رژیم غذایی سوانک چیست | رژیم سوانک و افراد مبتلا به ام اسReviewed by Mehdi kh on Mar 12Rating: 5.0

دراین مقاله به معرفی یک رژیم غذایی مخصوص افرادی که مبتلا به ام اس هستند می پردازیم . این رژیم یک رژیم کم چرب است که حاوی چربی اشباع شده و روغن های اشباع نشده چند گانه بسیار پایینی می باشد و هم چنین گوشت قرمز و گوشت های چرب بسیار کمی دارد و سرشار از غلات، میوه و سبزیجات است و در بسیاری از موارد با عوارض مزمنی رو به رو است .

برای رهایی از چربی های اضافه ی بدن خود فقط با ما مشورت کنید

با قطع چربی های اشباع شده از رژیم غذایی و خوردن ماهی زیاد، تجمع سلول خونی رخ نخواهد داد و در نتیجه انسداد و التهاب از بین خواهد رفت و این می تواند بدین معنا باشد که ضایعات ام اس متوقف می شود.

در ادامه بخش رژیم و تغذیه ورزش و تناسب اندام نمناک بنا به درخواست شما کاربران قصد داریم به بررسی جزئیات رژیم سوانک یعنی برنامه غذایی مفید برای بیماران مبتلا به ام اس بپردازیم .

رژیم غذایی سونک چگونه عمل می کند

در ابتدا بهتر است بدانید که این رژیم حاوی چه مواد غذایی است : این رژیم مصرف این موارد را توصیه می کند:حداکثر 15 گرم چربی اشباع شده وحداکثر20 گرم چربی اشباع نشده در هر روز و همچنین فرد می تواند روغن های گیاهی مانند روغن زیتون، روغن سویا، روغن بادام زمینی و روغن کتان را در رژیم غذایی سوانک مصرف کند، زیرا آن ها نیز حاوی چربی اشباع نشده هستند .

این رژیم حاوی حداقل 2 وعده میوه و سبزیجات در روز است . دراین رژیم میوه و سبزیجات باید مصرف شوند .  می توانید بیشتر میوه ها و سبزیجات را در رژیم غذایی سوانک بدون محدودیت بخورد اما اگر میوه ها به طور طبیعی حاوی چربی از قبیل آووکادو و زیتون باشند، فرد باید کل چربی روزانه خود را بشمارد.

 در این رژیم نباید گوشت قرمز مصرف شود :

 فرد نمی تواند گوشت قرمز را در طول اولین سال رژیم غذایی اش مصرف کند و بعد از آن، آن ها می توانند 85 گرم گوشت قرمز پخته شده بخورند با این حال، افراد می توانند 113 گرم مرغ و گوشت بوقلمون بخورند اما باید از گوشت ماکیان تیره و محصولات مرغ فرآوری شده اجتناب کنند .

در مورد مصرف ماهی و غذاهای دریایی ماهی های سفید و صدف ها مناسب هستند و هیچ محدودیتی برای اندازه وعده آنها وجود ندارد اما افراد با سطح کلسترول بالا باید مصرف صدف را محدود کنند. پس باید هنگام خوردن ماهی های چرب مثل سالمون و تن افراد مجموع چربی روزانه خود را محاسبه کنند .

در این رژیم غذایی  2 وعده غذایی در روز از محصولات لبنی بدون چربی و یا کم چرب استفاده می شود  . هیچ محدودیتی برای خوردن برخی از محصولات لبنی مانند شیر بدون چربی، پنیر کوتاژ بدون چربی، و پنیرهای بدون چربی وجود ندارد. زرده تخم مرغ حاوی چربی اشباع شده است بنابراین فرد نباید بیش از یک تخم مرغ کامل را در هفته بخورد

مصرف غلات و رژیم سوانک :

رژیم غذایی سوانک توصیه می کند که 4 وعده غذایی در روز مصرف شود.افراد می توانند نان، غلات با چربی کم، برنج، پاستا و کرارکرهای خاص و ترجیحاً همه محصولات غلات را بخورند. آن ها همچنین باید از کیک و دیگر محصولات پخته شده ای که حاوی یک منبع چربی، مانند کره یا چربی است، اجتناب کنند

مصرف مکمل ها در این رژیم چگونه است :

  این رژیم ویتامین ها و مکمل های معدنی را توصیه می کند که شامل:روغن جگر ماهی با مواد معدنی و  ویتامین سی است . افرادی که کم تر از 20 گرم چربی اشباع شده را در روز می خوردند، پیشرفت بیماری کمتری داشتند و احتمال فوت آن ها کم تر از افرادی است که چربی اشباع شده بیشتری می خورند .

هیچ گروه کنترلی برای مقایسه معیارهای ورود شدید وجود نداشت و در بین شرکت کنندگان، برخی اشکالاتی موجود در رژیم سوانک وجود دارد:بسیار محدود کننده است و برخی افراد ممکن است آن را برای پیروی در یک دوره طولانی چالش برانگیز بیابند .

افراد در رژیم بسیار کم چربی مانند این رژیم غذایی نیز ممکن است پوست و موی خشک تری پیدا کنند و سطوح انرژی کمتری نسبت به افراد دیگر داشته باشند .

باید های و نبایدهای رژیم سوانک :

مصرف چربی در طول روز از 15 گرم چربی اشباع شده تجاوز نکند .

برچسب ها را به دقت بخوانید چون بسیاری از غذا های فرآوری شده مانند نان، پاستا و حتی سس سالاد بر چربی اشباع شده تکیه می کنند .

روغن ها و چربی های اشباع نشده باید محدود به بیش از 50 گرم در روز شوند این ها در همه جا یافت می شوند اما به مقدار زیادی به غذاهای رستوران توجه کنید چرا که بسیاری از سرآشپزها دوست دارند به روغن تکیه کنند تا طعم ها را بهبود دهند .

خوردن گوشت قرمز ممنوع است .  پس از سال اول، بیش از 3 وعده گوشت در هفته مصرف نکنید . این یعنی هیچ گوشت گوساله، همبرگر، استیک، هات داگ و یا حتی گوشت بره ای نباید باشد در حالی که این موضوع بسیار شدید به نظر می رسد اما بسیاری از افرادی که رژیم سوانک را دنبال می کنند گفته اند که عادت کردند در عرض چند هفته بوقلمون یا مرغ را جایگزین کنند و پس از یک سال، به یاد داشته باشید که 85 گرم گوشت در حدود اندازه مشت شماست .

بهتر است که  محصولات لبنی را بخورید که حاوی 1 % یا کم تر چربی  هستند . این به معنی تعویض به شیر بدون چربی، پنیر بدون چربی، بستنی بدون چربی و ماست است و از همه کره ها، کره نباتی و دوغ های چرب و همچنین انواع دیگر محصولات لبنی اجتناب کنید . بهتر است خیلی به تغذیه ی خود اهمیت دهید و مدام با پزشک خود مشورت کنید و بدون مشورت با پزشکتان سعی کنید هرگز پیش خود مواد غذایی را در برنامه ی غذایی خود  حذف یا اضافه نکنید  .

برای رسیدن به تناسب اندام فقط با ما تماس بگیرید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + پنج =