می دانیم که وجود قند در رژیم غذایی ضروری است این ماده باعث تولید انرژی در بدنمان می شود ولی تا وقتی به اندازه ی کافی سبزی و میوه و لبنیات مصرف کنیم وافعا می توانیم شکر و قند فراوری شده را از رژیم غذایی مان حذف کنیم .

شکر و قند فراوری شده رااز رژیم غذایی مان حذف کنیم . شکر و قند باعث می شوند سطوح انرژی در بدنمان به سرعت افزایش یابند ولی پزشکان توصیه می کنند ان دسته از مواد غذایی را مصرف کنیدکه انرژی را به ارامی در بدن منتشر کنند تا از اسیب های ازیاد ان در امان بمانید .

امروزه در زندگی ماشینی حال ما بیش تر از نیازمان از شکر استفاده می کنیم و استفاده ی بیش از حد از این ماده ی غذایی باعث آسیب های زیادی خواهد شد . در این مقاله شما رابا این مشکلات و آسیب ها آشنا خواهیم کرد .

برای گرفتن یک برنامه ی غذایی اصولی و مناسب سن و بدن خون با ما تماس بگیرید .

مضرات و مشکلات مصرف بیش از اندازه ی شکر

افزایش سطح کلسترول :

مصرف بیش از اندازه شکر باعث افزایش سطح کلسترول بدن است با این که شکر حاوی چربی نیست می تواند سطوح کلسترول را در خون بالا ببرد . این مسئله نیز ممکن است به بروز بیمای قلبی منجر شود . بیش تر مطالعات نشان داد که مصرف بیش از اندازه ی شکر بیش تر از مصرف زیاد چربی می تواند کلسترول خون را افرایش دهد .

شکر مانند الکل برکبد تاثیر منفی دارد :

مصرف بیش از نیاز شکر احتمال خطر بروز بیماری ها ی کبدی را افرایش می دهد درست مانند تاثیری که مصرف زیاد الکل بر کبد می گذارد . تاثیرات ان مانند تاثیراتی است که اتانول بر بدن می گذارد .

چربی درو شکم را افزایش می دهد :

مصرف بیش از حد شکر باعث افزایش قابل توجه چربی های دور شکم می شود . تحقیقات نشان داده که مصرف بیش از نیاز شکر باعث می شود سلول های چربی اندام های داخل شک با سرعت بیش تری به بلوغ برسند همین مسئله می تواند به بزرگ شدن شکم و در نهایت بروز مشکلات قلبی منجر شود .

مصرف شکر اعتیاد اور است :

یکی از مشکلات مصرف شکر اعتیاد به ان است . اعتیاد به شکلات مسئله ی ساده و بی خطر نیست وقتی مقدار زیادی شکر مصرف می کنید بدن هورمونی به نام دوپامین ترشح می کند که باعث شادی و سرحالی می شود و این سبب می شود  به مصرف شکر اعتیاد پیدا کنید و هر روز مقدار بیش تر ی مصرف کنید. که برای بدن بسیار مضر است .

برای دندان ها مضر است :

قند وشکر همانطور که همه ی ما می دانیم باعث خراب شدن دندان ها هستند . شکر برای دندان ها بسیار مضر است زیرا باعث ایجاد انرژی قابل استفاده ای برای باکتری ها ی موجود در دهان می شود و به این ترتیب ان ها می توانند با سرعت بیشتری تکثیر شوند و به دندان ها حمله کنند و ان ها را نابود کنند .

شکر باعث رسوب چربی در کبد می شود :

کبد قند اضافه را به چربی تبدیل می کند و به مرور زمان این چربی می توانددر کبد انباشته شده و باعث بروز بیماری کبد چرب شود .

برای حافظه خوب نیست :

تحقیقات نشان می دهد که مصرف بیش از حد نیاز شکر می تواندتاثیرات منفی بر نحوه ی کارکرد مغز داشته باشد . میان مصرف شکر و ضعف حافظه و به طور کلی سلامت شناختی انسان ارتباط مستقیم وجود دارد .

مصرف شکر باعث پیری زودرس است :

مطالعات نشان داده که گلوکز می تواند به فرایند پیر شدن سلول ها شتاب دهد و نه تنها می تواند باعث بروز نشانه های خارجی پیری در انسان شود بلکه هم چنین می تواند به بروز بیماری های مزمن نیز منجر شود .

شکر و خطر بروز آلزایمر :

شکر باعث افزایش میزان تکشیل موادی به نام نهایی گلیکاسیون پیشرفته می شود که با بروز بیماری الزایمر دیابت و تصلب شرایین در ارتباط هستند . بافت برداری مغز بیماران مبتلا به الزایمر نشان از انباشت مقدار زیادی از محصولات نهایی گلیکاسیون پیشرفته دراین بیماران بود ه اند .

استخوان را ضعیف می کند :

گلیکاسیون پیشرفته که مصرف شکر باعث افزایش تولیدشان می شود می توانند کلاژن را در بدن ضعیف کنند کلاژن ماده ای است که باعث استحکام استخوان ها و هم چنین انعطاف پذیری شان می شود بیش تر تراکم استخوانی از کلاژن حاوی مواد معدنی است .

طول عمر را کاهش می دهد :

مصرف زیاد شکر به خصوص مایعات بسیار شیرین امید به زندگی را درادم ها ی بزرگسال کاهش می دهد . پژوهشگران معتقدند که دنیا مسبقیما به خاطر مصرف بیش از اندازه ی نوشیدی ها ی شیرین جان خود را از دست می دهد .

باعث مقاومت به انسولین و دیابت نوع 2 می شود :

مصرف ببش از اندازه ی شکر می تواند باعث افزایش مقاومت سلول های بد به اثرات انسولین شود . بدن برای محافظت از خود در برابر اثرات مخرب قند به تولید انسولین بیشتری می پردازد تا حدی که دیگر قادر به تولید این هورمون به اندازه ی کافی نیاشد و این آغاز فرایند ابتلا به دیابت نوع 2 است .

باعث مقاومت به لپتین می شود :

همانطور که می دانید لپتین هورمونی است که به ما اطلاع می دهد چه هنگام دست از غذا خوردن بکشیم و شکر می تواند در کارکرد این هرمون اختلال ایجاد کند . مصرف بیش از اندازه ی شکر می تواند باعث بروز مقاومت در برابر لپتین شود دراین وضعیت متوجه نمی شویم که کی سیر شده ایم و باید دست از غذاخوردن بکشسم . امروز ه برخی برخی ها شکر را قاتل خاموش نامیده اند .

زیرا بدون ان که متوجه بشویم اشتها ی تان ر ا افزایش می دهد و این روز به روز بیشتر می شود . همیشه به خاطر داشته باشید هر انچه که وارد بدنتا ن می کنید بر عملکرد بدن تان تاثیر مستقیم دارد .

برای رسیدن به تناسب اندام با تیم حرفه ای ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *