طبق تحقیقات دافتی، دیابت و سایر بیماری ها وقتی به طور چشمگیری شیوع یافتند که مصرف قند تصفیه شده افزایش یافت.

برای مشاوره در زمینه لاغری با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

در زمان های بعد، یعنی در سال ۱۶۴۷، پزشکی به نام دکتر توماس ویلیس مشاهدات خود را در باره دیابت و برخی آثار نامطلوب شکر به رشته تحریر درآورده است. دیگران نیز به اختصار در باره آن مطالبی نگاشته اند. اگر هم به تفصیل نوشته باشند، آثارشان به آسانی دسترس پذیر نیست.

در اوایل قرن بیستم کوشش های زیادی برای آگاه کردن مردم جهان از خطرات این ماده تصفیه شده به عمل آمد ولی اثر آن تلاش ها اندک بود. در ۱۹۷۶، ویلیام دافتی کتابی تحت عنوان ناهنجاری های ناشی از قند منتشر کرد. به نوشته وی، در نگارش این کتاب از یک هنرپیشه معروف به نام خانم گلوریا سوانسون الهام گرفته که آثار مسموم کننده قند را بر ذهن و جسم انسان باز شناخته است.

تحقیق دافتی که مشاهدات مؤلفان پیشین را در باره قند جمع بندی کرد، اثر نامطلوب و عمیق قند را بر سپاهیان اولیه و حتی بر همه ملتها، همچنان که این ماده یک به یک به این جوامع راه می یابد، خاطرنشان می کند. تحقیق او موردی قوی و منطقی) را ارائه می کند و آن از این قرار است که دیابت و سایر بیماری ها وقتی به طور چشمگیری شیوع یافتند که مصرف قند تصفیه شده افزایش یافته است.

چرا بینش ها و یا مشاهدات پزشکان گذشته و مبارزان مخالف قند در قبل هرگز به خوبی درک نشد؟ پایگاه قند تصفیه شده در جهان سیاست برای مدت دو قرن بسیار نیرومند بود. شرایط اقتصادی در تجارت قند بین ملتها فوق العاده جافتاده بود. حتی به خاطر آن بردگی هم رونق گرفت.

پایگاه هواداری از قند و شکر در مجالس مقننه، که از سوی تولید کنندگان شکر و کولاها، و صنایع غذایی بسته بندی شده تقویت می شد، در تأثیرگذاری بر دولت ها بسیار مؤثر بود.

سیاستمردان چه سخنی داشتند به موکلین خود بگویند که آنان قانع شوند دیگر مصلحت نیست شکر مصرف کنند؟

از آن جا که گرایشی در انسان وجود دارد مبنی بر این که می خواهد چیزهایی را که به شنیدن آنها علاقه ندارد نادیده بگیرد، جامعه ما نمی خواهد از آثار نامطلوب مصرف شکر مطلع شود.

آیا اعمال نفوذ کسی برای پشتیبانی از محصول تولیدی خودش خطا است؟

خیر. اما اگر آثار جانبی نامطلوب بسیار جدی مصرف قند و شکر تصفیه شده مانند به وجود آوردن بیماری بسیار ناراحت کننده، نظیر مرض قند، را با تمامی آثار وهم انگیز آن بر بسیاری از اندام های بدن بسیار ناچیز جلوه دهیم،

شکر تصفیه شده

کار نادرستی انجام نداده ایم؟

مشکل اصلی در بی اطلاع ماندن جامعه ما نسبت به آثار نامطلوب مصرف شکر، احتمالا ناشی از آن جاست که گرایشی در انسان وجود دارد مبنی بر این که می خواهد چیزهایی را که به شنیدن آنها علاقه ندارد نادیده بگیرد. در گذشته، مبارزان یا مجاهدان به تعداد کافی وجود داشته اند و در باره شکر پیام های کافی برای جلب توجه مردم فرستاده اند، و این پیام ها به شکل ارتباط عمومی مؤثر یعنی دهان به دهان انتقال یافته است.

اما این پیام ها جدی تلقی نشده اند، زیرا ما فقط نخواسته ایم آنها را بشنویم. همان طور که معتادان به الکل به آن خو گرفته اند ما هم به شکر معتاد شده ایم، ما می گوییم «به من نگویید که شکر هم زیان دارد!» عامل دلگرم کننده این است که، فقط اندکی بیش از دو سال طول کشید که دیدیم فراتر از ۱۰۰ , ۲۰۰ نسخه از این کتاب که بدون ناشرو به هزینه مؤلفان چاپ شده بود، به فروش رسید و گروه کثیر رهرو موفق کسب کرد.

چون در باره این کتاب در رسانه ها تبلیغ نشده بود، طبعا خبر انتشار آن باید دهان به دهان به مردم منتقل میشد که آن را بشناسند. مردم به سادگی نیاز به یک توضیح ساده و غیر پیچیده داشتند که بدانند چگونه مصرف شکر واقعا آنها را چاق و ناسالم از کار در می آورد.

نباید برای جبران رژیم، در خوردن غذاهای اضافی که مجاز دانسته شده است افراط کنید. اگر در یک حالت ذهنی مساعدی نیستید که از سهم عمده مصرف قند و شکر به نفع کاهش وزن و بهبود سلامت خود چشم بپوشید، در این صورت تلاش بدون نیت خالص، یعنی کوشش از روی بی میلی همراه با شکستن مداوم پرهیز برایتان مؤثر نخواهد بود.

در ضمن، نباید برای جبران رژیم، در خوردن غذاهای اضافی که مجاز دانسته شده است افراط کنید. اطلاعات جالبی درباره متوسط طول عمر در دست است که امکان دارد از آن حیرت کنید. این آمار که متوسط طول عمر در قرن اخیر در میان مردان ۵۰ درصد افزایش یافته، دقیق است.

ولی همه این افزایش تقریبا به خاطر کاهش فاحش مرگ و میر کودکان در دوران نوباوگی است. مردان آمریکایی میان سال (بالا و یا پایین ۵۰ سالگی) فقط ۱۸ ماه نسبت به مردان دوره سال ۱۹۰۰ بیشتر عمر می کنند.

ولی این رقم علیرغم وجود تمامی تسهیلات پزشکی، مثل قابل حصول بودن آمپول های ضد آنفلوآنزا، دسترس پذیری پنی سیلین برای بیماری سل، آنتی بیوتیک ها، و تکنولوژی عمومی جراحی، منجمله تکنولوژی تشخیص به موقع و زود هنگام بیماری ها، توانایی در پیوند اعضای بدن، و سیستمهای چندگانه حمایت از حیات رقم درستی است.

ما همچنین یخچال و تکنولوژی بسته بندی پیشرفته ای در اختیار داریم که به اعتبار آنها امکان می یابیم از همه نوع غذاها و مواد معدنی در سرتاسر سال برخوردار شویم. هیچ فروشگاه مواد غذایی و یا داروخانه ای نمی یابید که در آن جا قفسه های خاصی برای ویتامین ها، مواد معدنی و سایر مکمل های غذایی وجود نداشته باشد.

پیشرفت های معجزه آسای پزشکی بر اثر افزایش چشمگیر مصرف شکر بی اثر شده است چرا وجود این همه داروی پیشگیری، قابل حصول بودن غذای متعادل» در سرتاسر سال، و تکنولوژی پشتیبان حیات (که در واقع چندین سال به عمر تعداد زیادی از مردم اضافه می کند) جزاضافه کردن قدری بیش از ۱۸ ماه به حیات مورد انتظار افراد میانسال نتیجه ای در بر نداشته است؟

ما معتقدیم که مقصر اصلی گرایش عمده به سوی غذاهای تصفیه شده، به خصوص شکر است. این امر دقیقا همان اثر را در کل جمعیت ما داشته که طی چند قرن گذشته بر خانواده های سلطنتی گذشته است. نان سفید تهیه شده از آرد ریز الک شده، به عوض نان تهیه شده از گندم معمولی، و مصرف مقادیر زیادی شکر و عسل، به سرعت تأثیر نامساعد خود را بر خانواده های سلطنتی ظاهر کرد. آنان به چاقی، نقرس، و ظاهرة بیماری قند مبتلا شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − سه =