کربوهیدرات ها امتیاز ترشح پایین انسولین را وا می نهد. در حالی که اگر به تنهایی خورده شوند، از این مزیت برخوردارند. با این همه، آب میوه را می توانیم قبل از غذا، مثلا قبل از صبحانه، بخوریم. زیرا مایعات سریع تر از جامدات از معده تخلیه می شوند.

برای مشاوره در زمینه لاغری با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

 مخصوصا اگر آب میوه اول از همه نوشیده شود. به طور کلی، مایعات نوشیده شده در خلال غذا خوردن باید اندک باشد. وقتی غذا را به کمک مایعات می بلعیم، این عمل اغلب جایگزین جویدن مناسب می شود، در حالی که جویدن برای خرد کردن غذا و تقسیم آن به قطعات کوچکتر، یعنی به اجزای کوچکتر مناسب تر به منظور هضم بهتر، لازم است.

نوشیدن مایعات بیش از حد همراه با غذا، شیره لازم برای هضم غذا را رقیق می کند و در نتیجه توانایی عملکرد این شیره را همراه با غذا در دهان و معده کاهش می دهد. حاصل این کار ممکن است ورود غذای نیم هضم شده به روده کوچک باشد که می تواند سبب بسته شدن روده شود.

بهترین نوشیدنی ها آب و نوشابه های بدون کافئین است، البته در صورتی که شکر به آنها اضافه نشود.

مایعات را می توان در هنگام فراغت دستگاه گوارش در فاصله بین دو وعده غذا صرف کرد. اما باید توجه کرد که اکثر نوشابه های گازدار و حتی نوشابه های ورزشی متداول سرشار از مواد قندی اند، و بعضی از آنها نیز مقدار زیادی کافئین دارند. مصرف بیش از حد قهوه معمولی و چای نیز می تواند مشکل ورود کافئین خیلی زیاد به بدن را ایجاد کند.

 کافئین سبب می شود که معده اسید گاستریک تولید کند و این اسید به جای کاهش اشتها، آن را تحریک می کند. آب و نوشابه های بدون کافئین، در صورتی که شکر به آنها اضافه نشود، بهتر است. باید به سختی جهد کنید که روزانه شش تا هشت لیوان آب بنوشید.

این کار برای فعالیت مناسب بسیاری از اندام هایتان، مخصوصا کلیه ها مفید است. آب مصرف شده در طول روز میل شما را به غذا کم خواهد کرد و به آن وسیله به کنترل وزن یاری خواهد رساند. برخی رژیم های غذایی، مخالف مخلوط کردن بعضی کربوهیدراتها، مانند ماکارونی و برنج، با پروتئین هستند. تصور می رود که این ترکیبات ترشح آنزیمهای گوارشی متضاد را تحریک می کنند.

به عقیده ما، در این جا مشکل آن قدر که به نوع کربوهیدرات مصرف شده مربوط است به ترکیب کربوهیدرات و پروتیئن ارتباط ندارد. مثلا غذایی متشکل از کوفته ریزه و اسپاگتی، در صورتی که از دانه های کامل تهیه شده باشد، مجاز است. همان گونه که از فهرست مواد غذایی در فصل پیش مشاهده می شود، مقادیر نسبتا کم اكثر کربوهیدرات های بیخته نشده (الک نشده) یا تبدیل نشده، قابل قبول است.

البته نشاسته ها در بیشتر اشکال (بجز سیب زمینی شیرین، که مقدار قابل توجهی فیبریا رشته دارند) زیانبارند و نباید به تنهایی یا همراه با سایر غذاها خورده شوند. متأسفم بگویم که گوشت همراه سیب زمینی هم نباید خورد مگر این که همراه سیب زمینی شیرین باشد.

سالم ترین مواد غذایی و بهترین انتخاب سبزی های تازه هستند.

مشتریان مراکز خرید توجه کنند که حتی بهترین نیت ممکن است ما را گمراه کند. تولید کنندگان مواد غذایی، سالم غذا خوردن را برای ما دشوار کرده اند. بیشتر حبوبات مخصوص صبحانه، هر چند که به عنوان

بهترین محصول برای تندرستی شما» تبلیغ می شوند، ولی با شکر سفید، شکر قهوه ای، ملاس یا شیره قند، شربت گرفته شده از ذرت و یا با عسل مخلوط شده اند. در واقع، خریدن حبوبات با دانه های خالص طبیعی دشوار است. البته اینها در فروشگاه ها یافت می شوند ولی برای یافتن آنها باید دقیقا مطالب ریز روی جعبه را مطالعه کنید.

 همین مشکل در مورد مواد غذایی عرضه شده در بطری ها، قوطی های کنسرو، یا سایر غذاهای بسته بندی شده، سس ها، و چاشنی ها صادق است. تقریبا به همه آنها مقدار زیادی شکر اضافه شده است. البته سبزی های تازه سالم ترین انتخاب به شمار می آیند و پس از آن سبزی های تازه منجمد و آنها که در قوطی یا بطری بدون افزودنی های قندی نگهداری می شوند،برترند.

نان های تهیه شده از غلات کامل نه نان های تهیه شده از آرد کامل یا گرده نان و یا کلوچه و مانند آنها در بیشتر فروشگاه ها، مخصوصا خواربارفروشی ها، یافت می شوند. اما باید مواظب باشید که دشمن دیرینه ما، یعنی قند، به هر شکلی به آن اضافه نشده باشد.

 وقتی واقعا به فکر می افتیم به مواد غذایی خود توجه کنیم، به سرعت پی می بریم چه مقدار قند در هریک از آنها به کار رفته است. برای این که به خاطر شما بیاوریم سودمندترین رژیم غذایی، رژیمی است که ترشح انسولین را کم کند ولی ترشح گلوکاگن را بالا ببرد.

همین که کار انتخاب و گزینش غذاها را آغاز کردید و برای غذا و چاشت و عصرانه خود برنامه ریزی کردید، به یاد داشته باشید که باید مراقب قند و کربوهیدرات هایی باشید که گلیسمیک آنها بالاست. قند ترشح انسولین را تحریک می کند و این کار به دستگاه سوخت و ساز بدن فرمان میدهد چربی را ایجاد، جمع آوری و آن را ذخیره کند.

 برعکس، پروتئین ترشح گلوکاگن را تحریک می کند که عمل آن درست برعکس عمل انسولین است. گلوکاگن به سوخت و ساز دستور می دهد که فعالیت و چربی را دوباره به گلوکز تبدیل کند و این کار ذخیره چربی و قطر کمر را کاهش میدهد. هر رژیم غذایی که ترشح انسولین را بکاهد و در عین حال ترشح گلوکاگن را بالا ببرد، سودمندترین رژیم به حساب می آید. این روش غذا خوردن،چربی و کلسترول بدن، و همچنین بسیاری از معضلات مختل کننده تندرستی را که از آنها ناشی می شود، کاهش می دهد. بنابراین، انتخاب

منابع مناسب غذایی دارای پروتئین، یک ضرورت است. استفاده از همه نوع گوشت بدون چربی، یا چربی گرفته شده، مثل گوشت گاو، ماهی، و پرنده توصیه می شود. این گوشت ها یا باید کباب شوند و یا در فر پخته شوند و یا روی آتش سرخ شوند، زیرا سرخ کردن در تابه مستلزم استفاده از چربی اشباع شده و یا کره گرفته شده از دانه های نباتی است. سایر منابع آلی و سالم پروتئین عبارتند از تخم مرغ، پنیر، مغز گردو، بادام و نظایر آن. به یاد داشته باشید، آنچه ظاهر و تندرستی شما را تباه می کند لزوما همان چربی ای که می خورید نیست، بلکه چربی زاده قندی است که به عنوان بخشی از غذا یا نوشابه به مصرف می رسانید.

برای مشاوره رایگان در زمینه لاغری موضعی با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =