ممکن است به دلیل بیماری مجبورباشید قرص و دارویی رامصرف کنید که در طول زمان احساس کنید مقداری وزن اضافه کرده اید یا باعث چاقی شما شده است . اما کدام داروها باعث چاقی می شوند و آیا می شود از این اضافه وزن جلوگیری کرد ؟

برای رهایی از چاقی باما مشورت بگیرید .

اگر دارویی که مصرف می کنید واقعا باعث اضافه وزن می شود بهتر است با پزشک خود مشورت کرده و در صورت امکان پزشک تان می تواند ان را با دارویی دیگر جایگزین کند . 

کدام داروها و قرص ها باعث چاقی و اضافه وزن می شوند :

انسولین و چاقی :

انسولین‌هایی همچون لیسپرو، آسپارت و گلولیزین می‌توانند باعثافزایش وزن شوند اما انسولین‌های طولانی اثر، تاثیر كمتری بر چاقیدارند. متاسفانه بسیاری از بیماران فكر می‌كنند كه با تزریق انسولینمی‌توانند هرقدر كه می‌خواهند غذا بخورند؛ بنابراین بعضی آنها درمدت 6 ماه تا 15كیلوگرم هم وزن اضافه می‌كنند .بعضی پزشكان همبرای كنترل قند خون بالای بیمار در ابتدای درمان، دوز بالایی ازانسولین را تجویز می‌كنند و به‌همین دلیل فرد دچار علائم افت قندخونمی‌شود، درنتیجه بیشتر از حد معمول مواد غذایی مصرف می‌كند وچاق می‌شود، درحالی كه انسولین باید تدریجی تجویز شود .

قرص‌های دیابت و چاقی :

تعدادی از داروهای دیابت نوع دو باعث كاهش وزن و بعضی دیگرباعث افزایش وزن می‌شوند. داروهای حاوی سولفونیل اوره ازجملهدیابینیز، اینسولاز، گلیپیزاید، گلیبوراید، گلیمیپراید، كلرپروپامید وتولبوتامید باعث تحریك تولید و فعالیت انسولین می‌شوند. انسولین نیزكاهنده قندخون و افزایش‌دهنده اشتها است. تیازولیدین دیون(پیوگلیتازون) نیز از دیگر داروهای دیابت است كه می‌تواند باعثافزایش وزن شود. اما در مقابل، داروهایی همچون متفورمین،اگزناتاید، سیتاگلیپتین، پراملینتاید و آكاربوز به كاهش وزن كمكمی‌كنند یا اینكه بر وزن بی‌اثر هستند .

قرص آنتی هیستامین و چاقی :

آلرژی بسیاری از ما را درگیر خود کرده است . ممکن است با گذشتزمان و استفاده مداوم از این دارو احساس کنید که باعث افزایشوزن شده است . همچنین یکی دیگر از تاثیراتی که این قرص میتواند بر روی شما بگذارد این است که می تواند باعث افزایش اشتهاشود که در نتیجه با داشتن اشتهای بیشتر زیادتر هم غذا خورده و به مرور زمان چاق می شوید. بنابراین برای این که هم بتوانیم این دارورا استفاده نماییم و همچنین افزایش وزن نداشته باشیم ، می توانیداز مواد غذایی مانند سبزیجات و میوه هااستفاده نمایید زیرا کالری کمی دارند و باعث احساس سیری در شما می شوند .​

داروی ضد افسردگی و چاقی :

آنچه سبب اضافه وزن می شود در این داروها وجود سروتونین است که سبب چاقی می شود بسیاری از افرادی که دچار افسردگی هستند و این داروها را مصرف کرده اند با اضافه وزن مواجه شده اند . بااین وجود وقتی شما احساس گرسنگی می کنید ، سعی به استفاده ازکربوهیدرات ها و محصولات قندی می کنید و اگر استفاده از اینداروها برای مدت زیادی طول بکشد ممکن است افزایش وزن بیش ازحدی داشته باشید اگر پزشک تان صلاح نداند که داروهایتان را قطع یا جایگزین کند و لازم باشد که داروها را مصرف کنید بهتر است در برنامه ی روزانه ی خود ورزش و تحرک را قرار دهید که هم به کاهش وزن و هم به نشاط و بهبود افسردگی شما هم کمک خواهد کرد . 

كورتون‌ها و چاقی :

خوب است بدانید که كورتیكواستروئیدها ازجمله بتامتازون،دگزامتازون، هیدروكورتیزون، تریامسینولون، كلوبتازول، فلوسینولونو… معمولا برای درمان آرتریت روماتوئید، آسم، حساسیت یا دیگربیماری‌های خود ایمنی به كار می‌روند و التهابات دردناك را تسكینمی‌دهند. اما در عین حال اگر طولانی‌مدت و در دوزهای مكرر مصرفشوند میزان جذب آب توسط بدن را افزایش می‌دهند . علاوه براین،چون فرد مبتلا به این بیماری‌ها تحرك كمتری دارد، كالری كمتریمی‌سوزاند و دچار اضافه‌وزن می‌شود . باید توجه داشته باشید که ورزش، رژیم غذایی و گاهی مصرف همزمان متفورمین می‌توانداضافه‌وزن حاصل از این داروها را كاهش دهد.

قرص های ضد فشارخون و چاقی :

باید بدانید که این داروها هم می توانند باعث چاقی شوند . بااستفاده از این قرص ها ، میزان فشار خون را به تعادل میرساندزیرافشار خون بالا برای عضلات و سایر قسمت های بدن ضروری ومناسب است . بنابراین، داروهای ضد فشار خون همچنین می توانندعملکرد بدن را کاهش دهند و روی متابولیسم بدن شما تاثیر میگذارند و برای حل این را تجویز می کنند تا این تاثیر را مهار نمایند .

چگونه با داروهایی که باعث افزایش وزن می شوند رفتار کنیم :

اگرشما توان بدنی کافی داشته باشید و اراده کنید ، می توانید باورزش تمام مسائل را حل نمایید و برای مثال می توانید پیاده روینمایید .بطور کلی ورزش کردن برای کاهش وزن بهترین راه است حتی اگر رژیم هم داشته باشید ورزش جزئی از پروسه ی لاغری شماست .  خوب است بدانیدکه پیاده روی بسیار در سلامتی موثر است و دربرخی شهرها قسمت هایی را برای پیاده روی روزانه برای مثال درپارک ها در نظر می گیرند و یک پیاده روی همگانی میان مردمان آنشهر ها تشکیل می دهند در این برنامه ها شرکت کنید و لذت ببرید و وزن کم کنید  در جمع قرار گرفتن بهترین نتیجه را برای شما خواهد داشت کافی است امتحان کنید اگر دچار افسردگی هستید ورزش و نشاط و در جمع قرار گرفتن بهترین وسیله برای برطرف شدن افسردگی است .

گفتیم که بعضی از داروها می توانند باعث افزایش وزن ما شوند ومی توانیم از از این افزایش وزن جلوگیری کنیم . مهم این است کهبدانیم مشکلمان چیست . همچنین همان گونه که گفته شده ، میتوانیم از طریق ورزش و تمرین از افزایش وزن خود جلوگیری نماییم . گاهی اوقات هم ممکن است با مشورت با پزشک تان دارویی دیگر جایگزین کنند و به این ترتیب مشکلاتان حل شود . 

برای رهایی از چاقی فقط با ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 4 =