میوه ها میوه ها منبع بزرگ مواد قندی اند، زیرا عموما تأثير قند آنها از نظر تحریک انسولین در حد متوسط تا پایین است و در ضمن از ویتامین های لازم برای سلامت انسان برخوردارند. با این همه، همان گونه که توضیح داده شد، دستگاه گوارش ما وقتی از آنها به بهترین نحو استفاده می کند که به تنهایی مصرف شوند.

برای مشاوره در زمینه لاغری با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

گرچه در مورد مقدار قند میوه ها فهرست مجزایی ارائه نکرده ایم، اما باید گفت که روی هم رفته قند آب میوه ها به طور نسبی از خود میوه ها بیشتر است.میوه ها را اگر در وقت مناسب و به تنهایی مصرف کنیم تأثیر قند آنها از نظر تحریک انسولین در حد متوسط تا پایین است.

مواد قندی میوه ها با مواد قندی بالا

هندوانه ۷۰

هلو۴۰

آناناس ۶۵

آلوچه.۴

انواع کشمش ۶۵

سیب۴۰

موز رسیده ۶۰

پرتقال۴۰

ب. با مواد قندی متوسط

انگور .۵ کیوی ۵۰

انبه ۵۰

گلابی ۴۵

موز سبزیا نارس ۴۵

ج. با مواد قندی پایین

زردآلوی خشک۳۰

گریپ فروت ۲۵ |

گیلاس و آلبالو۲۵

گوجه فرنگی۱۵

زردآلوی تازه۱۰

لبنيات

لبنیات نیز بسیاری از ویتامین ها را برای تندرستی انسان تأمین می کنند. به علاوه، غیر از لبنیاتی که شکر به آنها اضافه شده است، تأثير بقیه از نظر تحریک انسولین متوسط یا کم است. در مقدار چربی مصرف شده از طريق لبنیات زیاده روی نکنید. تأثیر لبنیات بر تحریک انسولین متوسط یا کم است. ولی به خاطر چربی آن نباید در مصرف لبنیات زیاده روی کرد.

مواد قندی موجود در لبنیات بالا

بستنی60

متوسط

ماست، با اضافه شدن میوه به آن ۳۵

شیر پرچرب بیشتر از ۳۰

شیر بدون چربی کمتر از ۳۰

ماست ساده، بدون میوه و افزودنی۱۵

انواع بیسکویت شور۸۰

عسل ۷۵

شکر تصفیه شده۷۵

پایین آجیل ۱۵-۳۰

بادام زمینی۱۵

شاخص مواد قندی

شاخص مواد قندی روشی است برای طبقه بندی غذاها براساس تأثیر آنها از نظر مواد قندی، یا به بیان ساده، براساس توانایی یک ماده غذایی خاص در بالا بردن میزان قند خون ما. وقتی قند خون بالا می رود، تقاضای انسولین نیز افزایش پیدا می کند.

شناخت شاخص چه کمکی می کند؟

شناخت شاخص مواد قندی مواد غذایی کلید درک مفهوم رژیم های غذایی قندزدا (یا قند – شکن) به شمار می آید. متأسفانه اطلاعات در باره شاخص مواد قندی روی برچسب ها که محتوای مواد غذایی مورد نظر را فهرست می کنند، ارائه نمی شود.

شکل غذاهایی که می خوریم، مانند آرد سبوسدار در مقابل آرد سفید، ابعاد ذرات قطعات غذا، ماهیت بیولوژیکی نشاسته، و عمل آوردن غذاها، جملگی در خواص فیزیولوژیکی غذاها نقش چشمگیری بازی می کنند. این خواص بر شاخص قند تأثیر می گذارند.

مصرف کربوهیدرات هایی با قند بالا، ممکن است بلافاصله منجر به پایین آمدن غیرطبیعی سطح قند خون شود و علت آن هم ترشح بسیار زیاد انسولین در بدن است. همان گونه که در جدول های قبل دیده می شود، شاخص قند رقمی است که به کل مساحت زیر منحنی مربوط است، و نشان دهنده افزایش در گلوکز (قند خون در دوره زمانی معینی است.

کربوهیدراتی با شاخص قند بالا، سطح قند خون را بیشتر از همان مقدار غذایی که دارای شاخص قند کمتری است، افزایش میدهد. مصرف کربوهیدرات هایی با قند بالا، می تواند بلافاصله منجر به پایین آمدن غیرطبیعی سطح قند خون شود و علت آن هم ترشح بسیار زیاد انسولین در بدن است.

بالا رفتن سطح قند خون در بدن

هرچه سطح قند خون بالاتر باشد، نیاز به ترشح انسولین از لوزالمعده بیشتر است، تا این که یا قند خون مصرف و یا زایل شود، و در نتیجه سطح قند خون به حالت طبیعی برگردد. این بالا بودن انسولین خون که منجر به تغییرات سوخت و سازی و مشکلات بعدی می شود، به نظر ما برای سلامت انسان زیانبخش است.

یکی از عوامل مهم و تعیین کننده شاخص قند در یک ماده غذایی، اندازه و شکل طبیعی آن ماده است.در متون پزشکی و علوم تغذیه به تازگی گزارش های زیادی در باره شاخص قند انواع مختلف کربوهیدرات هایی که در باره بزرگسالان سالم و افراد مبتلا به دیابت اندازه گیری شده است، چاپ می کنند.

نحوه کار از این قرار است که غذاهای آزمایشی به افراد مورد مطالعه که چند روز قبل مقدار معینی گلوکز یا نان سفید خورده اند داده می شود. زیرا نان سفید و گلوکز در حکم معیاری اند که تأثیر غذاهای مختلف دیگر از نظر قند خون، نسبت به آن سنجیده می شود.

آن گاه، سطح قند خون در فواصل خاص زمانی به مدت دو ساعت پس از صرف غذای آزمایشی، اندازه گیری می شود. نتایج به دست آمده بر روی نموداری با نقطه مشخص می شود. ناحیه ای که در روی منحنی تحت واکنش مواد قندی در مورد هریک از غذاها بوده است، به عنوان درصد واکنش به دست آمده از قند یا نان سفید بیان می شود. متوسط اندازه گیری های متعدد به دست آمده از نظر واکنش قند یک غذای معین، شاخص مواد قندی آن غذای آزمایشی به خصوص ثبت می شود.

به نظرما، یکی از عوامل مهم و تعیین کننده شاخص قند در یک ماده غذایی، اندازه و شکل طبیعی همان ماده، به همان گونه ای است که در طبیعت یافت می شود. دانه هایی که فقط شکافته شده اند، نسبت به آرد سبوس دار شاخص قند پایین تری دارند.

برای مشاوره در زمینه لاغری با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + سیزده =