رژیم در خوابگاه | دانشجویان در خوابگاه چه رژیم غذایی را باید رعایت کنند؟Reviewed by Mehdi kh on Mar 18Rating: 5.0

اگر دانشجو هستید و در خوابگاه هم زندگی می کنید ممکن است سبک زندگیاتان به سمت اضافه وزن و چاقی شما پیش زود . میان وعده های نامنظم، کاهش فعالیت بدنی و تاثیر جمع های صمیمی تنها تعدادی از دلایل بسیاری است که موجب افزایش وزن در دانشجو می شود. محققان با انجام پژوهش های چهار ساله روی وزن دانشجویان متوجه شدند میزان افزایش در سال اول دانشگاه کمتر از دیگر سال ها است و فرد از سال دوم وزن بیشتری اضافه می کند.

 افزایش وزن می تواند بیش از آنچه فکر می کنید، سلامت دانشجو را به خطر بیندازد همچنین افزایش تجمع چربی بدن در شکم و پهلو نسبت به دیگر بخش های بدن دانشجویان بیشتر بوده است. البته برخی بررسی ها  نیز اعلام کردند افزایش وزن در طول این دوره به این شدت هم بالا نیست.

برای رهایی از چاقی با مشورت کنید .

 معمولا دروان دانشجویی دروران استقلال است  و درنتیجه دروران تغییرات بسیار .  این تغییرات در سبک زندگی شامل عادات غذایی و میزان فعالیت نیز می شود. این موارد به صورت مستقیم با سلامت افراد سر و کار دارند. با مقاله ی ما همراه باشید تا سبک زندگی سالم برای یک دانشجو را به شما معرفی کنیم .

هرگز رژیم های دشوار را برای لاغری استفاده نکنید:

برخی از رژیم ها هستند که ادعا می کنند مثلا در یک هفته وزن بسیاری از دست خواهید داد ویا  رژیم های محدود کننده مانند رژیم سوپ کلم، لیموناد و زیبای خفته کارشان این است که طی چند هفته وزن قابل توجهی از بدنتان کم کنند اما این بدان معنا نیست که این رژیم ها سالم هستند.

 شاید با دنبال کردن چنین رژیم هایی وزن کم کنید ولی دوامی نخواهد داشت. بیشتر رژیم های محدود به این شکل هستند: چند غذا انتخاب می شوند و به کاربر این باور داده می شود که آنها معجزه می کنند و جز آنها را نباید بخورد. متاسفانه با پایان این رژیم ها نه تنها دوباره وزن کم شده را باز می گردانید بلکه خود را در خطر کمبود ویتامین ها و مواد معدنی نیز قرار می دهید .

به موقع غذا بخورید :

باید وعده های اصلی را سعی کنید سر وقت بخورید . خوردن میان وعده یا وعده کوچک هر سه ساعت یکبار می تواند از پرخوری ها پیشگیری کند.  فراموش نکنید وقتی قرار است تعداد دفعات غذا خوردن را بالا ببرید وعده ها حتما باید از قبل کوچکتر شوند. همین یک کار کوچک کمک می کند سرعت سوخت و سازتان بالا برود .

هله هوله و فست فود مصرف نکنید :

سعی کنید در خوابگاه میان وعده های سالم نگهداری کنید با نگهداری میوه و سبزیجات، آجیل ها و غلات وقتی احساس گرسنگی می کنید به میان وعده ای سالم دسترسی دارید. میان وعده های سالم از رفتن به سمت فست فودها و تنقلاتی که ارزش غذایی ندارند پیشگیری می کند ..

حتما صبحانه را کامل بخورید :

همانطور که بارها گفته شده است صبحانه مهمترین وعده روز است. پژوهش ها نشان دادند کالری دریافتی از صبحانه نسبت به کالری که بعدا در طول روز می گیرید سیر کننده تر است. به همین دلیل افزایش وزن در میان آنهایی که صبحانه نمی خورند بیشتر است. خوردن صبحانه فعالیت مغزتان را تقویت می کند. این اتفاق برای دانشجو می تواند بسیار خوب باشد .

داشتن انگیزه برای یک سبک زندگی سالم :

سعی کنید در خوابگاه حتما با افرادی که پر از انگیزه هستند برای داشتن سبک زندگی سالم در ارتباط باشید و از آن ها انگیزه ی لازم را بگیرید و گاهی حتی به خاطر ان ها مجبور شوید .اگر خودتان انگیزه بالایی برای داشتن تناسب اندام دارید بسیار خوب است اما وجود دوستی که در این مسیر همراهتان باشد بسیار کمک کننده است. هنگامی که بی انگیزه اید، دوستانتان می توانند کمکتان کنند و برعکس.

 برنامه ورزشی خود را با دوستانتان هماهنگ کنید و پس از مدتی بدون ورزش کردن روزتان کامل نمی شود. حتی شما می توانید در برنامه به اندام دکتر کرمانی از دوستانتان هم دعوت کنید که برنامه غذایی سالمی را داشته باشند .

ورزش را از زندگی خود کنار نگذارید :

حتما به باشگاه های ورزشی بروید بیشتر دانشگاه ها گروه های ورزشی و تیم هایی دارند که می توانید به آنها ملحق شوید. تمرین کردن با این تیم ها ممکن است هزینه ای هم لازم نداشته باشد و تنها چیزی که از شما خواسته می شود حاضر شدن با لباسی مناسب است. کافیست کمی در دانشگاهی که تحصیل می کنید درباره اینگونه تیم ها سوال بپرسید.

به متابولیسم بدن خود توجه کنید :

حتما سوخت و ساز خود را تقویت کنید شما دیگر بچه کوچکی که قبلا بودید نیستید و نمی توانید مقدار زیادی غذا بخورید و نتایج منفی دریافت نکنید. برای افزایش سرعت سوخت و ساز راه های خطرناک و غیر طبیعی و هم روش هایی طبیعی و سالم وجود دارد. در ادامه چند روش سالم را به شما آموزش می دهیم: در وعده های بزرگ مقداری از کربوهیدرات غذای خود را با پروتئین کم چرب جایگزین کنید.

 بدن برای هضم پروتئین نسبت به کربوهیدرات ها و چربی ها کالری بیشتری می سوزاند. ورزش هوازی می تواند تا ساعت ها بعد از انجامش سوخت و ساز بدن را بالا نگه دارد. هرچه شدت ورزش بیشتر باشد سرعت سوخت و ساز در حالت استراحت بیشتر می شود .

حتما آب زیاد بنوشید :

از اهمیت نوشیدن آب بسیار گفته شده است بدن برای درست کار کردن به آب نیاز دارد. با توجه به اینکه آب برای پردازش کالری توسط بدن ضروری است کوچکترین کم آبی سبب پایین آمدن سرعت سوخت و ساز بدن می شود.

 خوردن میوه ها و سبزیجات نیز به تامین آب بدن کمک می کنند. بهترین کار این است که همیشه یک بطری آب به همراه خود داشته باشید تا سر کلاس ها نیز بتوانید آب بنوشید. نوشیدن آب نه تنها شما را از عوارض جانبی شدید کم آبی مانند سردرد و خستگی دور نگه می دارد بله سبب می شود بیشتر احساس سیری کنید .

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =