شکل بدن بسیاری از مردم که به بیماری شریان قلبی دارند، مشابه است. قسمت شکم آنان چاق تر و برآمده تر، و قسمت باسن هایشان لاغرتر است. این نوع چاقی را چاقی در قسمت وسط بدن می نامند (چاقی به شکل سیب). شکل افرادی که مبتلا به بیماری دیابت و یا مقاومت در برابر انسولین هستند، شبیه سیب است.

برای مشاوره در زمینه لاغری با متخصصان ما تماس بگیرید.

نقطه مقابل آنها افراد چاقی اند که بدنشان به صورت گلابی در می آید، یعنی چربی باسن ها و قسمت های بالای ران را هم فرا گرفته است.

دکتر ولور و همکارانش

در سال ۱۹۹۲ منافع یک رژیم غذایی را که مشخصه آن شاخص قند خونی پایین است، در مورد بیماران چاق دیابتی غیر وابسته به انسولین، مورد مطالعه قرار دادند. آنان پی بردند که فقط بعد از ۶ هفته، کلسترول ۷ درصد در نزد این افراد پایین آمده است.

دکتر جن کنیز

رژیمی غذایی با شاخص قند خونی پایین (دارای مواد قندی کم) را در مورد مردان طبیعی بررسی کرد. وی مشاهده کرد که پس از دو هفته کلسترول آنها به طور متوسط ۱۵ درصد پایین آمده، و ترشحات انسولین هم به طور شگفت انگیزی ۳۲ درصد کاهش یافته است.

کربوهیدراتی را که محرک بیشتر ترشح انسولین است، کربوهیدرات حاوی مواد قندی بالا می نامند و کربوهیدراتی را که محرک کمتر ترشح انسولین است، کربوهیدرات حاوی مواد قندی پایین.سطح انسولین، پس از خوردن ۵۰ تا ۱۰۰ گرم گلوکز در ضمن یک غذای سرشار از مواد قندی، معمولا بسیار بالا می رود و برای چند ساعت در همان حال می ماند. خوردن غذاهای با کربوهیدرات بالا (دارای قند زیاد) آن هم سه بار در روز و هنگام خوابیدن، می تواند سطح انسولین را ۱۸ ساعت (در طول ۲۴ ساعت) بالا نگه دارد.

لوزالمعده به استراحت نیاز دارد، سلول های چربی نیز به همین ترتیب. فرض کنید در فردی انسولین مدت ۱۸ ساعت چربی را به داخل سلول ها براند. در این صورت برای تجزیه چربی و کم کردن آن، فقط چند ساعت وقت باقی می ماند؟

نتیجه از این قرار خواهد بود که در بقیه مواقع، چربی میل به انباشته شدن در نقاطی از بدن خواهد داشت که قبلا به آنها اشاره کرده ایم. درک نقش انسولین و ارتباط آن با سوخت و ساز، ما را قادر خواهد ساخت که از یک رژیم غذایی سالم تر پیروی کنیم. همان گونه که گفته شد، همه کربوهیدرات ها از نظر توانایی در تحریک رها شدن انسولین یکسان نیستند.

کربوهیدراتی که باعث تحریک انسولین می شود

کربوهیدراتی که ترشح انسولین را بیشتر از همه تحریک می کند، کربوهیدرات حاوی مواد قندی بالا نامیده می شود. برعکس، کربوهیدرات های حاوی مواد قندی پایین، ترشح کمتری از انسولین را موجب می شوند. حالا که فرا گرفتیم که لازم است از کربوهیدرات های با مواد قندی بالا به طور جدی اجتناب ورزیم، پس می خواهیم اطلاعاتی در مورد تشکیل مواد قندی اضافی به شما بدهیم.

در ۱۹۸۱ دکتر دیوید جنکینز در مجله آمریکایی کلینیکال نوتریشن (۳۹) مقاله ای در باره شاخص های مواد قندی موجود در غذاها منتشر کرد. از آن موقع تاکنون، او و دیگران معیارهای اضافی متعددی در باره شاخص های مواد قندی برخی کربوهیدرات ها تهیه کرده اند.
مواد غذایی را که قند ندارند یا مقدار بسیار اندکی قند به آن افزوده شده، ولی مقدار الیاف و سبوسشان بسیار بالاست انتخاب کنید.

غلات، انواع نان، و حبوبات

یافتن غذاهای نشاسته ای (کورن فلکس یا برشتوک) صبحانه که در تهیه آنها یک یا چند ماده قنددار به کار نرفته باشد، بسی دشوار است. برچسب مواد غذایی را به دقت مطالعه کنید و آن هایی را برگزینید که قند ندارند و یا مقدار بسیار اندکی قند به آنها افزوده شده، یا مقدار الیاف و سبوسشان بسیار بالاست، و حداقل غلات عمل آورده در آنها وجود دارد.

همچنین، از برشتوکهای حاوی ذرت زیاد در آنها پرهیز شده است. از میان مواد غذایی که با خمیر غلات درست می شوند (مانند ماکارونی ها) و یا خمیرهای مختلف دیگر، آنها از همه بهترند که در تهیه آردشان تمام قسمت های دانه (سبوس) آسیاب شده است. مواد غذایی با شاخص قند بالا

نان سفید ۹۵

چیپس ذرت ۷۵ نان فرانسوی ۹۵

بیسکویت شور (کراکر) معمولی۷۵

برنج فوری .۹

بیسکویت شور (کراکر) سبوس دار۷۵ چوب شورهای سفید ۸۵

نان حلقه ای سفید۷۵ شیرینی برنجی ۸۰

حبوبات به طور کلی ۷۵ نان خشک برنجی ۸۰

نان از آرد سفید۷۵ ذرت ۷۵

نان مخصوص نان خامهای ۷۵ کورن فلکس ۷۰-۷۵ کرواسان (نوعی نان صبحانه هلالی شکل).۷ بلغور ذرت ۷۰

برنج سفید.۷

پوسته پیراشکی مکزیکی ۷۰

شیره غلات.۷ (تاكد) ارزن۷۰ آرد سفید ۷۰

کراکرهای سبوس دار۶۵ هسته انگور ۶۵

برنج بسمطی۶۰ ماکارونی معمولی ۶۵ ماکارونی سفید ۶۰

مواد غذایی با موجودی قند متوسط نان یونانی (پیتا)، معمولی ۵۵ |

خمیر چاودار۵۵ برنج وحشی ۵۵

برنج قهوه ای ۵۵ بلغور جو ۵۵ |

برشتوک آجیلی بدون شکر۵۵ نان چاودار ۵۰

نان گندم ۵۰ برنج کامل ۵۰

نان جو سبوس دار۵۰ کیک اسفنجی ۴۵

نان پیتا (آرد آسیاشده)۴۵ آرد غلات ۴۵

دانه جو۴۵ ماکارونی غلات کامل ۴۵

تمام سبوسها، بدون شکر۴۵ اسپاگتی بلغور کامل ۴۵

مواد غذایی با موجودی قند کم دانه چاودار ۳۵

سبزیها

بسیاری از سبزی ها در فراهم آوردن بخش اعظم «قند کربوهیدرات» طبیعی بسیار سودمندند، و حتما باید آنها را در فهرست غذای روزانه خود بگنجانیم. با این همه، تعداد معدودی از آن ها به ترشح بیش از حد انسولین می انجامند و باید از آنها پرهیز کنیم.

سبزی ها در فراهم آوردن بخش اعظم «قند کربوهیدرات» طبیعی بسیار سودمندند و باید آنها را در فهرست غذای روزانه خود بگنجانیم.

سبزی ها با مواد قندی بالا

سیب زمینی پخته ۹۵

زردک ۹۵ انواع هویج ها ۸۵

سیب زمینی سرخ کرده۸۰ انواع چغندرها ۷۵

برای مشاوره در زمینه لاغری و رژیم درمانی با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − سه =