اگر قصد دارید وزن خود را کاهش دهید باید بدانید که قند با عث چاقی می شود قند اشتها را افزایش می دهد و باعث کاهش چربی سوز ی می شود برای اینکه از تاثیر این ماده ی غذایی بر اضافه وزن و چاقی بیشتر بدانید با مقاله ی ما همراه شوید .

برای دریافت برنامه ی دقیق و موثر غذایی با ما تماس بگیرید .

قند چگونه باعث اضافه وزن و چاقی می شود ؟

گلوگز برای بدن کاملا ضروری است و عضو جدا نشدنی سوخت و ساز بدن است و بدن آن را تولید می کند و ما ذخیره ی ثابتی از ان در خون داریم اگر از غذای روزانه ی ما گلوکز دریافت نشود بدن از پروتئین و چربی های موجود در غذاها هر اندازه که نیاز داشته باشد را تامین می کند با این حال فروکتوز خیلی متفاوت است چون عضو طبیعی تامین سوخت و ساز نیست و بدن ان را تولید نمی کند . در بدن از فروکتوز سلول های کبدی استفاده می کنند وقتی قند زیادی می خوریم بیشتر فروکتوز توسط کبد سوخت و ساز می شود انجاست که فروکتوز تبدیل به چربی می شود و بعدا در خون ترشح می شود .

چرا قند باعث چاقی است ؟

می دانید که انسولین یکی از هورمون ها ی کلیدی است که سوخت و ساز انسان و انرژی مصرفی را تنظیم می کند انسولین توسط پانکراس ترشح می شود سپس به همراه خون به سلول های اطراف مانند سلول ها ی عضلات می رود . انسولین به سلول های اطراف پانکراس پیام می دهد تا اماده شوند سپس به گلوکز اجازه ورود به سلول داده می شود اینجاست که انسولین مورد استفاده قرار می گیرید .

وقتی غذایی سرشار از کربوهیدارت مصرف می کنیم سطح گلوکز بالا می رود گلوکز اضافی سمی است بنابراین انسولین همچنان بالا می رود تا گلوکز را از جریان خون خارج کند . اگر به خوبی این کار صورت نگیرد ممکن بود گلوکز خون به درجه سمی برسد در افراد سالم این پروسه به خوبی کار می کند و فرد می تواند بدون انکه گلوکز خونش خیلی بالا برود غذاها یی بخورد که سرشار از کربوهیدرات هستند .

اگر انی مکانیسم دچار مشکل شود سلول ها نسبت به تاثیر انسولین مقاوم می شوند و موجب می شود پانکراس انسولین بیشتری ترشح کند وقتی بدن به انسولین مقاومت نشان دهد تمام مدت انسولین بیشتری در خونتان خواهید داشت و در این جا بدن دچار دیابت نوع دو می شود.

کاربرد دیگر انسولین این است که سیگنال فرستادن به سلو ل  های چربی را برعهده دارد انسولین به سلول های چربی پیغام می دهد که چربی ها را از جریان خون جمع آوری و ذخیره کنند و چربی هایی هم که دارند را نسوزانند وقتی سطح انسولین به شکل خطرناکی بالا برود بیشتر انرژی موجود در جریان خون به سلو ل های چربی شپرده می شود و در آنجا ذخیره می شوند .

وقتی مقاومت به انسولین دارید و سطح بالای انسولین در خون است بدن برای دستیابی به چربی ذخیره شده دچار مشکل می شود مغز آن را علامت گرسنگی قلمداد می کند و شما غذای بیشتری می خورید .اگر قند بیش از اندازه مصرف کنید موجب افزایش بیش از حد سطح انسولین در خون می شود . انرژی موجود در  جریان خون به سلول ها منتقل شده و به صورت چربی ذخیره می شود .

فروکتوز باعث احساس گرسنگی می شود :

همانطور که می دانید فروکتوز روی هورمون لپتین اثر می گذارد و سبب چاقی می شود . و می دانیم که لپتین توسط سلول های چربی ترشح می شود و سلول های چربی هر چه بزرگتر باشند لپتین بیشتری ترشح می کنند . این همان سیگنالی است که مغز را متوجه مقدار چربی ذخیره شده در روزهای گرسنگی می کند وقتی مغز افزایش لپتین را حس می کند مقدار ذخایر چربی را کافی می داند و نیاز به غذا خوردن نیز احساس نمی شود . وقتی مقدار زیادی چربی ذخیره شده داشته باشیم کمتر گرسنگی را حس می کنیم این سیستم در واقع از چاق شدن پیشگیری می کند . پس در نتیجه  چربی بیشتر مساوی با لپتین بیشتر مساوی با انرژی کافی و در نتیجه به غذا خوردن نیاز ی نداریم .

قند برخی افراد را معتاد می کند ؟

قند مانند مواد مخدر کوکائین موجب فعالیت هورمون ها ی تسکین دهنده و دوپامین در مرکز پاداش دهی مغز می شود در یک بررسی گسترده که سال 2008 منتشر شد محققان به بررسی شواهدی پرداختند که نشان می داد قند پتانسیل اعتیاد آور بودن دارد .مصرف قند احساس لذت می دهد و در سیستم پاداش دهی مغز دقیقا همان مناطقی را تحت تاثیر قرار می دهد که نیکوتین و کوکائین اثر می گذارند . افراد مستعد به شدت هوس قند می کنند و علاوه بر انیکه نیم توانند جلوی مقدار مصرف قندشان را بگیرند به پیامد های فیزیکی مانند اضافه وزن نیز دچار می شوند انها در واقع معتاد به قند شمرده می شوند .

فروکتوز سبب تحریک سیری نمی شود :

تحقیقات نشان داده است که نوشیدنی شیرین شده با گلوکز موجب کاهش جریان خون شده در حالی که نوشیدنی شیرین شده با فروکتوز این کار را نکرده بود کسانی که نوشیدنی گلوکز دار استفاده کرده بودند در مقایسه با گروهی که نوشیدنی شان حاوی فروکتوز بود کمتر احساس گرسنگی می کردند . این نتیجه نشان می دهد که نوشیدنی دارای فروکتوز با اینکه به اندازه نوشیدنی گلوکزدار کالری دارد اما نمی تواند زیاد احساس سیری به وجود بیاورد .  هورمون مهم دیگر گرلین یا هورمون گرسنگی نام دارد هر چه گرلین بیشتر باشد بیشتر احساس گرسنگی می کنیم و باید بدانید که فروکتوز نمی تواند به اندازه ی گلوکز موجب پایین آمدن گرلین در سطح خون شود حتی وقتی هر دو کالری شان یکسان باشد . و نمی تواند به اندازه ی گلوکز موجب سیری بعد از خوردن یک غذا شود و در نهایت موجب افزایش کالری دریافتی می شود . فروکتوز موجب مقاومت مغز به لپتین می شود یعنی مز لپتین موجود درخون را شناسایی نمی کند و فکر می کند ذخیره چربی بدن تمام شده است در نتیجه زیاد غذا می خوریم و کمتر می سوزانید .

برای رسیدن به تناسب اندام و رهایی از چربی های موضعی با ما تماس بگیرید .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − سیزده =