سطح انسولین بالا باشد ذخیره قند به عنوان گلیکوژن هم در کبد و هم در عضله بالا می رود. پس از این که شخص پروتئین ها و چربی ها را می خورد، انسولین ذخیره پروتئین را در عضله و ذخیره چربی را در سلول های چربی به عنوان تری گلیسرید بالا می برد.

برای مشاوره در زمینه لاغری با متخصصان ما تماس بگیرید.

انسولین همچنین از تجزیه گلیکوژن و تری گلیسریدها (چربی ها جلوگیری می کند. پس، شگفت نیست که کم کردن وزن در صورت وجود انسولین در سطوح بالا دشوار است.سلول های چربی تحت تأثیر انسولین درصدی از قند خون را جذب می کنند و به چربی تبدیل می کنند و باعث افزایش ذخیره چربی می شود.

پایین آمدن سطح انسولین چه تاثیری بر چربی ها دارد؟

شواهد علمی محقق می دارند که حتی سطوح پایین انسولین در جریان از تجزیه چربی پیشگیری می کند. مسیرهای سوخت و ساز که محل عبور انسولین اند در ایجاد ذخیره چربی و جلوگیری از تجزیه آن، برای این که به مصرف بدن برسد، بسیار حساس اند.

انسولین اضافی آنزیمی، لیپو پروتئین لیپاز، (آنزيمها، پروتئین هایی اند که به اعمال سوخت و ساز شتاب می بخشند) را تحریک می کند که رفع تری گلیسرید را از جریان خون و رسوب آنها را در سلول های چربی بیشتر می کند.

انسولین، بازدارنده لیپاز حساس به هورمون (یک آنزیم دیگر) هم هست که چربی های ذخیره شده را تجزیه می کند. نتیجه نهایی این دو فعالیت، افزایش چربی ذخیره شده است که به افزایش وزن و قطر شکم منجر می شود. افزایش ذخیره چربی در واقع تبدیل قسمتی از قند موجود در خون به چربی هم هست.

درصدی از قند خون را سلول های چربی جذب می کنند و تحت تأثیر دوست دیرین ما (انسولین) به چربی اضافه تر تبدیل می شوند. برای اطلاع خوانندگان آشنا با علوم، این نکته هم اضافه می شود که این هورمون شامل گلیسرول

فسفات و اسیدهای چرب آزاد است

انسولین یکی از بازدارنده های عمده تجزیه چربی و یکی از عوامل اصلی تسهیل ذخیره چربی است. مقاومت در برابر انسولین عبارت است از حساسیت کاهش یافته نسبت به انسولین، که در آن حالت سلول های چربی، سلول های کبد و سلول های عضلات به سطح طبیعی گردش انسولین غیر حساس شده اند.

معمولا افزایش اندک و ناگهانی انسولین قند خون را پایین خواهد آورد. با این همه، در شخصی که نسبت به انسولین مقاوم شده است، این امر اتفاق نمی افتد و برای پایین آوردن قند خون وی انسولین بیشتری لازم خواهد بود.

افزایش سطح انسولین، بالا رفتن لیپیدو، چاقی، دیابت نوع دوم و بیماری عروق قلبی از پیامدهای متداول مقاومت در برابر انسولین است.چاقی متداول ترین پیامد مقاومت در برابر انسولین است. نتیجه دیگر، عبارت است از مقاومت در برابر انسولین، که غالبا مشاهده می شود، دیابت نوع دوم (دیابت های وابسته به عوامل غیر انسولین) است.

در اغلب دیابتهای نوع دوم، سطح انسولین در حال گردش و سطح قند خون بالا می رود، همان گونه که سطح کلسترول خون نزد این افراد بالاتر است. افراد فربه، بدون عارضه دیابت معمولا انسولین خود را همراه با سطح طبیعی قند خون بالا برده اند.

متأسفانه، شخص فربهی که سطح انسولین اش بالا رفته، ممکن است در مسیر ابتلا به بیماری دیابت باشد. لوزالمعده ممکن است از تحریک دایمی از جانب قند خسته شود و سرانجام نتواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد؛ نتیجه این اتفاق، ابتلا به بیماری دیابت خواهد بود.

انسولین، ذخیره تمام گروه های غذایی:

گلوکز (کربوهیدرات ها)

اسیدهای آمینه (پروتئین ها)

تری گلیسریدها (چربی ها)، را بالا می برد.

این مواد غذایی ذخیره شده، بعدا برای مصرف به عنوان منبع انرژی در هنگام گرسنگی یا در فاصله بین وعده های غذا در دسترس انسان قرار می گیرد. پایین آمدن سطح انسولین در طول گرسنگی سبب تجزیه چربی ذخیره شده و همچنین قند ذخیره شده (گلیکوژن) می شود. آن گاه، در فاصله زمانی بین وعده های غذا، چربی و گلیکوژن به عنوان منابع انرژی مورد استفاده قرار می گیرند.

healthy diet concept woman with apple

می توان درصد بالایی از مقاومت در برابر انسولین را کاهش داد و یا حتی روند آن را معکوس کرد.

همان گونه که گفتیم، در افراد فربه سطح انسولین در هر دو حالت گرسنگی و در حالت سیری بالا می رود. سطح لیپوپروتئین لیپاز نیز که در ذخیره چربی بسیار مهم است، بالا می رود. حال می توانید پی ببرید که افراد فربه از نظر سوخت و ساز در همه اوقات، صرفنظر از آنچه می خورند، برای ذخیره کردن آمادگی دارند.

همچنین، جای تعجب نیست که در نزد افراد چاق، با برخورداری از انسولین بالا، کاهش وزن بسیار دشوار است. اما در باره منافع یک رژیم غذایی برای چنین اشخاصی که به وجود انسولین بسیار اندک نیاز دارند، بیندیشید. ما اکنون به پاسخ به این پرسش نزدیک می شویم که چگونه میتوان وزن را کاهش داد و در عین حال ترکیب شیمیایی خون را بهبود بخشید.

سندروم (نشانگان) (۳۷)X، به توصیف دکتر ریون:

مقاومت در برابر انسولین که حاصل آن افزایش سطح انسولین، بالا رفتن لیپید (مخصوصا تری گلیسرید)، چاقی، بیماری عروق قلبی، و فشار خون بالا و مداوم است. مقاومت در برابر انسولین شاید مهمترین بخش این نشانگان Xباشد.

زیرا همین مسئله غالبا به بروز مشکلات دیگری نیز می انجامد که به آنها اشاره شد. تعداد زیادی از بیماران مبتلا به نشانگان X، به بیماری شریان قلبی دچار می شوند و با حمله های قلبی فزاینده ای روبرویند. (۳۸)
حالا خبرهای خوشی هم داریم.

پنجاه درصد و یا حتی درصد بالاتری از مقاومت در برابر انسولین، را می توان کاهش داد و یا حتی روند آن را معکوس کرد، زیرا مقاومت در برابر انسولین به طور کامل به ژنهای ارثی ما وابسته نیست.

چگونه می توانیم سطح انسولین را کاهش دهیم و یا مقاومت آن را؟

خوب حدس زده اید! علت این مشکل مواد قندی مهاجم، یعنی در واقع روش تغذیه، است.با مصرف نکردن کربوهیدرات ها و دخانیات، و ورزش کردن سطح انسولین پایین می آید و مشکل چاقی حل و احتمال پیشرفت بیماری قلبی کند می شود.اولا، به خصوص کربوهیدرات های (مواد قندی) محرک انسولین کمتر بخوریم.

برای مشاوره در زمینه لاغری و رژیم درمانی با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + دوازده =