اصولی ورزش کنید تا آسیب نبینید –تناسب اندام با ورزشReviewed by Mehdi kh on Aug 12Rating: 5.0

همیشه توصیه شده است که ورزش کنیدو حرکات ورزشی و داشتن تحرک باعث می شود بدن تان سالم بماند و به تناسب اندام برسید . اما باید بدانید که ممکن است با انجام برخی از حرکات اشتباه به بدن خود اسیب برسانید آسیبی که ممکن است جبران پذیر نباشد . به همین دلیل اهمیت دارد که اگر قرار است ورزش کنید و کالری بسوزانید باید به روش درست و اصولی انجام شود در غیر این صورت ممکن است نه تنها به تناسب اندام و سلامت خود کمک نکنید بلکه سلامت خود را برای همیشه از دست بدهید .پس بهتر است با حرکات نادرست بیشتر آشنا شوید تا بتوانید درست حرکات را انجام داده و از نشاط و سلامت بدن خود لذت ببرید .

حرکات ورزشی اشتباه که سلامت شما را به خطر می اندازند عبارتند از :

همواره توجه داشته باشید که این نکته که شنیده می شود که تمرینات ورزشی باید صبح ها انجام شود اشتباه است .  چراکه بهترین زمان تمرین ، هنگامی است که بدن آمادگی فعالیت داشته باشد و به همین دلیل می توان این جمله را رد کرد . مهم نیست که شما در ابتدای صبح ورزش می کنید یا عصر مهم این است که بدن شما در آن زمان با ورزش کردن سازگاری داشته باشد و بتوانید تمرین کنید . مطالعات اخیر نیز نشان داده اند که در میان ورزش کردن در صبح و شب ، تفاوت چندانی ندارند.

امروزه که بیماری آلزایمر بیشتر شده است بهتر است که به ورزش پناه ببرید و بدانید که با ورزش می توانید از بروز این بیماری جلوگیری کنید . البته همواره گفته شده که بهترین تمرین و ورزش برای حافظه ، بازی های فکری هستند البته باید گفت بازی های فکری برای تقویت حافظه گزینه مناسبی هستند ولی تنها راه تقویت حافظه نمی باشند چرا که تمرینات فیزیکی هم به همان اندازه برای حافظه مناسب و موثر هستند . ورزش کردن نیز حتی می تواند خلق و خوی فرد را بهبود دهد و از زوال عقل جلوگیری می کند. حتما نباید به سراغ ورزش های فکری بروید ورزش خود این کار را می کند .

توجه کنید که اگر مرتب ورزش می کنید انجام ندادن ان مثلا برای 2 الی 3 هفته می تواند اثرات ورزش کردن شما را بی اثر کند . چرا که اگر شما به مدت یک هفته تمرین و ورزش ننمایید ، راحت می توانید کاهش قدرت در عضلاتتان را احساس کنید و حجم آنها کاهش خواهند یافت .

اگر فرصتی برای ورزش کردن ندارید از دویدن غافل نشوید که همه ی ورزشکاران حرفه ای هم از دویدن شروع کرده اند افرادی که مسافت های کوتاه را می دوند شاخص های سلامتی قلب آنها نسبت به افرادی که مسافت طولانی را در دو ماراتن می دوند بیشتر است . علاوه بر این شما حتی با پیاده روی می توانید به خواسته خود دست یابید برای دویدن می توانیداز ترد میل هم استفاده کنید . حتما نباید بیرون شروع به دویدن کنید . اگر شما در هوای تازه بدوید هیچ تفاوتی با دویدن بر روی تردمیل ندارد و با هم تا حدودی برابر هستند . بنابر توصیه کارشناسان دویدن در هوای آزاد بهتر از دویدن بر روی تردمیل می باشد ولی اگر هوا بسیار آلوده باشد توصیه می شود در همان فضای خانه یا باشگاه با تردمیل بدوید و خود را از انجام این حرکت سازنده محروم نکنید . توجه کنید که دوید به زانو ها اسیبی نمی رساند برعکس اینکه ممکن است شنیده باشید با دویدن مفاصل زانو اسیب می بینند ولی اینگونه نیست.

اگر نوشیدنی دیگری غیر از آب مصرف می کنید هنگام ورزش یا بعد از ان این عادت را ترک کنید .چراکه نوشیدنی های ورزشی چیزی بیش از شکر و آب نمی باشد و کارشناسان تغذیه نیز با این جمله مشکل دارند و تنها نوشیدن آب را توصیه می نمایند باید حتما آب بنوشید و این در حین ورزش و بعد از ان لارم است و توصیه شده است.  

می دانید که داشتن رژیم غذایی به همراه ورزش کردن به لاغری شما بسیار کمک می کند .  اما باید بدانید چه مواد غذایی و چه مقدار مصرف کنید .اگر بعد از یک تمرین سخت ، شما از مواد انرژی زا و پر چرب و شیرین استفاده کنید یک مشکل و اشتباه جدی می باشد که می تواند تمرین و زحمت شما را هدر کند و کالری سوزانده را دوباره وارد بدن کرده و در نتیجه چاق تر هم شوید . بنابراین بهترین راه برای هدر نرفتن زحمات شما ، استفاده از مواد غذایی مناسب و اجتناب از مواد غذایی پرچرب می باشد و مواد غذایی سالم و ارگانیک مصرف کنید . بعد از ورزش بهتر است از خوراکی های مفید و کم کالری استفاده کنید . دانه های پروتئینی با استفاده از مواد فراوری شده یکی از بهترین تغذیه ها می باشند. باید همواره به دنبال خوراکیهای مفید و سرشار از پروتئین باشید و اگر شما دانه های پروتیئینی اعم از بادام ، پسته و فندوق و بادام زمینی را باشیر استفاده نمایید بهتر از استفاده از آنها با مواد فراوری شده شیرین می باشد و بهتر است خودر ا عادت دهید که مواد غذایی چرب و شیرین را حذف کنید .

می دانید که مصرف کلسیم واجب است اما ایا فقط می توانید ان را از شیر دریافت کنید . یکی از مواد غذایی غنی از کلسیم که بسیار شناخته شده است ، شیر می باشد و با این حال محصولات دیگری نیز وجود دارند که غنی از کلسیم می باشند و عبارتند از کلم بروکلی و اسفناج را نیز به راحتی جایگزین محصولات لبنی کرد پس قدرت انتخاب فراوانی دارید . توجه کنید که برخی اطلاعات به صورت نادرست در ذهن ما پایه گذاری شده است مثلا یوگا برای دردهای مفصلی و کمر درد مناسب است البته که یوگا می تواند موثر باشد اما اگر مشکلات جدی تری در میان باشد یوگا حتی می تواند اسیب زا باشد . بهتر است قبل از شروع هر ورزشی و انجام حرکات ورزشی اگر مشکلی دارید ابتدا با پزشک خود مشورت کنید بعد اقدام کنید ویادگیری درست حرکات و توجه به جزئیات را فراموش نکنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 3 =