شاید برای لاغری و چربی سوزی فکر کنید که باید حتما به باشگاه بروید و برنامه ی ویژه ای داشته باشید اما باید بگوییم که در خانه هم می توانید چربی سوزی کنید . یکی از مناطقی که با چربی های ان مشکل داریم ناحیه ی شکم و پهلو ها است . چربی سوزی شکم به این دلیل اهمیت دارد که نه تنها با ظاهر افراد بلکه با سلامتی آنها سر و کار دارد. یعنی علاوه بر ظاهر نازیبا که ایجاد می کند، سلامت بدن و قلب را به خطر می اندازد.برای چربی سوزی در خانه برنامه ی مشخصی و جود دارد که می توانید با ان به سادگی وزن کم کنید در این برنامه توصیه شده است که دو بار در هفته بدوید  و سه روز در هفته ورزش قدرتی انجام می دهید.

پیلاتس چیست

روزها به طور خاص برنامه ریزی شده تا فرد بتواند کامل ریکاوری کند و در تمام تمرین ها عملکرد مطلوب داشته باشد. یادتان باشد قبل از شروع ورزش باید بدن خود را گرم کنید. گرم کردن بسیار مهم است و همچنین باعث می شود سیستم عصبی بیدار شود تا فرد هنگام ورزش عملکردی بهتر داشته باشد و احتمال آسیب دیدنش پایین بیاید. برای گرم کردن باید درجا بزنید : ده  بار برای هر پا پرش پروانه  یا طناب زدن: صد بار  و یا دویدن آهسته: سه تا چهار دقیقه در سرعت های مختلف برای دویدن با حداکثر سرعت می توانید از تردمیل استفاده کنید. ما در این جا می توانیم یک نمونه برنامه ی چربی سوزی یک هفته ای را برایتان مثال بزنیم می توانید با خلاقیت خود این برنامه را تغییر دهید .

روز اول هفته

می توانید اتمرین قدرتی بالا تنه داشته باشید روز یکشنبه: ورزش هوازی انجام دهید و روز دوشنبه: تمرین قدرتی پایین تنه  و بعد سه شنبه: استراحت داشته باشید و چهارشنبه: ورزش هوازی داشته باشید و  پنجشنبه: ورزش قدرتی و آخر هفته هم استراحت کنید  در باره ی تمرین‌های ورزشی هوازی به عنوان ورزش های هوازی می توانید یکی از تمرین های زیر را انجام دهید:   میتوانید در منزل هستید به صورت 8 لاتین در حتی یک اتاق کوچک می توانید بدوید یا تند راه بروید . هر هفته یک دور دیگر به دویدنتان اضافه کنید  با این کار بدن را مجبور به پیشرفت می شوید و برای قوی تر شدن بدن و عضلات و از بین روفتن چربی ها بسیار مفید است .

برای چربی سوزی به صورت کلی و در خانه به نکات زیر توجه کنید :

انجام ورزش های قدرتی را فرا موش نکنید . برای اینکه ظاهر و احساس خوبی داشته باشید و فرآیند کاهش وزن را سرعت ببخشید باید به انجام ورزش های عضله ساز بپردازید مانند تمرین با وزنه یا تمرین با وزن بدن. انجام چنین ورزش هایی حتما نباید خیلی شدید باشد و به مدت زمان طولانی نیز نیازی ندارند. بهترین کاری که می توانید بکنید این است که به آرامی شروع کنید می توانید به مرور تمرینات خود را حرفه ای تر و دقیق تر طبق برنامه انجام دهید  باید بدانید که ورزش های هوازی بسیار مهم هستند ورزش‌های قدرتی کمک می کنند عضله سازی کنید، اما ورزش‌های هوازی به کالری سوزی شما می انجامند. در طول ورزش هوازی سعی کنید برای مدت زمان های کوتاه با شدت بالا فعالیت کنید و بین آنها مدتی را به استراحت بپردازید. ورزش به این روش کمک میکند بتوانید مقدار زیادی کالری را در مدت زمانی کوتاه بسوزانید. برای شروع تنها چیزی که لازم دارید یک دوچرخه برای ورزش، تردمیل و یا دیگر وسائل مورد نیاز برای ورزش هوازی است.

پرخوری را حذف کنید و زیاد غذا مصرف نکنید باید حواستان به مقدار غذایی که می خورید باشد . وقتی غذایی که می خورید به عنوان انرژی مصرف نمی شود و یا برای بازسازی بدن مورد استفاده قرار نمی گیرد، به صورت چربی ذخیره می شود. این مورد بسیار ساده است اما متاسفانه در بسیاری از مواقع نادیده گرفته می شود. دلیلش این است که بسیاری از ما اصلا نمی دانیم واقعا چه مقدار غذا می خوریم. انجام این کار ساده است تنها کافیست به مدت چندروز متوالی هرآنچه می خورید را یادداشت کنید. بعد از آن به سادگی متوجه شوید چه مقدار غذا می خورید. این نکته ضروری است که غذایی که مصرف می کنید  سالم باشد . واقعیت این است که مواد مغذی بیشتر با کالری کمتر راز رسیدن به موفقیت در کاهش وزن  است. به صورت کلی بهترین غذاها شامل گوشت های بدون چربی، سبزیجات، چربی های با کیفیت و مقداری هم نشاسته، بسته به مقدار تحمل کربوهیدراتتان هستند.

باید همواره تحرک داشته باشید و هرگز از داشتن تحرک خودداری نکنید . بسیاری از افراد فکر می کنند تنها راه کاهش وزن و چربی سوزی این است که روزانه به مدت دو ساعت ورزش کنند. این کاملا اشتباه است شما می توانید تنها با افزایش میزان حرکت خود در طول روز نتایج فوق العاده ای در کاهش وزن ببینید. به جای آسانسور از پله ها استفاده کنید به جای ماشین سعی کنید بیشتر پیاده روی کنید و بسیاری از کارهای دیگری را که می توانید در بین کارهای روزمره اضافه کنید. شاید خیلی ساده به نظر برسند اما می توانند تاثیر بسیار فوق العاده ای روی مقدار وزنی که کم می کنید بگذارند.  

صبح زود بیدار شدن را فراموش نکنید . بیدار شدن برای ورزش صبحگاهی باعث می شود زنگ ساعت آزارتان دهد، اما این کار یک مزیت عالی دارد: ورزش صبحگاهی تاثیر بیشتری روی چربی سوزی دارد. بررسی ها  نشان داده افرادی که صبح ورزش می کنند انگیزه بیشتری دارند و زمان بیشتری نیز به ورزش اختصاص می دهند. دلیلش این است که افراد در صبح هوشیارتر هستند و انرژی بالاتری دارند، اما ورزش عصر یا شب همراه با خستگی و فشاری است که در طول روز به شما وارد شده است. عادت کردن به ورزش صبحگاهی حتی کمک می کند دیگر ورزش را فراموش نکنید و همین به کاهش وزن نیز کمک می کند.

به مرور سرعت ورزش کردن خود را افزایش دهید و دویدن بیشتر از پیاده روی به کاهش وزن کمک می کند چون کالری بیشتری می سوزاند، اما اگر فقط مقداری سرعت خود را افزایش دهید، بیشتر هم کالری می سوزانید. لازم نیست در طول ورزش پیوسته در حال دویدن باشید. به پیاده روی خود چند مرتبه دویدن با سرعت بالا اضافه کنید، این شوک باعث می شود بتوانید مقدار کالری بیشتری در طول تمرین و بعد از آن بسوزانید. همچنین به خاطر داشته باشید در حال پیاده روی دستهای خود را دائما حرکت دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 3 =