساز بدن است. در این شرایط همه چیز آهسته تر اتفاق می افتد. عملکرد مغز کند می شود، افسردگی ایجاد یا تشدید می شود؛ بی حالی و احساس بی تفاوتی بوجود می آید.از دست دادن میل جنسی هم یکی دیگر از اثرات کم کاری تیروئید است. کم کاری تیروئید همچنین می تواند چرخه قاعدگی را کاملا به هم بریزد. یکی دیگر از علائم این نارسایی هورمونی، احساس خستگی در تمام طول روز، علی رغم داشتن خواب کامل است.

خستگی مزمن) این دسته از افراد صبح زود بیدار می شوند و ساعت ۸ عصر آماده رفتن به رختخواب هستند. غده تیروئید همچنین فعالیت غدد چربی و جریان خون به پوست را نیز کنترل می کند. یک تیروئید تنبل می تواند باعث خشکی پوست و شکنندگی موها باشد. از آنجاییکه غده تیروئید متابولیسم را کنترل می کند، عملکرد نامطلوب آن دمای بدن را به زیر حالت نرمال رسانده و باعث ایجاد سردی دست و پاها می شود. افراد مبتلا به کم کاری تیروئید حتی در آب و هوای معتدل هم نیاز به پوشیدن لباس های بیشتری دارند. بعضی از این افراد حتی در رختخواب هم جوراب می پوشند. از آنجا که در بدن های تیروئیدی همه چیز آهسته تر اتفاق می افتد، بدن برای انجام کارهای روزمره خود به منبع انرژی سریع تری نیاز دارد. تمایل به خوردن کربوهیدراتها نتیجه این نیاز بدن است. متداول ترین هوس غذایی که من در بدن های نوع تیروئید مشاهده کردهام، تمایل به مصرف نشاسته به ویژه نان و مخصوصا نان تهیه شده با خمیر ترش داغ و همراه با کره است.

یکی از مراجعین من تصور می کرد که کربوهیدرات نمی خورد. از او پرسیدم برای صبحانه چه میخوری؟ در جواب گفت: پای سیب !! به او گفتم: این که کربوهیدرات است. اما او اصرار داشت که آنها فقط سیب هستند! به نظر می رسد که عموما درک درستی از کربوهیدرات ها وجود ندارد؛ پس اجازه دهید آنها را تعریف کنم: کربوهیدرات ها عبارتند از هر ماده غذایی که از کربن، هیدروژن و اکسیژن ساخته شده باشد؛ از جمله قندها و نشاسته ها.

در هنگام خواب نیاز به پوشیدن جوراب دارید

انواع مختلفی از کربوهیدرات ها وجود دارند: غلات، سبزیجات، میوه ها و قندها. در حالیکه کربوهیدرات های تصفیه نشده محتوی ویتامین ها و مواد معدنی و همچنین فیبر هستند، کربوهیدرات های تصفیه شده ارزش غذایی کمی دارند. سبزیجات نشاسته دار مانند سیب زمینی، سیب زمینی شیرین، ذرت، سیب زمینی سرخ کرده و پورهی سیب زمینی به راحتی تبدیل به چربی می شوند؛ برخی از میوه های شیرین هم اثر بیشتری بر تحریک انسولین دارند. کربوهیدرات های تصفیه شده در درجه اول نگرانی ما قرار دارند. نان ها، پاستا، غلات، کراکر، پنکیک، وافل، دونات، آب نبات، شکلات، آب میوه، الكل، شراب، آبجو و بستنی همگی در دسته کربوهیدرات های تصفیه شده قرار دارند. هوس خوردن این خوراکیها در افراد نوع تیروئید زیاد است. معمولا پس از خوردن خوراکی هایی که میدانید مضر هستند چه می گویید؟

«فردا سخت تر ورزش می کنم و کالری بیشتری خواهم سوزاند» اما متاسفانه باید این آگاهی را به شما بدهم که همه این کربوهیدرات ها به چربی و کلسترول تبدیل می شوند! | آیا واقعا غذاهای چرب و ژنتیک عامل کلسترول بالا است؟ ثابت شده اختلال ژنتیکی که منجر به تجمع مقادیر زیاد چربی در خون می شود، پدیدهای بسیار نادر است. با این وجود، چگونه میلیون ها نفر مبتلا به کلسترول بالا هستند؟ عدهای می گویند که کلسترول بالا به دلیل ژن های بد است و پدر و مادرتان مقصر هستند؟ آیا خوردن غذای چرب کلسترول خون را بالا می برد؟ اگر این ادعا درست باشد، چگونه می توان نیاز به مصرف دارو علیرغم حذف چربی از رژیم غذایی یک بیمار را توضیح دارد؟

وضعیت دیگری وجود دارد که در آن افراد به طور موروثی کلسترول بالایی دارند. کلسترول بیش از حد خون که از هر هزار نفر، هفت نفر به آن مبتلا می شوند. بنابراین به جای پذیرفتن نظرات دیگران درباره اینکه مشکل شما ژنتیکی است، در جستجوی حقیقت باشید. نکته این جا است که اگر تیروئید شما علیرغم پرهیز و وسواس شما در انتخاب مواد غذایی به درستی کار نکند، تمام تلاشی که برای پایین نگه داشتن کلسترول تان می کنید، بی نتیجه خواهد بود. آیا میدانستید که ۷۵ درصد از کلسترول موجود در بدن شما توسط خود بدن تولید می شود؟ وجود کلسترول در خون برای ساخت هورمونها ضروری است. از طرفی با ضعیف شدن تیروئید نیاز بدن به ویتامین ها تا حد زیادی افزایش می یابد. | اساسا ضعف در نتیجه ی جذب نشدن ویتامین ها و دفع آنها توسط ادرار رخ می دهد. على رغم اینکه این افراد اغلب در حال مصرف مکمل های ویتامینی هستند، هیچ تغییری احساس نمی کنند.

یک فرد دارای مشکل تیروئید کم کار علاوه بر چربی، مقدار زیادی وزن اضافه به خاطر وجود مایعی زباله مانند دارند. همانطور که در فصل ۲ ذکر شد، این وضعیت میگزودم نامیده شده و ناشی از وجود تیروئیدی است که با ظرفیت کامل خود کار نمی کند. بسیاری از مردم فکر می کنند دچار اختلال کمبود اثربخشی هورمون های تیروئید هستند (ADD)، در حالی که واقعا ممکن است کم کاری تیروئید داشته باشند. تا به حال افرادی را دیده اید که مشغول راه رفتن در اتاق هستند ولی به خاطر نمی آورند چرا قدم می زنند؟ این نوع رفتار ها معمولا به تیروئید کم کار مربوط می شود. در این موارد اکثرا بدون زمان کافی برای ارزیابی و کشف علت واقعی، به اشتباه ریتالین تجویز می کنند. به نظر من این یک مشکل اساسی در سیستم بهداشت و درمان است که برای هر دردی به شما قرص می دهند! فشار خون بالا دارید، قرص کلسترول بالا برابر است با قرص؟ ADD ، قرص؟

چنین روش درمانی شبیه به مراقبت از بیماری است و درمان یا پیش گیری وجود ندارد. تشخیص بیماری ها به دو حالت «شما پیر شده و این مشکلات رخ داده اند» یا «این ژنتیک شما است» ختم می شوند. پس این قرص ها را بگیرید و تا آخر عمر مصرف کنید. اما ارزیابی برای پیدا کردن علت واقعی مشکل، کار متفاوتی است. وضعیت نامتعادل مو، ناخن و پوست که همگی از پروتئین ساخته شده اند، می توانند هشداری برای نشان دهند دادن نقص در کارائی و عدم کارکرد صحیح تیروئید باشند. یک فرد با تیروئید کم کار ممکن است مشکل ریزش یا نازک شدن مو داشته باشد. افتادگی پوست زیر بازو، چانه و قسمت میانی بدن ممکن است به دلیل تجزیه پروتئین بدن رخ دهد. آیا تا به حال شخصی با چنین علائمی دیده اید؟ریزش یا نازک شدن مو و شل شدن پوست زیر بازو

به خصوص چون پروتئین در بدن شخص مبتلا به نارسایی تیروئیدی با سرعتی بیشتر از آنکه ساخته شود، در حال تجزیه شدن است، ناخنها که از پروتئین ساخته شده اند ممکن است شکننده شده یا دارای برجستگی های عمودی (بالا و پایین) شوند. عملکرد ضعیف غده تیروئید پف اطراف چشم و افتادگی پلک ها را هم موجب می شود. زبان هم ضخیم تر شده و باعث کمی لکنت در گفتار، ضمختی و خشن تر شدن صدا می شود. در چنین حالتی چون زبان در حال بزرگتر شدن بوده و شکل دندان ها را به خود می گیرد، ممکن است دو طرف زبان کمی حالت دندانه دار بگیرند.

برای رهایی از چاقی و مشکلات آن با ما مشورت کنید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =