سیگار کشیدن باعث کاهش وزن می شود؟همه ی ما از مضررات سیگارمی شنویم خوشبختانه وقتی فردی سیگار را ترک می‌کند، خطر ابتلا به بیماری‌های جدی مانند سرطان و بیماری‌های قلبی‌ و عروقی کاهش می‌یابد. سیگار و لاغری از موضوع‌های جذاب این دوران است. بیشتر مردم فکر می‌کنند سیگار و لاغری صورت به یکدیگر مرتبط‌اند. ایا سیگار واقعا موجب لاغری می شود ؟!

 

سیگار کشیدن
سیگار کشیدن-کلینیک رسپینا

باید گفت درست است که وزن سیگاری‌ها به طور متوسط ​​کمتر از افرادی است که سیگار نمی‌کشند و وزن افرادی که سیگار را ترک کرده‌اند معمولا بیشتر از کسانی است که در حال حاضر سیگار می‌کشند. اما متخصصان می‌گویند همه افراد سیگاری لاغر نیستند. این فرضیه که سیگار کشیدن شما را لاغر می‌کند نادرست است. بر اساس مطالعه‌ها سیگاری‌های قهار وزن بیشتری نسبت به سیگاری‌های معمولی دارند.

مطالعه روی چندین هزارشرکت کننده در انگلستان نشان داد افرادی در معرض خطر بیشتر سیگاری شدن قرار دارند که از نظر ژنتیکی مستعد چاقی‌اند. این موضوع به این معنا نیست که هرچه بیشتر سیگار بکشید، لاغرتر خواهید شد. در واقع سیگار کشیدن ممکن است تغییری دور از انتظار در شما ایجاد کند. بر اساس مطالعه‌ای که روی هزاران زن ومرد انجام شد؛ اگر تعداد سیگارهای که یک سیگاری در طول روز می‌‌کشد را بیشتر کنید، دور کمر بزرگ‌تر و تجمع چربی دور شکم بیشتر می‌شود. به زبان دیگر ممکن است هرچه بیشتر سیگار بکشید، شکمتان چاق‌تر شود. بهترین راه برای کاهش وزن استفاده از برنامه غذایی برای لاغری است.

سیگار کشیدن و لاغری یا چاقی :

حتما به این نکته توجه کرده اید که وزن اکثر افراد سیگاری و قلیانی بعد از ترک آن‌ها بالا می‌رود. اما این مقدار کمتر از آن چیزی است که تصور می‌کنید. البته متخصصان می‌گویند از هر چهار نفری که سیگار را ترک می‌کنند، سه نفر وزن اضافه می‌کنند. محققان استرالیایی به دنبال تعیین میزان افزایش وزن بین افرادی‌ بودند که سیگار را ترک کرده‌ یا در حال حاضر سیگاری‌اند مطالعات نشان داده که همه کسانی که سیگار می‌کشند یا سیگار را ترک می‌کنند به مرور زمان اضافه وزن پیدا می‌کنند.

 

البته یکی دیگر از دلایلی که باعث افزایش وزن آن‌ها می‌شود بالا رفتن سنشان است. مطالعه‌های انجام شده درباره ترک سیگار و افزایش وزن نشان داده است که حدود ۱۶ درصد از افراد ترک کننده سیگار حدود ۱۰ کیلوگرم وزن اضافه کرده‌اند و بعد از بالا رفتن وزن تصمیم به کاهش آن گرفته‌اند. این موضوع بیشتر برای افرادی اتفاق می‌افتد که در سه ماهه اول ترک سیگارند.

با ترک سیگار زنان بیشتر چاق می شوند یا مردان :

بعضی از تحقیقات می‌گویند مردان هنگام ترک سیگار دچار اضافه وزن بیشتری نسبت به زنان می‌شوند. برخی دیگر می‌گویند زنان نسبت به مردان افزایش وزن بیشتری دارند. جنسیت نقش مهمی در کاهش وزن ندارد؛ اما هنگام ترک سیگار عامل مهمی به حساب می‌آید. زنان بیشتر از مردان نگران افزایش وزن‌اند و این مسئله بر تلاش آن‌ها برای ترک سیگار تأثیر می‌گذارد.

 

در نتیجه اینطور به نظر می‌رسد که مردان بعد از ترک سیگار بیشتر چاق می‎شوند. تاثیر سیگار بر متابولیسم بدن چگونه است؟ وقتی صحبت از سیگار کشیدن و کاهش وزن می‌شود، متابولیسم مرکز توجه قرار می‌گیرد. سیگار کشیدن میزان متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد؛ اما مقدار آن ناچیز است. حقیقت این است که چون سیگار می‌کشید، ممکن است کمتر غذا بخورید. زیرا دست و دهان خود را با چیزهای دیگر مشغول کرده‌اید. رابطه سیگار ، قلیان و لاغری از جنبه رفتاری است. آیا کاهش وزن برای سیگاری‌های سابق سخت‌تر است؟ وقتی صحبت از کاهش وزن می‌شود، مهم نیست که هرگز سیگار کشیده‌اید، در حال حاضر سیگار می‌کشید یا سیگار را ترک کرده‌اید.

روش کاهش وزن مهم است. اگر از راه درست برای لاغری اقدام کنید، کاهش وزن برای‌تان راحت می‌شود سیگار کشیدن و نیکوتین، ماده اعتیادآور موجود در تنباکو، مقاومت به انسولین و خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش می‌دهد. ترک سیگار مهم‌ترین کاری است که افراد سیگاری می‌توانند برای به حداقل رساندن خطر ابتلا به دیابت انجام دهند. حتی اگر بعد از ترک سیگار وزن بیشتری داشته باشید، سالم‌تر خواهید بود. زیرا خطرات قلبی و عروقی مرتبط با سیگار را کاهش داده‌اید. اگر از قبل به دیابت مبتلایید، ترک سیگار اهمین بیشتری دارد. نیمی از افراد سیگاری مبتلا به دیابت بر اثر بیماری‌های مرتبط با سیگار می‌میرند. اگر سیگار نمی‌کشید، وزن خود را حفظ کرده و مراقب چربی‌ها و قند خونتانید، می‌توانید دیابت داشته باشید و طولانی عمر کنید

جالب است این نکته را بدانید که تا مدت‌ها تصور می‌شد که سیگاری حس بویایی و چشایی را تحت تثیر قرار می‌دهد و به همین دلیل است که سیگاری‌ها اغلب اشتهای کمتری دارند. بوی غذا، لذت بردن از آن را دو چندان می‌کند. سیگار نیز واقعا حس بویایی را از بین می‌برد. از دلایلی که بعد از ترک سیگار وزنتان بالا می‌رود این است که می‌توانید بوی غذاها را بشنوید. در نتیجه میل بیشتری به غذا خوردن دارید.

 

ناگهان طعم غذا بهتر از زمانی به نظر می‌رسد که سیگار می‌کشیدید. چشیدن طعم بهتر غذا به این معنی است که شما بیشتر غذا می‌خورید. علاوه بر این، برخی از مدل‌های تحقیق‌ها نشان می‌دهند که افراد سیگاری هنگام ترک سیگار ممکن است هوس غذاهای شیرین کنند. باید بگوییم آزمایش‌ها نشان می‌دهند افرادی که سیگار را ترک کردند در واقع تمایل بیشتری برای بهبود بخشیدن به برنامه غذایی خود دارند. آن‌ها قبل از ترک سیگار بیشتر غذاهای ناسالم می‌خورند.

باید بدانید که بهترین راه برای کاهش وزن پیروی از رژیمی اصولی است. قلیان تاثیر چندانی بر لاغری ندارد و بیشتر به بدن ضرر می‌رساند. اثر کاهش وزنی که ممکن است قلیان روی وزن داشته باشد به دلیل مواد شیمایی موجود در آن است. برخی مطالعه‌ها تاثیر نیکوتین را برای سرکوب اشتها و افزایش میزان متابولیسم تایید کرده‌اند اما این تاثیر ناچیز است و به خطرهای آن نمی‌ارزد.

باید بدانید که بیش از ۴ هزار ماده شیمیایی در دود تنباکو وجود دارد. بسیاری از آن‌ها باعث تخریب کلاژن و الاستین می‌شوند. این‌ها فیبرهایی‌اند که به پوست شما قدرت و قابلیت ارتجاعی می‌دهند. سیگار کشیدن یا حتی بودن در اطراف افراد سیگاری اجازه سازنده پوست را خراب می‌کنند. در نتیجه پوستتان خراب و صورتتان لاغر می‌شوند. تا اینجای کار می‌دانیم رابطه سیگار، قلیان و لاغری چندان زیاد نیست. ضررهایی که سیگار و قلیان به بدن شما می‌زنند خیلی بیشتر از فواید آن‌ها برای لاغری است. برای کاهش وزن راه‌های متنوع و سالم‌تری هم وجود دارد. به فکر سیگار و لاغری صورت نیز نیفتید.

سعی کنید اگر تا کنون اهل سیگار کشیدن بوده اید به سرعت ان را ترک کرده و خود را به سبک سالم زندگی یعنی ورزش و خوردن سبزیجات ومیوه ها عادت دهید .

امتیاز ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *