زمانی مردم کشیدن یک نخ سیگار را زنگ تفریحی لذت بخش میدانستند. سیگار کشیدن استرس را کاهش میداد، میل شدید به آن را ارضا می کرد و به سرعت فرد را سرحال می آورد. این ها به نظر آشنا نمی آید؟ سپس ما فهمیدیم که سیگار کشیدن موجب آسیب های فزاینده ای به بدن می شود، به وجود آورنده انواع سرطان است، باعث می شود که پیرتر به نظر آییم و انرژی ما را کاهش می دهد. بالاخره مردم شروع به ترک این اعتیاد کردند، حالا هرقدر هم که می خواست سخت باشد.

برای مشاوره در زمینه کاهش سایز دائمی کلیک کنید.

قند مانند سیگار اعتیاد آور است

هر زمان که شیرینی می خورید مغزتان روشن می شود، دوپامین تولید می کند و قند بیشتری می خواهد. طبق گفته یکی از دانشمندان مشهور عصب شناس شیرینی ها شبیه مواد مخدر نواحی پاداش را در مغز ما فعال می کنند. علاوه بر این، در طول زمان مغز مقاومتی در برابر باقند ایجاد می کند که عینا مانند همان شیوه ای است که افراد به الکل یا تنباکو معتاد می شوند. در نتیجه وقتی قند مصرف می کنید، به مرور بدن شما برای ایجاد همان حس لذت بخش احتیاج به مقادیر بیشتری قند دارد.

این حقیقت توضیح دهنده این مطلب است که چرا شرکت های داروسازی برای یافتن دارویی که بالا رفتن نرمال قند خون در بدن را کاهش دهد دست و پا می زنند. هدف آنها تولید قرص هایی است که شما می توانید هر روز مصرف کنید تا با اشتیاق و میل شما به قند مقابله کند که در نتیجه مصرفش میزان ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت و سرطان را کم می کند. با این حال این راه حل نیز مانند آدامس ها یا چسب های نیکوتین یک چاره موقت است. آن چیزی که نیاز دارید این است که به تدریج مصرف قند اضافه را ترک کنید.

 این توصیه که فردا قند را به طور کلی از رژیم خود حذف کنید، همان قدر واقع بینانه است که به کسی که تمام عمرش سیگار کشیده بگوییم که آن را یکباره ترک کند. این کار حتی سخت تر است، چون قندها در بسیاری از غذاها و محصولات به کار رفته و با بسیاری از اعیاد و جشن ها عجین شده اند. قند علاوه براین یک پیامد غیرمنصفانه هم دارد و آن این است که مغز ما را طوری ماهرانه دستکاری میکند که به تدریج مقادیر بیشتری از آن را مصرف می کنیم. شما مسئوليد که از خودتان محافظت کنید. از قطع کردن شکر اضافه شده به غذا شروع کنید. شکر اضافه شده فقط همان شکری نیست که در چای با قهوه تان می ریزید. در اغلب موارد، شکر قبلا در مواد غذایی تهیه شده و بسته بندی شده ای که مصرف می کنید گنجانده شده است.

برچسب های مواد مغذی محصولات غذایی را بخوانید

دنبال میزان کلی قند بر حسب گرم بگردید. هرقدر به صفر نزدیک تر باشد، بهتر است. هر محصول بسته بندی شده ای که میزان قندش بیش از ۱۰ گرم باشد، بیشتر از آن مقداری است که شما برای یک وعده مصرف نیاز دارید. درحالی که «انجمن قلب آمریکا» توصیه می کند که میزان مصرف شکر برای زنان تا ۲۵ گرم (۶ قاشق چای خوری در روز) و برای مردان ۳۸ گرم (۹ قاشق چای خوری در روز) محدود شود، هدف بهتر این است که میزان کلی مصرف روزانه تان را (برحسب گرم) تک رقمی نگه دارید. به یاد داشته باشید که از نظر تغذیه اصلا هیچ نیازی به مصرف غذاهایی با شکر اضافه شده وجود ندارد.

جانشین های شکر مانند همان چسب های نیکوتین هستند

 اگر ذائقه ای شیرین پسند دارید، این تقصیر شما نیست. از نسل های خیلی گذشته به خاطر حفظ بقا ذائقه ای در ژن های شما جاگذاری شده است که تمایل به شیرینی دارد. غذاهایی که حاوی قند طبیعی میوه،«فروکتوز»، هستند سمی نیستند. این غذاها راهی را پیش پای نیاکان اولیه ما می گذاشتند که از خوردن چیزهایی در طبیعت وحشی که بقای آنها را تهدید می کرد بپرهیزند. با گذر زمان ذائقه شیرین پسند در ژن های انسانها جای گرفت. در نتیجه شما جوری متولد شده اید که به هر ماده غذایی شیرین به عنوان یک مادة سالم اعتماد می کنید.

 با وجود این که غذاهای شیرین بلافاصله ما را نمی کشند، پسندیدن مزه شیرین دیگر کمکی به غریزه تکامل یافته حفظ بقا نمی کند. این مطلب را که مشتقات و جانشینان قند ضرر کمتری دارند فراموش کنید. هر چیزی که غذا با نوشیدنی را شیرین می کند، تمایل شما را برای این که بعدا غذاهای سالم بخورید کم می کند. در نتیجه این باور که آخرین نوع شیرین کننده «ارگانیک» و سالم برای دیابتی ها» که وارد بازار شده برای سلامت شما ضرری ندارد، غلط است، و باید بدانید که هنوز در درازمدت عليه سلامتی شما عمل می کند.

به محض این که یک مزه شیرین به زبان شما بخورد، چرخهای فعال می شود که باعث می شود هنوز یک ساعت نگذشته بدن قند بیشتری بخواهد. من عادت داشتم هر روز صبح به قهوه ام یک نوع شیرین کننده مصنوعی و خامه اضافه کنم. بعد از نوشیدن چند فنجان قهوه تمایل پیدا می کردم که در ادامه روز چیزهای شیرین مزه مصرف کنم، بیشتر روزها هنگام عصر دو بطری نوشابه رژیمی و یک میان وعده شیرین می خوردم. چند سال بعد تصمیم گرفتم که شیرین کننده مصنوعی را از قهوه ام حذف کنم. علاوه بر آن به جای خامه شیرین از شیر نارگیل شیرین نشده استفاده کردم. این کار هر نوع مزه شیرین را از برنامه معمول صبحگاهی ام حذف کرد. این تغییر به طور واضح پرهیز از نوشابه رژیمی و میان وعده شیرین را برایم آسان کرد.

به برنامه روزانه تان دقت کنید. ببینید برای مهار کردن میل صبحگاهی به قند چه کاری می توانید بکنید. زمانی که برچسب های مواد غذایی را می خوانید، مراقب این موارد باشید: نکتار آگاوا، آسپارتام، شربت ذرت، دکستروز”، فروکتوز، آب میوه تغلیظ شده، شربت ذرت با فروکتوز بالا، عسل، مالتیتول، ساخارین، سوربیتول، إستوياه، سوکروز، سوکرالوز و شکر، باوجود اینکه بعضی از این مواد احتمالا گزینه های بهتری نسبت به بقیه مواردند، هرقدر از شیرین کننده ها پرهیز کنید، متعاقب آن تمایل کمتری به غذاهای شیرین خواهید داشت.

برای مشاوره در زمینه کاهش سایز دائمی کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 5 =