معمولا همه ی ما عاشق استفاده از سودا هستیم . آب گازدار یا سودا، نوشیدنی‌ای سرحال‌کننده و محبوب و جایگزین خوبی برای نوشیدنی‌های قندی است.سودا خواصی هم برای سلامت بدن ما دارد از جمله  برای سلامت گوارش مفید است، توانایی بلع را افزایش داده و در درمان یبوست موثر است. باید بدانید که آب گازدار نوشیدنی‌ای انرژی‌بخش و جایگزین خوبی برای نوشیدنی‌های حاوی قند است. باوجود این، اخیرا نگرانی‌هایی درمورد این نوشیدنی مطرح شده است. برخی نگرانند که این نوشیدنی مانند نوشابه های کازدار مضر باشد . در این مقاله اب گازدار را بیشتر بررسی کرده و مزایا ومعایب ان را برایتان شرح خواهیم داد با مقاله ی ما همراه شوید .

سودا

برای مشاوره در زمینه حذف چربی های شکم و پهلو توسط فرآیند سرما کلیک کنید.

باید بدانید که آب گازدار، آبی است که گاز کربن‌دی‌اکسید با فشار زیاد در آن حل شده باشد. این نوشیدنی پر از حباب، با نام‌های دیگری مثل سودا و آب کربناته نیز شناخته می‌شود. معمولا به بعضی از انواع سودا نمک اضافه می‌کنند تا طعم بهتری پیدا کند. گاهی مقدار کمی از سایر مواد معدنی نیز به آن اضافه می‌شود. آب گازدار با آب‌های معدنی طبیعی گازدار تفاوت دارد. این آب‌های معدنی طبیعی گازدار از چشمه‌های معدنی به‌دست می‌آیند و به‌طور طبیعی، دارای مواد معدنی و سولفور هستند.

این آب‌ها معمولا کربناته هم هستند. آب  تونیک  نوعی از آب کربن‌دار است که عنصری تلخ‌مزه به‌نام کوئینین و همچنین قند یا شیره‌ی غلیظ فروکتوز ذرت دارد آب گازدار ترکیبی از آب و گاز کربن دی‌اکسید است که تحت فشار زیاد، با آب ترکیب می‌شود. اغلب سدیم و سایر مواد معدنی نیز به این آب اضافه می‌شود. کربن‌دی‌اکسید و آب، زمانی که با هم واکنش شیمیایی داشته باشند، اسید کربنیک تولید می‌کنند؛ نوعی اسید ضعیف که ثابت شده همان گیرنده‌های عصبی را در دهان شما تحریک می‌کند که خردل نیز آنها را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. این تحریک نوعی سوزش و گزش در دهان به‌وجود می‌آورد که برای بسیاری افراد، هم تحریک‌آمیز است و هم خوشایند. آب گازدار بین ۳ و ۴ است که نشان می‌دهد این مایع، کمی اسیدی است. باوجوداین، نوشیدن مایعات اسیدی مثل آب گازدار، بدن شما را اسیدی‌تر نمی‌کند. کلیه‌ها و شش‌ها، کربن‌دی‌اکسید اضافه‌ی بدن را دفع می کنند . ‌

سودا – سلامت استخوان :

بسیاری از افراد معتقدند که سودا به‌خاطر اسیدی بودن، برای سلامت استخوان ها مضر است. باوجود این، بررسی ها  نشان می‌دهد که گازدار کردن مایعات، تأثیری در آسیب به استخوان‌ها بررسی های بسیاری نشان دادا که  کولا تنها عاملی است که باعث کاهش حجم استخوانی می‌شود و آب گازدار هیچ تأثیری بر استخوان‌ها ندارد. برخلاف آب‌های گازدار و سودا، نوشدنی‌های حاوی کولا، مقدار زیادی فسفر دارند تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که نوشیدنی‌های حاوی کولا زیاد مصرف می‌کنند، بیش از نیاز بدن فسفر دارند و در مقابل، کلسیم بدن‌شان پایین‌تر است. این دو عامل، احتمال پوکی استخوان را افزایش می‌دهد  در پژوهش دیگری بر روی دختران نوجوان مشخص شد که مصرف نوشیدنی‌های گازدار، چگالی استخوان آنها را کاهش می‌دهد. درواقع این نوجوان‌ها به‌جای نوشیدنی‌های لبنی موردنیاز بدن‌شان، کولا می‌نوشیدند و میزان جذب کلسیم در بدن آنها بسیار پایین بود.

سودا – کاهش وزن :

باید توجه کنید که آب گازدار باعث می‌شود که بعد از صرف غذا، نسبت به زمانی که آب خالص می‌خورید، احساس سیری طولانی‌تری داشته باشید. همچنین آب گازدار باعث می‌شود که غذا، مدت زمان بیشتری در معده بماند که همین ویژگی باعث می‌شود مدت طولانی‌تری احساس سیری کنید. از این خاصیت می توانید برای کاهش وزن استفاده کنید . در تحقیق کنترل‌شده‌ای روی چندین زن جوان و سالم، میزان احساس سیری بعد از نوشیدن ۲۵۰ میلی‌لیتر آب گازدار، بسیار بیشتر از آب خالص بود.

سودا – بهبود یبوست :

سودا

اگر دچار یبوست هستید سودا بنوشید . یک بررسی روی چندین نفر از افراد مسن انجام شد که قبلا دچار سکته‌ قلبی شده‌ بودند. این چند نفر به دو گروه تقسیم شدند؛ دسته‌ی اول آب گازدار نوشیدند و دسته‌ی دوم آب خالص. نتایج تحقیق نشان داد که میانگین حرکات و فعالیت‌های روده‌ای گروه اول که آب گازدار مصرف می‌کردند، نسبت به گروه دوم دو برابر بود همچنین در این تحقیق،، مصرف‌کنندگان سودا، علائم یبوست‌شان ۵۸ درصد کاهش یافته بود. شواهدی نیز وجود دارد که نشان می‌دهد مصرف آب گازدار، سایر علائم مرتبط با دستگاه گوارش مثلا معده درد را کاهش می‌دهد.

سودا و سلامت دهان و دندان :

یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌ها در مورد آب‌گازدار، تأثیرگذاری آن بر مینای دندان است. چون با خوردن آب‌ گازدار، مینای دندان مستقیما با اسید تماس پیدا می‌کند. در مورد این موضوع، تحقیقات اندکی انجام شده، ولی یکی از این بررسی ها نشان داده است که آب‌های گازدار معدنی، فقط به مقدار اندکی نسبت به آب معمولی، به مینای دندان آسیب می‌زنند. علاوه‌براین، آب‌های معدنی گازدار ۱۰۰ بار کمتر از نوشیدنی‌های قنددار، برای دندان آسیب‌زا بودند در یکی از این بررسی ها  ثابت شد که نوشیدنی‌های گازدار، توانایی بالقوه و شدیدی برای نابود کردن مینای دندان دارند؛

البته فقط درصورتی‌که حاوی شکر باشند. درواقع یک نوشیدنی بدون گاز شیرین، خطرناک‌تر از نوشیدنی گازدار بدون قند است . بررسی چند تحقیق مختلف نشان داد که ترکیب شکر و آب‌های گازدار ممکن است به پوسیدگی دندان منجر شود. درواقع آب‌های گازدار خالص و بدون شکر خطرات کمتری برای سلامت دندان دارند و فقط انواع شیرین‌شده‌ی آب‌ گازدار برای دندان، خطرناک است. اگر نگران سلامت دندان‌تان هستید، نوشیدنی‌های گازدار بدون قند بخورید یا بعد از خوردن آن، دهان‌تان را کاملا با آب بشویید یا حتی دندان‌هایتان را مسواک بزنید.

مزایا و معایب آب گازدار :

سودا

باید توجه کنید که هیچ شواهدی وجود ندارد که ثابت کند سودا برای بدن ضرر دارد. آب گازدار برای سلامت دندان‌ها مضر نیست و به‌نظر می‌رسد که تأثیری بر سلامت استخوان‌ها نداشته باشد. نوشیدنی‌های گازدار می‌تواند از طریق بهبود فرایند بلع و کاهش یبوست، بر افزایش کارایی دستگاه گوارش تأثیرگذار باشد. این نوشیدنی، یک نوشیدنی بدون کالری است که به‌خاطر گازدار بودن، احساس خوبی در فرد ایجاد می‌کند. بسیاری از افراد آن را به آب معمولی ترجیح می‌دهند . اگر این نوشیدنی را دوست دارید، هیچ دلیلی وجود ندارد که مصرف آن را قطع کنید. درواقع آب گازدار نه‌تنها ضرری ندارد، بلکه می‌تواند به سلامت کلی بدن کمک کند.اگر بیماری زمینه ای دارید بهتر است با پزشک تان مشورت کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 1 =