عملکرد ضعیف غده تیروئید پف اطراف چشم و افتادگی پلک ها را هم موجب می شود. زبان هم ضخیم تر شده و باعث کمی لکنت در گفتار، ضمختی و خشن تر شدن صدا می شود. در چنین حالتی چون زبان در حال بزرگتر شدن بوده و شکل دندان ها را به خود می گیرد، ممکن است دو طرف زبان کمی حالت دندانه دار بگیرند.

اوضاع وقتی پیچیده تر می شود

که می فهمیم همه ی غدد با هم در ارتباط هستند. ما قبلا به برخی از این روابط پرداخته ایم. اگر تخمدان ها بیش از حد استروژن تولید کنند، کم کاری تیروئید به عنوان یک مشکل ثانویه بروز پیدا می کند. به همین دلیل زنان بعد از بارداری یا خوردن قرص های ضد بارداری و درمان با هورمون، افزایش وزن قابل توجه و کم کاری تیروئید پیدا می کنند. هورمون های تیروئید می توانند با هورمون های آدرنال مداخله پیدا کنند.

کم کاری تیروئید می تواند به مغز برای تولید بیشتر هورمون آدرنال سیگنال بدهد؛

همچنین با توجه به اینکه ۸۰ درصد از عملکرد تیروئید از طریق کبد اتفاق می افتد، کار کرد نادرست تیروئید، می تواند بخش زیادی از فعال سازی این هورمون را مهار کند. اگر کبد آسیب ببیند، هورمون تیروئید تجزیه نشده و در نتیجه بیش از حد نیاز در خون جریان پیدا می کند. به این دو دلیل پیشنهاد من برای شروع رژیم غذایی برنامه بهبود / پاکسازی کبد است.
دلایل بدن نوع تیروئید مجلات پزشکی علت کم کاری تیروئید را کمبود هورمون تیروئید می دانند، که متابولیسم را کنترل می کند. اما سوالی که باید در وهله اول پرسیده شود این است که

چرا کمبود این هورمون به وجود می آید؟

امروزه اطلاعات بدست آمده نشان می دهد عوامل سمی محیط، شبیه شرایطی که برای استروژن پدید می آید، می توانند با کم کاری تیروئید ارتباط داشته باشد.دانشمندانی که سموم محیطی را مطالعه می کنند این ارتباط را بررسی کرده اند. در اینجا نمونه هایی را اورده ام. دکتر جان لی در کتاب «آنچه پزشک شما ممکن است در مورد یائسگی نگوید» آورده: فرضیه من این است که استروژن مانع عملکرد تیروئید در سلول شده و احتمالا در اتصال تیروئید به گیرنده های آن دخالت می کند (بخشی از سلول که با هورمون متصل می شود).

ماری شمون در کتاب خود به نام « با کم کاری تیروئید خود به خوبی زندگی کنید» می نویسد: «کم کاری تیروئید، گاهی اوقات یک علامت برای متعادل ساختن استروژن است.» سابقهی عفونت نیز می تواند یک عامل برای ایجاد بدن نوع تیروئیدی باشد. ویروسی که موجب مونو میشود؛ که به عنوان ویرووس اشتین بار (EBV) نیز شناخته شده است، می تواند گاهی اوقات در مراحل بعدی زندگی بر عملکرد تیروئید تاثیر بگذارد. بقیه ویروس ها و حتی باکتری ها نیز می توانند تیروئید را تحت تاثیر قرار دهند. آسیب به تیروئید در ناحیه گردن، مانند آسیب کمربند ایمنی در هنگام تصادف رانندگی می تواند بر عملکرد تیروئید تاثیر بگذارد. من بیماری را می شناختم که در هنگام بازی بیس بال، توپ به پایین گلوی او برخورد کرد و سال های بعد با مشکلات تیروئیدی مواجه شد.

بیمار دیگری داشتم که پس از حادثه رادیواکتیو چرنوبیل در اوکراین در معرض تابش اشعه ها قرار گرفت و به مشکل تیروئید مبتلا شد(۱۹۸۶). تخمدان شما نیز می تواند موجب مشکلات تیروئیدی شود (البته اگر خانم باشید!). وجود یک کیست یا فیبروم در تخمدان می تواند موجب تولید بیش از اندازه استروژن شود. این موضوع شامل سندرم پلی کیستیک تخمدان (PCOS) – وضعیتی که در آن کیستهای متعدد کوچکی در تخمدان شکل می گیرند که به خاطر ناتوانی تخمدان در آزادسازی تخمکها است. PCOS موجب رشد موی زائد صورت، افزایش وزن، مقاومت به انسولین و اختلال در قاعدگی شود.

بنابراین، ممکن است مشکلات اولیه تخمدان موجب بوجود آمدن مشکلات ثانویه تیروئید شود. این مسائل، در حالی که هنوز مشکل تخمدان ها وجود دارد، نارسایی تیروئید را نیز تشدید می کند. اگر شما PCOS دارید، از هر چیزی که تولید استروژن را زیاد می کند، اجتناب کنید. مواد غذایی هورمون دار، محصولات سویا و غذاهایی که با سم اسپری شده اند؛ تا جایی که ممکن است غذاهای ارگانیک بخورید. یکی از بیمارانم هر زمان که بستنی تجاری (که حاوی هورمون و مواد شیمیایی فراوان هستند) می خورد دچار کیست تخمدان میشد.

عامل دیگری که عملکرد هورمون های تیروئید را مختل می کند، رژیم های کم کالری است. وقتی شما به شدت کالری مصرفی تان را کاهش میدهید، تیروئید شما با کاهش سوخت و ساز بدن این وضعیت را جبران می کند. این عکس العمل یکی از راه های طبیعی بدن برای حفظ بقا از طريق تطابق با شرایط محیطی می باشد. به همین دلیل است که نباید هرگز به طور مضاعف کالری مصرفی تان را محدود کرده یا خود را بیش از حد گرسنه نگه دارید.

استروژن

استروژن عملکرد تیروئید را مهار می کند. مشکل تیروئیدی شماری از زنان پس از بارداری، با توجه به تولید میزان بالای استروژن، شدیدتر می شود؛ بدین ترتیب اگر یک زن مبتلا به نارسایی تیروئید باشد، بعد از بارداری معمولا دوز داروهای تیروئید او باید افزایش یابند. این واقعیات، دو سوال کلیدی را مطرح می کنند: ما چگونه در معرض افزایش استروژن قرار می گیریم؟ به طور متوسط یک فرد چقدر باید در معرض استروژن باشد؟ استروژن هورمونی است که به خوراک حیواناتی مثل گاو، بوقلمون، ماهی پرورشی و مرغ افزوده می شود. در این بین و به اعتقاد من بیشتر از هر ماده خوراکی دیگری، شیرهای تجاری محتوی میزان بالایی استروژن هستند. به شما توصیه می کنم که همیشه شیر ارگانیک بنوشید.

بیشتر کشورهای اروپایی از هورمون رشد برای حیوانات استفاده نمی کنند و حتی برخی حاضر به خرید مواد غذایی گوشتی آمریکا نیستند. آیا این موضوع می تواند دلیل اپیدمی چاقی اپیدمیک آمریکایی ها باشد؟ چیزی که معمولا بر خلاف واقعیت گفته می شود این است که مقدار هورمون خورانده شده به حیوانات آنقدر کم بوده که مقدار نمی تواند بر بدن انسان تاثیر بگذارد. اما شواهد زیادی در مورد اثرات بد ناشی از مصرف استروژن ها وجود دارد. حتی مقادیر خیلی کم استروژن می تواند بر بدن تاثیر بگذارد. و آفت کش ها، حشره کش ها، DDT و بسیاری از مواد شیمیایی دیگر که تاثیراتی مشابه استروژن بر بدن دارند، این واکنش ها را تشدید می کنند. با توجه به اینکه مواد شیمیایی برای هورمون های ما آسیب رسان است، چرا سازمان حفاظت از محیط زیست اثر مخرب استفاده از مواد شیمیایی بر تیروئید را اطلاع رسانی عمومی نمی کند؟
به نظر من دلیل این امر تاخیر زمانی زیاد بین در معرض قرار گرفتن و ظهور علائم آن است که اظهار نظر در این خصوص را کمی سخت می کند. این فرایند ممکن است بیش از ۳۰ سال طول بکشد. اگر شما بدن نوع تیروئیدی دارید، به شدت توصیه می کنم مصرف مواد غذایی غیر ارگانیک را محدود کرده و تاثیرات سوء استروژن موجود در مواد غذایی حاوی هورمون های رشد را کاهش دهید.

شراب قرمز هم متاسفانه ترکیبات شبه استروژنی فراوانی دارد. شما باید از همه انواع الكل ها در این برنامه غذایی اجتناب کنید. توجه داشته باشید که ما باید به کبد خود استراحت دهیم. کلم ها و يدها سبزیجات خانواده کلم عبارتند از گل کلم، کلم پیچ، تربچه، کلم بروکسل، کلم برگ چینی و غیره. متاسفانه مردم رغبتی به خوردن این غذاها ندارند. می دانیم که خانواده کلم ضد يد هستند، به این معنی که ید را تخلیه کنند و ید دقیقا چیزی است که تیروئید برای عملکرد صحیح به آن نیاز دارد. وقتی می گویم «ید را تخلیه می کند» منظور مقادیر بسیار کمی از آن است. شما باید این کلم ها را بخورید چرا که هیچ خوراکی دیگری اثرات مفید آنها را ایجاد نمی کند. غذاهای دیگری که مصرف می کنید، این یدهای تخلیه شده را جبران می کند، بنابراین من زیاد نگران نیستم. اما اگر درباره میزان ید مصرفی تان نگران هستید و در عین حال می خواهید کلم هم بخورید، کافی است با خوردن جلبک قرمز و خوراکی و جلبک دریایی، هم مقدار بیشتری ید دریافت کرده و هم از سایر فواید آن ها بهره ببرید، چون اینها غذاهایی ضد استروژن هم هستند. تا حدی که به نظر من این فواید حتی خیلی بیشتر از مقدار مورد نیاز بدن شما خواهد شد.

علائم بدن نوع تیروئید

ضعف و خستگی

سستی و بی حالی

خواب آلودگی

نیاز به چرت زدن بعد از ظهر

افزایش وزن یکنواخت

افتادگی پوست زیر بازو چانه و یا ناحیه میانی بدن

کم یا بی اشتهایی

تمایل به مصرف نان، ماکارونی، شکلات و شیرینی

کلسترول بالا

ناخن های شکننده با برآمدگی های عمودی

خشک و شکننده شدن موها

ريزش و نازک شدن موها

پوست خشک

پف اطراف چشم

پلک آویزان

نازک شدن یا کم پشتی ابروی بیرونی

قرمزی خفیف صورت

عدم تمرکز و حافظه کوتاه مدت ضعیف

افسردگی

بی انگیزگی (از دست دادن امید)

به سختی تصمیم گرفتن

درجه حرارت پایین بدن

ناتوانی در تحمل سرما (نیاز به پوشیدن لباس اضافه در هنگام خواب)

دست و پای سرد

از دست دادن میل جنسی

چرخه قاعدگی نامنظم

تو رفتگی در دو طرف زبان

ضخیم شدن زبان

صدای ضمخت و خشن تر

براي مشاوره رايگان با متخصصان كلينيك رسپينا تماس بگيريد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − هشت =