چرا بعد از ورزش نباید گرسنه بمانیدReviewed by Mehdi kh on Jun 14Rating: 5.0

باید بدانید که گرسنه ماندن بعد از ورزش بدن را دچار عوارض بدی خواهد کرد . بعد از ورزش حتما حس خوبی خواهیدداشت و چیزی که باعث می شود تا این حس در شما ادامه دار باشد، وعده غذایی بعد از ورزش است. معمولاً سعی می کنید که مدت زمان بیشتری را صبر کنید تا به حالت ریکاوری برسید و بعد شروع به خوردن کنید. خوردن شما بعد از ورزش ارتباط زیادی با توانایی و قدرت و بازیابی عضلاتتان دارد . اگر بخواهید نتایج حاصل از ورزش را به حالت حداکثری برسانید، باید به بدنتان به اندازه کافی فرصت ریکاوری بدهید. خوشبختانه مصرف صحیح غذا بعد از نیم ساعت  تا یک ساعت بعد از ورزش می تواند بازیابی عضلات را سرعت ببخشد و الکترولیت های از دست رفته را از طریق عرق و کم آبی جبران کند .

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

مشکلات گرسنه ماندن بعد از ورزش برای بدن چیست ؟

 نداشتن قدرت بدنی کافی :

باید بدانید که اگر در این یک ساعت زمان بعد از ورزش غذای کافی و مغذی را به بدنتان نرسانید، می توانید عضلات خود را بازیابی کنید. در نتیجه در جلسه بعدی ورزش قدرت کافی را برای لیفت وزنه ها نخواهید داشت. مصرف پروتئین بعد از ورزش به شما کمک می کند تا قدرت خود را در جلسات بعدی افزایش دهید . پس برای قدرت کافی داشتن نباید گرسنه بمانید .

احساس خستگی و سوزش در عضلات :

خوب است بدانید که تا یک ساعت بعد از ورزش کردن وقت دارید که چیزی میل کنید. اگر بیشتر از این زمان صبر کنید، کم کم فرصت خود را از دست می دهید. به این معنا که بهره برداری کامل را از ورزش به دست نمی آورید و در نتیجه سوخت و ساز بدن شما در حالت نامناسبی انجام می شود و احساس خستگی و سوزش عضلات به شما روی می آورد. پس حتما در این یک ساعت زمانی که دارید، مواد غذایی را برای دریافت انرژی مصرف کنید . طبق تحقیقات انجام شده مصرف یک وعده غذایی یا میان وعده حاوی پروتئین و کربوهیدرات ها نیم ساعت بعد از ورزش می تواند خستگی عضلات را از بین ببرد و زمانی که عضلات برای ترمیم نیاز دارند را در طول ورزش شدید کاهش دهد. اگر سوخت کافی به بدن نرسد، عضلات شما قادر نخواهند بود آن طور که باید ریکاوری شوند و در نتیجه ضعیف باقی خواهند ماند

کمبود پروتئین کافی برای بدن :

می دانید که عضلات شما برای بازیابی نیاز به پروتئین دارند. اگر بعد از ورزش کردن مدت زمان زیادی را صبر کنید و پروتئین مصرف نکنید، بعد از این زمان هم نمی توانید پروتئین کافی را به بدن برسانید. یعنی جذب بدن شما بعد از این زمان مشخص از لحاظ جذب پروتئین کاهش پیدا می کند. طبق مطالعات انجام شده وقتی که مصرف وعده غذایی یک ساعت بیشتر بعد از ورزش طول بکشد، گلیکوژن به اندازه کافی ذخیره نمی شود و عملیات ترکیب پروتئینی با سرعت بسیار پایین انجام می گردد و در نتیجه بدن نمی تواند بعد از تخریب عضلانی، خود را بازیابی کند. مصرف بادام زمینی یا شیک پروتئینی بعد از تمرین، بسیار مفید و کارآمد خواهند بود

تجربه ی حس خستگی :

توجه کنید که اگر یک ساعت بعد از ورزش به اندازه کافی غذا به بدن نرسانید، احساس خستگی شدیدی به شما رو می آورد زیرا اندورفین کاهش پیدا می کند و دیگر احساس انرژی زیاد در شما یافت نخواهد شد و در نتیجه احساس خستگی و ضعف به شما غلبه می کند .

ضعیف شدن بیشتر قسمت های آسیب دیده ی بدن :

خوب است توجه کنید که غذا نخوردن به اندازه کافی بعد از ورزش می تواند باعث شدت پیدا کردن قسمت های آسیب دیده بدن شود زیرا عضلات قادر نیستند خود را آنطور که باید بازیابی کنند و در نتیجه این آسیب دیدگی ها باعث می شود که به طور کامل از باشگاه رفتن صرف نظر شود که اصلا اتفاق خوبی نخواهد بود . پس هر چه سریع تر بعد از ورزش سوخت بدن خود را تامین کنید و آب بدن را به سرعت برگردانید .

کم آب شدن بدن :

توجه کنید که مصرف نکردن آب بعد از ورزش با وجود عرق کردن زیاد، آسیب زیادی به بدن وارد می کند. عضلات شما با استفاده از آب و سایر مایعات سرعت ریکاوری بالاتری پیدا می کنند و در نتیجه سریعاً بعد از ورزش یک بطری آب به بدن برسانید .

ضعیف شدن تدریجی عضلات :

ضعف عضلات صلا خوب نیست . اگر تا یک ساعت بعد از ورزش مواد مغذی را به بدن نرسانید، عضلات شما با ضعف شدیدی روبرو خواهند شد که به مراتب تشدید پیدا می کند. اگر بعد از ورزش مدت زمان زیادی را تا غذا فاصله دهید، سلامت شما در معرض خطر قرار می گیرد پس سریعا کربوهیدرات سالم و پروتئین را به بدن خود برسانید .همیشه سعی می کنیم سبک زندگی سالمی داشته باشیم ورزش هوازی برای زمان هایی است که می خواهید سریع روی اندام خود تاثیر بگذارید . امروزه با توجه به پیشرفت علوم و فناوری، هر گونه تغییر جدید می تواند آثار متفاوتی را در کلیه ابعاد زندگی فردی، اجتماعی و اقتصادی انسان به وجود آورد. اما از این میان عواملی که در سلامت انسان تاثیرگذار است، از نقش ویژه ای برخوردار می باشد. امروزه به دلیل گذر اپیدمیولوژیک یعنی جایگزینی بیماری های غیرواگیردار به جای بیماری های واگیردار به دلیل کنترل عوامل بیولوژیک از یک طرف و نقش رفتارهای ناهنجار بهداشتی و سبک زندگی و شیوه های تغذیه در افزایش میزان بیماری های غیرواگیردار از طرف دیگر، لزوم تغییر نگرش در مراقبت و بهداشت با هدف حفظ و ارتقای سلامتی ضروری است.با توجه به موارد ذکر شده نقش بی تحرکی به عنوان یکی از عوامل اصلی در شیوع بیماری ها و بروز مرگ، حائز اهمیت است .  با توجه به این که فعالیت فیزیکی مناسب می تواند تاثیر مهمی در پیش گیری از بروز بیماری ها، عوارض آن ها و در نهایت مرگ و میر ناشی از آن ها داشته باشد . بهتر است همواره ورزش را جزئی از زندگی خود قرار دهید ولی باید به تغذیه برای گرفتن نتیجه ی بهتر از ورزش و رژیم توجه ویژه ای داشته باشید .

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − 4 =