قرص های ضد بارداری و اضافه وزنReviewed by Mehdi kh on Apr 28Rating: 5.0

سال های زیادی از به بازار عرضه شدن این قرص ها گذشته و سال هاست که افراد از این قرص ها استفاده می کنند .نظرات مختلفی راجع به این قرص ها وجود دارد و یکی از ان ها این است که برخی معتقدند مصرف ان ها باعث اضافه وزن می شود .  این قرص ها امروزه هم برای جلوگیری از بارداری استفاده می شوند . در انواع مختلف و برندهای گوناگون در بازار وجود دارند .   قرص ضد بارداری و افزایش وزن از شایع ترین عوارض جانبی قرص های ضد بارداری است . خوب است بدانید که این مقدار افزیش وزن اصلا قابل توجه نیست و البته برای همه خانم ها نیز اتفاق نمی افتد.

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

تحقیقات زیادی درباره ی این موضوع روی این قرص ها صورت گرفته ولی ثابت نشده که این قرص ها باعث افزایش وزن می شوند .  همچنین اضافه شدن وزن بر اثر دیگر عوارض جانبی این قرص موقتی است و تنها ۲ تا ۳ ماه طول می کشد. با اینکه اضافه شدن وزن از عوارض جانبی موقت و غیر شایع این قرص ها است. این نکته را هم خوب است بدانید که دو نوع قرص ضد بارداری وجود دارد: قرص های ترکیبی، که حاوی استروژن و پروژسترون هستند، و قرص های پروژسترون. قرص های ضد بارداری امروزه مقدار بسیار کمتری از این هورمون ها دارند.

داروهای ضد بارداری که در گذشته مقاوم به انسولین بودند در قرص های جدید قارد به افزایش سطح انسولین هستند . وقتی انسولین افزایش پیدا می کند انژی به دست امده از هضم کربوهیدرات ها در سلول های چربی پخش می شود نتیجتا حتی هنگامی که از رژیم غذایی استفاده می کنید از کاهش وزن جلوگیری می کند . با این وجود همه ی خانم ها مستعد چاقی نیستند . امروزه البته روش های مختلفی برای باردار نشدن وجود دارد . یک نمونه ی ان جلوگیری از بارداری با تزریق که تا مدت زمانی طولانی دوام دارد. تزریق پیشگیری از بارداری را معمولا با نام دپو می شناسند و این تزریق، حاوی هورمون هایی است که با یک بار استفاده تا سه ماه از بارداری پیشگیری می کند.

هورمونی که دپو بر پایه آن ساخته شده یا پروژستین است که  فرم ترکیبی از پروژسترون هستند. تزریق پیشگیری از بارداری می تواند دو روزه از بارداری پیشگیری کند و هر تزریق می تواند ۱۲ تا ۱۴ هفته دوام بیاورد. این تزریق های پیشگیرانه نه تنها به خاطر جلوگیری از بارداری بلکه به عنوان هورمونی که می تواند مشکلات خانم های یائسه را حل کند، به نظر انتخابی با دوام می آید، برای همین خوب است  در جریان باشید که  دقیقا چگونه کار می کنند و تا چه حد می توانند برایتان مفید باشند. البته که  این تزریق ها ممکن است عوارض جانبی نیز داشته باشند.

دپو چسیت و چگونه کار می کند

ابتدا با متوقف کردن  تخمک گذاری عمل می کند. وقتی تخمک گذاری نباشد تخمک تخمدان را ترک نمی کند و برای بارور کردن چیزی در دسترس اسپرم نخواهد بود. هورمون ماده مخاطی درست می کند که پوشش دهانه رحم را ضخیم تر می کند. از این رو برای اسپرم سدی ایجاد می شود که نمی تواند از آن عبور کند. بنابراین اگر در طول تخمک گذاری، یک تخمک آزاد شود ضخامت ماده مخاطی که ایجاد شده به اسپرم اجازه بارور کردن تخمک را نمی دهد.

این روش صد در صد تاثیر گذار خواهد بود ؟ چنین ادعا شده است که تا نود و نه در صد تاثیر می گذارد . همچنین خانم هایی که از این تزریق برای جلوگیری از بارداری استفاده می کنند هر سه ماه یکبار و به موقع باید ان را استفاده کنند .  اگر به موقع از تزریق ها استفاده کنید، شانس باردار شدن یک به ۱۰۰ خواهد بود. اگر می خواهید به تزریق ها و جلوگیری ادامه دهید توصیه می شود هر ۱۲ هفته یک بار مجدد تزریق کنید.

این روش چه مزایایی دارد . این روش بسیار کاربردی و ساده است و البته نتیجه ی ان هم قابل اعتماد است . د رمورد مادران شیر ده اگر کودک از شش هفته سنش بیشتر باشد استفاده اش بی خطر است. دارویی با این تزریق تداخل ندارد. با این حال تزریق های پیشگیری از بارداری برای همه خانم ها مناسب نیست. بنابراین قبل از استفاده حتما باید با پزشک مشورت شود.

آیا دپو مضراتی هم دارد

خوب است توجه داشته باشید که این روش  مانند داروهای جلوگیری از بارداری شما را در برابر بیماری های مقاربتی محافظت نمی کند. ممکن است تا بیش از ۱۰ ماه به حالت باروری عادی بازنگردید یا باردار نشوید. اگر می خواهید موقتا جلوی بارداری را بگیرید، دپو مناسب نیست. تزریق های پیشگیری از بارداری را بازگرداند یا بی تاثیر کرد. تا بیش از دو هفته ممکن است عوارض جانبی آن را تجربه کنید.

چرا بعضی ها نباید از این روش استفاده کنند ؟ اگرسابقه لخته شدن خون را دارید  یا به صورت ارثی درگیرش هستنید . آنهایی که سابقه مشکلات قلبی دارند. آنهایی که سردرد های میگرنی دارند. آنهایی که سیگار می کشند. آنهایی که مبتلا به لوپوس هستند. آنهایی که سابقه خانوادگی سرطان سینه دارند. آنهایی که مشکل شکنندگی استخوان دارند در نهایت برای مصرف ان ها باید حتما با پزشک مشورت کنید و ازمایشات مربوطه را هم زیر نظر پزشک انجام داده باشید . و بعد به سراغ این روش بروید .

عوارضی که دارد عبارتنداز :ممکن است سبب قاعدگی های نامرتب شود.  برخی ممکن است کاهش تراکم استخوان را تجربه کنند. ممکن است در طی روزهای فعال خونریزی داشته باشید. ممکن است خلقیات شما را تحت تاثیر خود قرار دهد. ممکن است وزن اضافه کنید. حساسیت، ورم و تحریک پذیری سینه شایع است. می تواند سردرد ایجاد کند حالت تهوع  استفراغ  کم شدن اشتها  با اینکه هم قرص ضدبارداری و هم تزریق های آن عوارض جانبی دارند، اما دلیل بروز عوارض جانبی افزایش هورمون ها در بدنتان است. مقدار هورمون هایی که از قرص های ضدبارداری وارد بدن می شوند در مقایسه با تزریق بسیار کمتر است. به همین دلیل است که با تزریق، احتمال تحت تاثیر عوارض جانبی قرار گرفتن بیشتر می شود.

برای رسیدن به تناسب اندام با ما مشورت کنید و از مکمل های ما استفاده کنید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + نه =