چای کوهی گیاهی با ساقه رونده است و گل‏هایی بصورت سنبله‏ های پنبه مانند و آبی مایل به بنفش دارد. این گل ها کمی معطر و دارای بوی مخصوصی هستند و میوه چای کوهی کپسولی شکل است این گیاه دارای طبیعت گرم و خشک است که در ایران در دامنه کوه های البرز، کرج، چالوس و مازندران و نقاط غرب ایران به وفور یافت می شود. بهتر است چای کوهی و خواص ان را بیشتر بشناسید .

برای مشاوره در زمینه لاغری موضعی کلیک کنید.

همچنین چای کوهی به درمان برخی از بیماری ها کمک شایانی می کند و در درمان آن ها بسیار موثر است. باید بدانید که نوشیدن یک لیوان چای در رفع خستگی روزانه تاثیر فراوانی دارد ، البته اگر این چای یک چای گیاهی باشد نه تنها در رفع خستگی روزانه موثر است بلکه خواص دارویی فراوانی نیز به همراه دارد . یکی از چای های گیاهی که خواص فراوانی دارد چای کوهی است که آرام بخشی مطبوع، نشاط آور و با خاصیت معجزه آسای تقویت کننده ی قوی برای اعصاب و روان به شمار می رود میتواند برای کسانی که رژیم دارند و قصد کاهش وزن دارند بسیار مفید باشدو با استرس و بی خوابی مبارزه می کند . از نظر طب سنتی  چای کوهی دارای طبع گرم و خشک است و برای درمان بیماری های ناشی از مزاج سرد و رطوبت زیاد مفید می باشد. در طب سنتی مصرف چای کوهی برای افراد سرد مزاج توصیه شده و فواید متعددی نیز برای آن قائل هستند اما مصرف چای کوهی را به افراد گرم مزاج توصیه نمی نمایند.

چای کوهی را چگونه مصرف کنیم :

باید برای اماده کردن این چای ابتدا در یک لیوان آب جوش یک قاشق مربا خوری پر از چای کوهی ریخته و با قاشق خوب به هم بزنید سپس یک نعلبکی را به مدت بیست دقیقه روی آن قرار دهید تا دم بکشد و بعد آن را صاف کرده و با کمی عسل میل کنید. برای تهیه جوشانده این گیاه :در دو فنجان آب جوش یک قاشق چایخوری برگ و گل خشک گیاه را بریزید و به قدری بجوشانید تا یک فنجان باقی بماند.

چای کوهی و کاهش وزن :

توجه داشته باشید که این چای غنی از انتی اکسیدان های بسیار قوی است و می تواند به چربی سوزی کمک کند اما با مصرف مداوم ان باید بدانید که ممکن است این چای اشتهای شما را بیشتر کند و باعث چاقی بیشتر شما شود به همین دلیل باید در مصرف ان بسیار دقت کنید .

چای کوهی و مبارزه با ویروس ها :

به این نکته ی مهم توجه کنید که چای کوهی سبب از بین رفتن ویروسها می شود . مصرف چای کوهی در بیماران مبتلا به ایدز سبب تقویت سیستم دفاعی بدن آنها وکم شدن بیماری می گردد.

چای کوهی و مبارزه با افسردگی :

این چای برای افسردگی و مبارزه با ان بسیا رمفید است مکانیزم اثر ضد افسردگی آن از طریق مهار آنزیمی می باشد.این دارو برای درمان افسردگی اثربخش است و حالات افسردگی را رفع وبیخوابی را درمان می نماید.

چای کوهی و مبارزه با آلزایمر :

خوب است بدانید که با اینکه وجود پلاک آمیلوئید در مغز، علت اصلی ابتلا به آلزایمر نیست اما وجود این پلاک در مغز نشان دهندهٔ وجود بیماری آلزایمر می باشد و پیشرفت هرچه بیشتر آلزایمر سبب افزایش مقدار این پلاک در مغزمی گردد. طبق تحقیقات بر روی نمونه های حیوانی عصارهٔ چای کوهی می تواند از تشکیل آمیلوئید در سر پیشگیری کند. همچنین این گیاه توانست حافظه موش های آزمایشگاهی را بهبود بخشد و ظرفیت یادگیری را در آنها افزایش دهد.

چای کوهی و سلامت پوست :

باید بدانید که در وسط برگ های چای کوهی ماده قرمز رنگِ هایپریسین وجود دارد که برای از بین بردن سوختگی ها مفید است. همچنین از سالیان قبل برای درمانزخم ها از چای کوهی بعنوان دارویی موثر استفاده می شود. همچنین پودر چای کوهی و قرار دادن آن بر جای نیش حشرات هم تا حدودی درد آن را کاهش می دهد و هم قادر است آثار بجای مانده از آن را رفع نماید.

چای کوهی و سلامت سالمندان :

باید بدانید که مصرف چای کوهی اشتها آور است و برای افرادی که در سالمندی به بی اشتهایی و کم اشتهایی دچار هستند به منظور اشتها آوری توصیه می گردد. همچنین مصرف چای کوهی برای کودکانی که دچار ضعف بدنی هستند به دلیل خاصیت اشتها آوری آن توصیه می گردد.

چای کوهی و سلامت معده و گوارش :

باید بدانید که چای کوهی مدر ملایم است و در تنظیم اعمال گوارشی و تقویت کبد به ویژه کمک به هضم غذا کاربرد دارد. این گیاه در درمان بیماری های معده و روده با منشاء روانی و بیماری های اسهال توأم با تحریکات عصبی، نقش موثر و آرامش بخشی دارد. این گیاه با تنظیم و بهبود گوارش موجب سلامت معده و کاهش درد آن می شود کسانی که رژیم دارند و می خواهند لاغر شوند و به دلیل همین رژیم های لاغری دچار مشکلات معده شدند می توانند ازچای کوهی استفاده کنند .

چای کوهی و خواص  ضد سرطان:

خوب است توجه کنید که مصرف چای کوهی به علت دارا بودن خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی قوی می تواند نقش مفیدی در بروز انواع سرطان ها ایفا نماید. دو ترکیب پامی فرین ایی و متوکسی ساکورانتین می تواند جلوی رشد سلول های سرطانی دهانه رحم را تا 50 درصد بگیرد. اسانس چای کوهی روی سرطان سینه، رودهٔ بزرگ و ملانومای انسان موثر است و می تواند تا حد زیادی جلوی تکثیر سلول های سرطانی را بگیرد

چای کوهی و تقویت سیستم ایمنی بدن :

مصرف چای کوهی به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی آن سبب تقویت سیستم ایمنی بدن و مقاومت بدن در برابر بیماری ها می شود.زنان باردار باید دقت کنند که نباید این چای را مصرف کنند زیرا باعث سقط جنین می شود .

برخی از خواص دیگر این چای عبارتند از :

درمان کننده بیماری مننژیت است برای درمان فلج به کار می رود سیاه سرفه را از بین می برد درد پشت و گردن و خشکی گردن را درمان می کند چای کوهی در درمان سرماخوردگی معجزه می کند برای درمان تب و اثر نیش سمی حشرات به کار می رود.

معایب استفاده از چای کوهی عبارت است از :

توجه داشته باشید که زنان بارداربه دلیل سقط جنین مجاز به خوردن آن نیستند. کسانی که قرص ضد بارداری، داروهای آسم و ضد سرماخوردگی و داروهای حساسیت مصرف می کنند نباید چای کوهی بنوشند مصرف زیاد چای کوهی به دلیل خون آلود شدن ادرار برای افراد گرم مزاج ضرر دارد.

برای مشاوره در زمینه لاغری موضعی کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *