تحرک و ورزش دو پارامتر مهم در لاغری و تناسب اندام به حساب می آید.مواد غذایی که به گروه دوم داده شد شامل ساندویچ سوسیس، تخم مرغ، پنیر و سه نوع سیب زمینی ریز کرده و سرخ شده بود که همگی ارزش غذایی پایینی دارند. پس از خوردن تنها یک وعده از این غذا، سونوگرافی نشان داد عروق این افراد ۲۴ درصد کمتر از حد معمول منبسط شده اند. از این تحقیق می توان نتیجه گرفت که هر غذایی که می خوریم بر عملکرد صحیح بدن تأثیرگذار است.

حتی مقدار ناچیزی غذا می تواند تأثیری کاملا مثبت یا کاملا منفی، همچنان که در بدن حرکت می کند، ایجاد کند. مراقبت کلی بر آنچه می خورید کافی نیست بلکه باید به لقمه لقمه غذایتان توجه داشته باشید. اگر بدانید چه غذاها و نوشیدنی هایی منفعتشان از ضررشان بیشتر است و بتوانید اثر آنی انتخاب تان را ببینید، این آگاهی بر تصمیم هایتان در طول روز تأثیر خواهد گذاشت.

تحرک و ورزش- تحرک داشتن مهم تر از ورزش کردن است

تحرک و ورزش

چه قدر باید ورزش کرد؟ علم پاسخ های ضدونقیضی به این پرسش داده است؛ پاسخ هایی که براساس نوع تمرینات ورزشی داده شده با تأثیر آن را روی بیماری های قلبی یا کاهش وزن بررسی کرده یا نتایج دیگر را در نظر داشته است. اما یک جواب ساده برای اکثر ما وجود دارد: کمی بیشتر از آنچه که درحال حاضر ورزش می کنیم.

فکر «خوش اندام شدن» سخت و نفسگیر است. اما ایده انجام دادن چند حرکت شدید برای امروز، خیر. اگر می دانید روزی که در پیش دارید روزی بی تحرک است، با خودتان مبارزه کنید بلند شوید و یک پیاده روی ۵ دقیقه ای پرتحرک و بانشاط انجام دهید. با میزان اندک شروع کنید. فعالیت اندک ورزشی بهتر از بی تحرکی کامل است. این که ۳۰ دقیقه ورزش کردن در روز کافی است یا ۶۰دقیقه، یا این که باید ۵ روز در هفته ورزش کرد یا ۶ روز، بیشتر جنبه تئوری دارد تا عملی، اگر تا امروز هیچگاه به صورت جدی ورزش نکرده اید، با یک پیاده روی کوتاه مدت برای چند روز در هفته شروع کنید، با آن که می توانید روزانه ۱۵ دقیقه خود را مشغول فعالیتی کنید که ضربان قلب تان را بالاتر ببرد.

براساس تحقیق جامعی که در زمینه ورزش صورت گرفته است، حتی ۱۵ دقیقه فعالیت روزانه سه سال به عمرتان می افزاید؛ هر ۱۵ دقیقه اضافه نیز احتمال مرگ زودرس را تا ۴ درصد دیگر کاهش می دهد. هیچ کس به طبع نمی خواهد برای خودش هدفی قرار دهد که آن قدر غیرواقعی یا ترسناک باشد که او را به کلی از ورزش کردن باز دارد، طوری ورزش کنید که دچار خستگی مفرط یا آسیب نشوید تا بتوانید فردا هم ورزش کنید.

اگر قبلا ۲ یا ۳ روز در هفته ۳۰ دقیقه ورزش می کردید، آن را به ۴ تا ۵ روز افزایش دهید. حتی اگر میزان ورزش کردن تان را به حد ایدئال، یعنی ۱۵۰ دقیقه در هفته با شدت متوسط برسانید، انجام دادن حرکات ورزشی بیشتر، بازهم می تواند تأثیر مثبتی داشته باشد.

هر دقیقه ورزش کردن اهمیت دارد و نباید آن را نادیده گرفت. ورزشی را جستوجو کنید که بیشترین بازدهی را برایتان داشته باشد. در زمان فعالیت روزانه، بر وضعیت روحی و جسمی تان تمرکز کنید. هر نوع تغییر مثبت اعم از برخورد مناسب با دوستان یا داشتن انرژی مضاعف در بازی با فرزندتان را زیر نظر بگیرید.

به اجبار، تنها برای آن که سالم بمانید ورزش نکنید. طبق تحقیقات، ورزش کردن بر وضعیت روحی شما نیز تأثیرگذار خواهد بود. طبق تحقیقاتی در خصوص تأثیر ورزش کردن بر وضعیت روحی افراد، مشخص شده است که حتی فعالیت ورزشی اندک نیز می تواند به طور چشمگیری رضایت شما از زندگی تان را افزایش دهد. ورزش کردن برای بدن نوعی سپر فیزیولوژیکی ایجاد می کند که باعث می شود در طول روز هرگاه با موقعیتی استرس زا روبه رو شدید، به صورت شدید واکنش نشان ندهید.

خوب دقت کنید ببینید هنگامی که برای ورزش کردن وقت می گذارید چه اتفاقی برایتان می افتد. به انرژی ای که کسب می کنید و لذتی که از ورزش کردن می برید نیز دقت کنید. هنگامی که ورزش کردن وارد برنامه روزانه تان شد، دیگر نیازی نیست تانگران تناسب اندام خود باشید. اگر آنچه گفته شد در برنامه زندگی تان قرار دهید، پس از گذشت یک سال خواهید دید بدنتان خود به خود روی فرم آمده است.

تحرک و ورزش-برای حفظ آینده، روی خوابتان سرمایه گذاری کنید

تحرک و ورزش

 

هرچه بهتر بخوابید، کیفیت مواد غذایی که می خورید و نیز نحوه خوردنتان بهتر خواهد شد. علم دریافته است که خواب خوب سبب افزایش هورمون گوارشی لپتین در بدن خواهد شد، هورمونی که مانع زیاده روی در خوردن می شود. خوب خوابیدن همچنین می تواند تولید هورمون گوارشی گرلین را کاهش دهد، هورمونی که باعث افزایش اشتها میشود.

به همین دلیل است که خواب شبانه کوتاه مدت نه تنها باعث افزایش احساس گرسنگی می شود بلکه موجب می شود تا بدن به خوردن شیرینی ها و غذاهای پرکالری و دارای کربوهیدرات بالا تمایل بیشتری پیدا کند. اگر در شرایطی قرار بگیرید که از خواب محروم شوید، خوردن غذاهای ناسالم قسمتی از مغزتان را فعال می کند که مسئول کنترل رفتار و اعتیاد است. همان طور که دانشمندی که مطالعاتی را در زمينه تأثیر خواب انجام داده بیان کرده است، این واقعیت توضیح می دهند چرا انسان در هنگام خستگی تمایل بیشتری به خوردن غذاهای چرب و شیرین پیدا می کند.

آن چه ذکر شد نمونه دیگری از ارتباط نزدیک میان رژیم غذایی، ورزش و خواب . در طول روز است. زمانی که به دنبال یافتن علت چاقی هستیم، معمولا به سراغ نوع رژیم غذایی و ورزش می رویم، درحالی که خواب نیز بسیار تأثیرگذار است. برای آن که نحوه خوردن و نوع مواد غذایی مورد استفاده مان با کیفیت باشد، بایستی خواب با کیفیتی نیز داشته باشیم.

هنگامی که به سلامتی تان می اندیشید، معمولا خواب در رده های پایین اولویت های تان قرار دارد. زمانی که روز پرمشغله ای دارید، این تصور را دارید که اگر یک ساعت کمتر بخوابید فرصت بیشتری برای انجام دادن کارهایتان خواهید داشت، اما در واقع، با این کار خود را در چاه می اندازید، زیرا خواب یک کالای لوکس نیست که آن را حذف کنید، بلکه نیاز بدن است و عاملی ضروری برای سلامتی تان است.

اگر کمتر بخوابید، بیشتر می خورید. کمتر به یاد می آورید، بیشتر مریض می شوید و ظاهر بدی پیدا می کنید. خواب کم معمولا منجر به فشارخون بالا، از دست دادن ورزش صبحگاهی، کج خلقی، ضعف در قدرت تصمیم گیری و کاهش سلامت بدن می شود. هشت ساعت خواب با کیفیت را در اولویت همه کارهایتان قرار دهید. اگر خوب بخوابید، بهتر می توانید ورزش کنید، کارایی تان در محیط کار افزایش می یابد و با نزدیکانتان بهتر رفتار می کنید. به یاد باشید که یک ساعت خواب اضافی ولخرجی نیست بلکه سرمایه گذاری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *