در این مقاله با عوامل دیگر چربی سوزی با شما همراهان سایت کلینیک رسپینا هستیم تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

آب بزرگترین علت پشت پرده اضافه وزن

وقتی افرادی با وزن ۱۱۵ تا ۱۶۰ کیلوگرم با چربی بدنی نرمال (یا فقط کمی زیادتر از حد نرمال) به کلینیک من مراجعه می کنند، وقتی متوجه می شوند بیشتر وزن شان آب است بسیار هیجان زده می شوند. برای مثال، یک مرد ۳۰ ساله با وزنی معادل ۱۲۰ کیلوگرم، درصد چربی بدنی ۲۴۶ داشت. می دانیم که درصد چربی بدنی نرمال برای سن و قد او هم ۲۴۶ درصد است! وقتی به او گفتم که مشکل اضافه وزن او بخاطر چربی نیست، باور نمی کرد. به عبارت دیگر، درصد چربی بدنی او فوق العاده متناسب بود؛ با این وجود، شکم برآمدهای داشت. من متوجه شدم بدن او با مقدار زیادی آب انباشته است. بیمار ۴۰ ساله دیگری داشتم، که ۱۶۰ کیلوگرم وزن داشت و درصد چربی بدنی او ۳۵.۷ بود.

این مقدار تنها ۹ . ۲ درصد بالاتر از حد نرمال بود، که البته این مقدار، خیلی هم بد نیست. دکتر سابقش به او توصیه کرده بود روزی دو و نیم گالن آب بخورد تا از شر چربی های مزاحمش خلاص شود، بدن او نیاز داشت ۶ تا ۸ ماه در برنامه بهبود کبدی به همراه مصرف مقداری پروتئین ماهی باقی بماند؛ بدین ترتیب من برنامه بهبود کبدی را بر روی او اجرا کردم؛ نتیجه این شد که به طور پیوسته و هر هفته وزن کم می کرد و بدین ترتیب، احساس خوبی بدست آورده بود. مونو سدیم گلوتامات (MSG) ۱۲ عامل اصلی ایجاد احتباس آب است و می تواند در پشت انواع نام ها پنهان شود: نشاسته اصلاح شده مواد غذایی، مخمر autolyze کازئینات کلسیم، هیدرولیز پروتئین، پروتئین های گیاهی هیدرولیز، کاراگینان، گلوتامیک اسید و عصاره مخمر. MSG همچنین در اکثر جدا کننده های پروتئینی(PROTEIN ISOLATES) وجود دارد (جداکننده سویا، جداکننده آب پنیر (وی) و غیره). | بسیاری از رستوران های چینی به شما خواهند گفت که به غذای خود MSG اضافه نمی کنند، در حالی که هنوز هم تحت پوشش نام های دیگر، غذایشان آکنده از آن است. اگر به غذایی MSG اضافه شده باشد (من طعم آن را حس می کنم ) کمی بیش از اندازه، طعم و مزه مطبوعی به خود گرفته، و بدین ترتیب شما می توانید بیشتر از حد معمول از آن بخورید؛ اما روز بعد در مفاصل انگشتانتان احساس درد و تورم خواهید داشت.

منابع دیگر که باعث احتباس آب در بدن می شود

بسیاری از مواد غذایی بسته بندی شده، مواد غذایی کنسروی، سس ها، مخلفات، شام های آماده، هات داگ و چاشنی ها، هم MSG و هم مقدار زیادی مواد شیمیایی یا نگهدارنده دارند که موجب احتباس آب می شوند. غذا خوردن در رستوران موجب می شود تا دوز بالایی از MSG وارد بدن تان شود. وقتی بیرون شام می خورید، از غذاهای نانی و غوطه ور در سس های خامه ای دوری کنید. درعوض، غذاهای کامل با مقداری ادویه جات ترش بخورید. قبول دارم که این مواد افزودنی به گونه ای طراحی شدهاند که نخوردنشان سخت است اما اگر اینها غیرقابل اجتناب هستند، می توان از طریق خوردن سبزیجات برگ دار و سبزی ها که سرشار از پتاسیم هستند، با مصرف مقادیر زیاد سدیم مبارزه کرد و اثرات آن را تا حدی جبران نمود. وقتی برای خرید به فروشگاه می روید، قبل از انتخاب، برچسب تغذیه ای مواد مورد نظرتان را یک بار با دقت بخوانید؛ به ویژه در خصوص مقادیر سدیم باید دقت بیشتری به خرج دهید. خواهید دید در غذاهای فرآوری و بسته بندی شده مقادیر زیادی سدیم وجود دارد.

متاسفانه میزان پتاسیم را عموما در این لیست قید نمی کنند، که مخالف مواد معدنی هستند. من محصولی با نام Kettle chips پیدا کرده ام که پتاسیم بیشتری نسبت به سدیم داشت؛ اما با این حال، سیب زمینی یک نشاسته است و به کاهش وزن شما کمکی نخواهد کرد. تذكر مجدد درباره MSG: مطالعات انجام شده بر روی حیوانات مشاهده شده که مصرف MSG تولید انسولین را سه برابر می کند. انسولین نه تنها هورمون اصلی ساخت چربی است، بلکه مانع اصلی موجود بر سر راه چربی سوزی نیز هست؛ بو بدن در حضور انسولین، نمی تواند چربی بسوزاند.

شیرین کننده های مصنوعی، در هزاران نوع غذا وجود دارند، به ویژه در سوداهای رژیمی که اکثر مردم می خورند، و موجب احتباس آب می شوند. این شیرین کننده ها شامل آسپارتام، ساخارین و آسه سولفام الكل می شود. الكل های قندی، مانند اسپلندا، زایلیتول یا مانیتول هم دسته دیگری از شیرین کننده های مصنوعی هستند. من در ابتدا الكل های قندی را به عنوان شیرین کننده های قابل قبول توصیه می کردم، اما با انجام تحقیقات بیشتر دریافتم که آنها سبب احتباس آب می شوند، بنابراین دیگر آنها را توصیه نمی کنم. مصرف سدیم زیاد سبب افزایش میزان احتباس آب شده و علاوه بر آن، میزان پتاسیم هم کاهش می یابد. وقتی چنین عدم تعادلی در میزان مواد معدنی بدن به وجود می آید، هورمون های آدرنال به طور غیر مستقیم تحت تاثیر قرار می گیرند.

یکی از منابع اصلی و البته پنهان تخلیه کننده پتاسیم

غذاهای نگهدارنده سدیم، قند ها و کربوهیدرات های تصفیه شده هستند. می دانیم که برای هضم قند، پتاسیم مورد نیاز است؛ و به این دلیل که پتاسیم به طور معمول در قند سفید یا آرد سفید وجود ندارد، بدن از ذخایر پتاسیم شما استفاده کرده و به تدریج مقدار آنها در بدن کم می شود. از آنجا که سلول ها در جایی قرار می گیرند که بیشترین مقدار پتاسیم وجود دارد، تخلیه این ماده معدنی موجب کم آبی در داخل سلول ها، به همراه حبس مایع در فضای خارج آنها می شود. به همین دلیل است که اندکی بعد از خوردن خوراکی شیرین، احساس پف آلودگی کرده و مچ پای شما ورم می کند؛ و به همین علت هم هست که احساس تشنگی به سراغ شما می آید؛ و باز به همین دلیل است که در یک روز می توانید پنج کیلوگرم وزن اضافه یا کم کنید. این وزن، تماما چربی نیست؛ بلکه این مقدار، آب ناشی از عکس العمل بدن در مقابل افزایش سدیم است. توجه داشته باشید که الکل نیز باعث احتباس آب می گردد. در نظر داشته باشید تا در کنار غذاهای سرشار از پتاسیمی که می خورید، نگاهی هم به عوامل حبس کننده آبی که در طول هفته در معرض آنها قرار می گیرید، بیاندازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 11 =