داروهایی که موجب عدم تعادل بین دریافت و مصرف چربی ها می شوندReviewed by Mehdi kh on Dec 8Rating: 5.0

لازم است در طول درمان سلولیت و چاقی یک عدم تعادل بین میزان دریافت چربی از مواد غذایی با میزان مصرف چربی در بدن برقرار باشد بطوریکه همیشه میزان دریافت کمتر از میزان مصرف باشد . وقتی که بدن نیاز به چربی دارد ابتدا به چربی های تجزیه شده و آماده مصرفی که روده از مواد غذایی جذب کرده است مراجعه می کند و اگر نیاز خود را از آن طریق مرتفع سازد از مخازن چربی بدن یعنی چربی های سلولیت و چاقی استفاده نخواهد کرد .

از طرفی تمام روش ها و تجهیزات درمان سلولیت و چاقی بدنبال آزادسازی و شکستن چربی ها ی ذخیره شده و در دسترس قرار دادن آن ها برای مصرف توسط بدن هستند با توجه به مفاد فوق اگر در طول درمان بدن نیازمندی خود را از چربی ها ی جذب شده توسط روده مرتفع سازد بدون شک چربی هایی که طی جلسات درمانی مداوم و پرزحمت و توسط دستگاه های تخصصی آزاد شده اند مجددا توسط سیستم فیزیولوژی بدن ذخیره خواهند شد . 

برای رهایی از چربی های مقاوم و رسیدن به تناسب اندام با ما تماس بگیرید .

داروهایی که تعادل بین دریافت و مصرف چربی ها را مختل می کنند :

 • داروهای کاهنده ی اشتها مانند فن فلورامین فلوکستین و … 
 • داروهای افزاینده ی سوخت و ساز مانند : مشتقات هورمون های تیروئید
 • داروهایی که مانع جذب چربی ها از روده می شوند .
 • داروهایی که با ایجاد حجم کاذب در معده سیری زودرس ایجاد می کنند مانند : قرص های سلولز
 • کلیه ی داروهای فوق دارای عوارض مربوط به خود بوده و متخصصان بر حسب نیاز و موارد کاربرد اقدام به تجویز ان ها می نمایند .
 • متاسفانه اخیرا به دلیل مصرف بی رویه این داروها بدون توصیه ی پزشک عوارض این داروها بیشتر قابل مشاهده است .

و روش آخر عمل جراحی است که بعضا در موارد چاقی مرضی بوسیله ی جراح انجام می شود عمده ی این اعمال جراحی عبارتند از : بستن حلقه به دور معده یا قرار دادن بالون در داخل معده به منظور کاهش حجم آن و ایجاد سیری زودرس  برداشتن بخشی از روده به منظور کاهش جذب گوارشی دفع بخشی از غذای مصرفی فرد.

ساده ترین روش کاهش مصرف چربی و  چربی سازها به همراه مواد غذایی روزمره است که برنامه آن باید توسط کارشناس تغذیه و یا پزشک معالج تدوین و به بیمار آموزش داده شود . روش دیگر افزودن مصرف چربی توسط بدن است که با ورزش و فعالیت بدنی امکان پذیر است و باید با توجه به علایق بیمار و سبک زندگی و شغلی وی توسط پزشک برنامه ریزی و پیگیری شود .

حتما با پزشک مشورت کنید  :

 • با معاینه تخصصی درجه ابتلای شما را تعیین کند.
 • تا اخذ تاریخچه ی پزشکی و خانوادگی شما و در صورت لزوم انجام آزمایشات لازم علل زمینه ای بروز چاقی شمارا برسی کند .
 • در صورت وجود علل زمینه ای قابل درمان همگام با درمان چاقی نسبت به درمان علل زمینه ای نیز بپردازد.
 • برنامه ی درمانی شما را تنظیم و تعداد حدودی جلسات درمان و نیز تجهیزات مورد استفاده برای درمان شما را اعلام کند .
 • برنامه ی رژیم غذایی و در صورت لزوم برنامه تمرینات ورزشی و فعالیت بدنی شما را تدوین و آموزش دهد .

امکانات تجهیزاتی و نیروهای متخصص یک مطب یا مرکز نقش پراهمیتی در نتایج درمان دارد به طور مثال وجود چند دستگاه تخصصی که مکمل هم و تقویت کننده اثرات همدیگرند و حضور افراد متخصص و آموزش در این زمینه شرایطی را فراهم می کند که با جلسات کمتر نتایج مطمئن و بهتری حاصل شود .

همه ی موارد چاقی و سلولیت با روش های غیرتهاجمی قابل درمان نیستند و پزشک معالج شما بنابه تشخیص پزشکی خود بر اساس نتایج معاینات بعمل آمده ممکن است روش های تهاجمی مانند لیپولیزر لیپوساکشن و جراحی ویا روش های غیرتهاجمی مانند کرایولیپولیز را به شما پیشنهاد کند . 

چگونگی عملکرد داروها و روش های مقابله با عوارض آن ها :

بدن در مقابل افزایش حجم درونی خود مانند بارداری شروع به شل کردن عضلات موضع می کند تا افزایش  حجم رخ داده را قابل تحمل نماید ولی وقتی حجم افزایش یافته حذف شود مانند زایمان عضلات موضع باید به حالت اول برگردانده شوند در غیر این صورت موضع مورد نظر دچار شلی و افتادگی خواهد شد بهترین روش برای برگرداندن عضلات به شرایط قبلی ایجاد انقباظ در آن ها بوسیله ی تمرینات ورزشی است.

Patient medication, horizontal

با توجه به مطالب بالا و با نظر به اینکه کاستن چربی ها به نوعی حذف حجم افزایش یافته در یک موضع است بنابراین ورزش نقش فوق العاده پر اهمیتی در کنار درمان های چاقی به منظور جلوگیری از افتادگی و شلی در نواحی لاغر شده و تناسب اندام نهایی بیمار خواهد داشت . اعمال یک رژیم درمانی مناسب به همراه انجام تمرینات ورزشی تحت نظر متخصصین مربوطه می تواند در درمان چاقی خفیف و سلولیت درجه یک و جلوگیری از پیشرفت آن بدون استفاده از درمان های دیگر موثر باشد .

اگر میزان چاقی یا در واقع مقدار چربی های ذخیره شده در سلول های چربی به قدری باشد که خون بصورت کاملا طبیعی در لا به لای بافت های چربی جریان یابد در این صورت اگر فرد کمتر از نیاز بدن موادغذایی مصرف کند بدن شروع به مصرف چربی ها ی ذخیره شده می کند و لاغر می شود منظور از تعریف کلی چاقی در منابع علمی هم همین حد از چاقی است .

چاقی و سلولیت با درجاتی از خفیف تا شدید بروز می کند همچنین ممکن است دلایل بروز آن در هر فردی نسبت به فرد دیگری متفاوت باشد و دست آخر اینکه شرایط روحی جسمی سنی فیزیولوژیکی و بیولوژیکی هر فردی منحصر به خود اوست .

بنابراین هرگونه برنامه ای برای درمان چاقی و سلولیت باید برپایه شناختی از درجه چاقی بیمار تعیین دلایل احتمالی بروز آن و درک علمی شرایط روحی و جسمی بیمار تدوین و اجرا شود . لذا اولین اقدام برای درمان چاقی و سلولیت مراجعه به پزشک مرتبط و فعال در زمینه درمان چاقی و سلولیت و دریافت مشاوره است .

برای دریافت بهترین مکمل های لاغری با ما تماس بگیرید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + شانزده =