گلوسیدها مواد آلی هستند که در ترکیبشان اغلب سه عنصر کربن و هیدروژن و اکسیژن و گاهی عناصر دیگر مثل ازت و فسفر و مانند ان وجود دارد و در ساختمان دیواره ی بسیاری از سلول های گیاهی به عنوان بخش محافظت کننده شرکت دارند . و ترکیبات مختلف ان عبارتند از دی ساکاریدها تری ساکارید ها تترا ساکاریدها پلی ساکاریدها می باشد. برای آشنایی بیشتر با آن ها و رابطه ی آنها با لاغری در رژیم غذایی با مقاله ی ما همراه شوید .

برای رسیدن به تناسب اندام با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگیرید .

گلوسیدها و تاثیر آن ها روی  بدن :

دهان باز می شود و نانی را می خورید می جوید و فرو می دهید گلوسیدها هضمشان از دهان شروع می شود نشاسته تحت تاثیر آنزیمی که در بزاق است تجزیه می شود درست است که در معده اسید است و آن اسید اثر بزاق را از بین می برد اما غذا تا وارد معده شد با اسید آغشته نمی شود بلکه لایه لایه در معده روی هم قرار می گیرد و مدتی بعد حرکات معده شروع می شود همین مدت برای هضم بیش از نیمی از نشاسته توسط بزاق که با لقمه فرو رفته کافی است .

شاید بگویید تا حالا هرچه صحبت شد درباره ی نشاسته بود که یکی از گلوسید ها است قندها چه می شوند قندها ی ساده که احتیاج به هضم شدن ندارند سایر قندها مثل قند وشکر معمولی هم در دهان و معده جایی برای هضم و تجزیه شدن ندارند .

در روده در عوض آنزیم های متعددی هستند که نشاسته و انواع قندها را تجزیه و آماده جذب می کنند این آنزیم ها از لوزالمعده و سلول های ترشحی روده به داخل روده ترشح می شوند حالا که قندهای ساده ایجاد شد آن ها را جذب می کند .

قند خون همان سکه ی رایجی است که هرجا انرژی لازم باشد مورد استفاده قرار می گیرد در بدن می سوزد و انرزی ایجاد می کنند از سوختن قند در بدن آب و گاز CO2 ایجاد می شود که گاز مذکور از راه تنفس بیرون می رود اگر یکوقت قند کافی به بدن نرسد بدن ابتدا در مصرف گلوکز صرفه جویی می کند و سپس اگر اوضاع وخیم تر شد قند را برای مغز که ریاست عالیه بدن را دارد اختصاص می دهد و سایر قسمت های بدن از چربی استفاده می کنند .قند خون نباید از حدی کمتر و از اندازه ای بیشتر شود این برنامه باشرکت عوامل متعددی در بدن تنظیم می شود .

قسمت اعظم غذای ما از گلوسید درست شده چرا که نان و برنج و حبوبات در غذای ما نقش مهمی دارند تمام غلات یعنی برنج ،گندم ،جو ،ارزن و ذرت منبع مهم گلوسید است سیب زمینی مهمترین قسمت آن بعد از آب گلوسید است کشمش، خرما، شیرینی جات ،مربا ،عسل منابع سرشار گلوسید محسوب می شوند شیر هم مقدار قابل ملاحظه ای قند دارد بادام گردو انواع میوه جات غالبا سهم قابل ملاحظه ای گلوسید دارند .در گوشت مقدار گلوسید بسیار کم است در تخم مرغ هم همینطور .

گلوکز ها و گلوسیدها :

  • در ریشه ی لغت گلوسید می بینیم که گلی یعنی شیرین و گلوسید یا خودش قند است یا مجموعه ای از قند است که به حالت ترکیبی با هم هستند مثل نشاسته و سلولز .
  • دیده اید که وقتی مدتی آرد یا نشاسته را در دهان نگه می داریم شیرین مزه می  شود یعنی تجزیه شده قندها ی شیرین آن خودنمایی می کنند .
  • سمنو را با آرد و جوانه گندم می سازند وقتی تهیه شد می بینید شیرین است . در واقع نشاسته را تجزیه کرده ایم و قندش را بصورت آزاد کرده ایم نانی که می خوریم برای آنکه جذب شود تجزیه می شود یعنی نشاسته آن بصورت قندی بنام گلوکز جذب بدن می شود و وارد خون می شود .

گلوکز سکه ی رایج بدن است هر جا انرژی لازمست فورا از گلوکز استفاده می شود ما  اگر قند و شکر معمولی را بخوریم یا نان و سیب زمینی و جو و غیره را بخوریم قند یا نشاسته آن برای آنکه در همه جای بدن قابل استفاده باشد باید تجزیه یا تبدیل بشود و تصورت گلوکز در بیاید تا بدن از آنجا هر جا لازم داشت استفاده کند .  گلوسید ها از قند ها ساخته شده اند . گلوسیدها برای آنکه قابل جذب باشند باید به قندهای ساده تبدیل بشوند و سپس بصورت گلوکز در آیند .

انواع قندهای مصنوعی :

بعضی از ترکیبات شیمیایی که طعم آن ها شیرین است اما گلوسید به آن معنا که گفتیم نیستند وجود دارند که به آن ها قند های مصنوعی می گویند میزان شیرینی آن ها خیلی زیاد است و شاید 200 برابر قند و شکر معمولی شیرینی دارند یعنی اگر 1 کیلو از اینها را مصرف کنند از نظر شیرینی کار 200 کیلو قند و شکر را انجام می دهد اما اینها در بدن جای قند و شکر را نمی گیرند زیرا که قابل سوختن و ایجاد انرژی نیستند بلکه غالبا برای کلیه و دیگر اعضا بدن مضر و زیان بخش هستند.

البته گاهی به مقدار خیلی کم بخصوص برای مبتلایان به مرض قند یا چاقی بسیار تجویز می کنند مثلا ساکارین دولسین یا مخلوط این دو تا اما به هر حال باید خیلی دقت کرد و مبادا که آن ها را مثل نقل و نبات مصرف کنیم . سیکلامات هم از همین دسته شیرین کننده های مصنوعی هستند که راجع به زیان بخشی و سرطانزایی آن ها گفته شده است . این شیرین کننده های مصنوعی غیر مغذی را برای اولین بار در سال 1988 سازمان غذا و داروی امریکا تایید کرد حدود 30 سال است که هیچ مشکلی درمورد آن گزارش نشده است .

ساکاروز :

همان قند معمولی است که دارای 16 کیلوکالری در هر قاشق چای خوری می باشد از منابع ساکاروز می توان به انواغ شیرینی و مربا و سس های سالاد اشاره کرد .

آسه سولفام پتاسیم :

داری کالری صفر است و از منابع ان می توان به انواع نوشیدنی ها و آدامس ها و دسرهای یخ زده اشاره کرد . قبلا گفته می شد این نوع قند ضرری ندارد .

آسپارتام :

کالری آسپارتام هم صفر است و منابع ان انواع نوشیدنی ها و ماست ها و قطره های سرفه است استفاده ی آسپارتام در حد تعادل مشکلی ایجاد نخواد کرد .

برای کاهش وزن و داشتن برنامه ی غذایی مناسب و گرفتن بهترین نتیجه ی ممکن با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *