فوائد شیر سویا | شیر سویا و سلامتی و تناسب اندامReviewed by Mehdi kh on May 1Rating: 5.0

شیر سویا خواص بی شماری دارد ولی چندان پرمصرف نیست و به دلیل پایین آوردن کیفیت اسپرم در مردان نادیده گرفته شده است که التبه این ادعا ثابت نشده است . شیر سویا نوشیدنی است که جایگزین نوشیدنی های دارای لاکتوز در نظر گرفته می شود . شیر سویا به درمان مشکلاتی مانند فشار خون، دیابت، سرطان پستان، مشکلات قلبی، چاقی و دیگر موارد کمک میکند . توجه داشته باشید که شیرسویا کاملا غیر لبنی است و به همین دلیل انتخاب مناسبی برای وگان ها و افرادی با مشکل عدم تحمل لاکتوز است اما این تنها دلیلی نیست که باید شیر سویا بنوشید! شیر سویا سرشار از مواد مغذی سالم برای بهبود سلامت بدن است .

شیر سویا حاوی : کالری ۱۰۰ ، کربوهیدرات ۸ گرم،  پروتئین ۷ گرم ، چربی کل ۴ گرم، چربی اشباع و چربی غیر اشباع به ترتیب ۰٫۵ گرم و ۲٫۵ گرم،  سدیم ۱۲۰ میلی گرم،  کلسیم ۱۰۱ میلی گرم ، کلسترول هم ندارد .

برای رهایی از چاقی با ما مشورت کنید .

چرا شیر سویا بسیار مفید است :

نوشیدن شیر سویا برای سلامت پوست بی نظیر است زیرا مشکلات مربوط به پوست را درمان می کند رژیمی که شامل محصولات سویا است احتمال به وجود آمدن آکنه را کاهش می دهد. سویا برای درمان مشکلات پوستی از جمله هیپرپیگمانتاسیون که موجب تیرگی پوست می شود، به کار می رود. محصولات سویا مزایای ضد پیری برای سلامت و پوست دارند. به تازگی مشخص شد ترکیبی از دانه های سویا در واقع عوامل ضد پیری بسیار قوی هستند. همچنین پژوهش ها نشان دادند شیر سویا تخمیر شده خواص ضد پیری دارد . اگر مشکلات هورمونی دارید با پزشک مشورت کنید .

نوشیدن این شیر به بهبود عدم تحمل لاکتوز همانطور که قبلا هم اشاره کرده بودیم کمک می کند . شیر سویا جایگزین بسیار مناسبی برای کسانی است که نمی توانند لاکتوز را تحمل کنند. شیر سویا مقدار قابل توجهی کلسیم در خود دارد و چربی آن نیز پایین است. اما اگر به شیر گاو حساسیت داشته باشید احتمال اینکه به شیر سویا نیز حساس باشید بالا است. بنابراین محتاطانه مصرف کنید و با پزشک مشورت کنید

مصرف شیر سویا باعث کاهش فشار خون و درمان هایپرتنشن است . این شیر  با پایین آوردن فشار خون، سیستولیک و دیاستولیک هایپرتنشن را درمان می کند. نوشیدن شیر سویا به صورت روزانه بدن را وادار به دفع ادرار فلاووئید خاص می کند که سبب کاهش فشار خون می شود. شیر سویا با کاهش فشار خون برای بیماران دیابتی با مشکلات کلیوی مفید است. سویا مقادیر قابل توجهی پلی فنل دارد که زیست پذیری اکسید نیتریک را افزایش می دهد و این گونه روی سطح فشار خون تاثیر می گذارد

شیر سویا باعث درمان دیابت نوع ۲ می شود .  شیر سویا چربی بسیار کم و کلسیم فراوانی دارد و  از بهترین انتخاب های غیر لبنی برای وعده غذایی دیابتی ها است. شیر سویا با پایین آوردن کلسترول و پیشگیری از مشکلات قلبی عروقی به بهبود بیماری دیابت نیز کمک می کند. تاثیر آن روی سطح لیپیدها نشان داد در درمان دیابت مفید است.

نوشیدن شیر سویا سبب بهبود سلامت قلبی عروقی است . می دانیدکه  سویا از محصولاتی است که سطح کلسترول را در بدن پایین می آورد و از بیماری های مرتبط با قلب پیشگیری می کند. محصولات سویا مانند شیر سویا سطح لیپید پلاسما را بهبود می دهد و خطر بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد مخصوصا در آنها  که کلسترول بالایی دارند. سطح بالای چربی های غیر اشباع، ویتامین ها، فیبر، مواد معدنی و چربی های کم اشباع شده نیز به سالم نگه داشتن قلب کمک می کنند. بدن به واسطه واکنش پذیری عروق از جریان خون  مراقبت می کند که در زمان مورد نیاز ساخت رگ های خونی را تغییر می دهد. شیر سویا این واکنش پذیری را بهبود می بخشد و قلب سالم نگه می دارد .

نوشیدن شیر سویا باعث پیشگیری از پوکی استخوان می شود زیرا سرشار از کلسیم است . حدود ۲۴۰ میلی لیتر از شیر سویا عادی حدود ۳۱ میلی گرم کلسیم دارد این در حالی است که انواع غنی شده آن با کلسیم دارای ۲۱۰ میلی گرم کلسیم است.

گفته شده که مصرف این شیر از کیفیت اسپرم ها می کاهد ولی از لحاظ علمی ثابت نشده است . مصرف شیر سویا در مقادیر بالا خطر سرطان پروستات را در آقایان کاهش می دهد. نوشیدن ۴۰۰ میلی لیتر شیر سویا در روز سطح استرون در مردان را کاهش می دهد که می تواند خطر بروز دیابت نوع ۲ را کم کند .

آخرین بررسی ها روی خانم ها  نشان می دهد شیر سویا در درمان سرطان پستان مفید است و مانعی بر سر راه درمان سرطان نیست. اما بیشتر پژوهش ها نتیجه گیری کردند که مصرف شیر سویا باید بیش از یک مرتبه در روز باشد تا بتواند تاثیر خود را بگذارد. همچنین گفته می شود شیر سویا برای سلامت شناختی در خانم های یائسه نیز مفید است. با این حال درباره این موضوع نیز اطلاعات کافی نیست و اگر خانم ها مشکلات نامرتب بودن قاعدگی یا مشکلات هورمونی دارندقبل از مصرف با پزشک مشورت کنید.

اما این سوال پیش می آید که چه مقدار باید مصرف شود تا ثیر خود را بر بدن بگذارد ؟ بایدبدانیدکه مصرف بیش از حد شیر سویا برای سلامت خوب نیست چون سبب واکنش التهابی می شود و چربی و کربوهیدرات اضافی به بدن می دهد. مقدار شیر سویا مورد نیاز بدن از هر شخص به شخص دیگری متفاوت است. همچنین واکنش بدن ها نیز با یکدیگر فرق دارد. برخی دو تا سه مرتبه مصرف شیر سویا را در روز و بعضی دیگر تنها یک مرتبه در روز توصیه می کنند. برای شروع روزی یک لیوان شیر سویا بنوشید و ببینید واکنش بدن مثبت است یا منفی خوب است که  با یک متخصص تغذیه مشورت  کنید و به مرور مقدار مصرف را بیشتر کنید.  از آنجا که بیشتر محصولات سویا طعم دار یا مواد اضافه شده هستند به دنبال مواردی باشید که اطلاعات روی بسته شان درست باشد. برای مثال محصولی بخورید فاقد قند باشد و کلسیم بالایی داشته باشد.

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 19 =