ما در هر سنی که باشیم تمایل داریم که وزن و اندام متناسب و ایده آل داشته باشیم برخی از افراد وقتی وارد میانسالی می شوند دچار افزایش وزن شده و برخی هم لاغرتر  می شوند افزایش وزن در میانسالی دلایل متفاوتی دارد می تواند ارثی باشد یا در خانم ها در اثر  زایمان باشد اما به طور کلی با افزایش سن وزن هم افزایش میابد.

برای دریافت رژیم غذایی و رسیدن به تناسب اندام و لاغری با ما تماس بگیرید .

در میانسالی چربی ها تثبیت می شوند

اگر می خواهید در میانسالی وزن متناسب و اندام خوش فرم داشته باشید باید عادت به ورزش و پرهیز از خوردن غذاهای چرب را از سنین جوانی آغاز کنید سعی کنید تعادل در خوردن چربی ها را از جوانی برای خود یک عادت قرار دهید تا در میانسالی دچار مشکل نشوید .

ورزش

اگر در جوانی ورزش های سنگین انجام می دهید و یا کلا اهل ورزش بوده اید این عادت را در سنین میانسالی ترک نکنید ترک ورزش سبب چاقی و افزایش چربی ها در نقاط مختلف بدن می شوند ورزش های سنگین در میانسالی لزومی ندارد و باید با پزشک خود حتما مشورت کنید ولی تحرک و ورزش های سبک و روزانه را فراموش نکنید .

از استرس دوری کنید

زندگی ماشینی امروز پر از دغدغه و استرس است و می دانیم که استرس در هر سنی برای سلامتی سم است و در میانسالی و پیری عوارض بدی برای بدن دارد استرس باعث ایجاد فشار خون و ناراجتی های قلبی می شود و تحرک نداشتن و استرس های روزمره باعث می شود در میانسالی افزایش وزن داشته باشید .

پرداختن به گل وگیاه و باغبانی

اگر به گل و گیاه علاقه دارید ساعتی را به اینکار اختصاص دهید این فعالیت ضمن لذت بخش بودن کالری سوزی هم می کند چون مدام در حال فعالیت هستید هرس کردن آب دادن به گل ها و … این کار در شما آرامش هم ایجاد می کند و کمک می کند ساعتی به دور از استرس روزانه تحرک داشته باشید و کالری بسوزانید .

با وزنه کار کنید

تنها به ورزش های هوازی اکتفا نکنید و با وزنه هم کارکنید زیرا با وزنه کار کردن باعث عضله سازی و چربی سوزی می شود از مربی خود کمک بگیرید و وزنه های مناسب با توانتان انتخاب کرده و حداقل هفته ای دو روز وزنه بزنید تا بدنتان برای عضله سازی تنبل نشود چون در سنین بالا بدن بیشتر تمایل دارد چربی بسازد تا عضله پس ورزش با وزنه را در برنامه ی خود بگنجانید .

خوب بخوابید

اگر در میانسالی هستید و خوب نمی خوابید باید این مشکل را حل کنید بی خوابی و بد خوابی باعث افزایش وزن و چاقی می شود اگر این اختلال را دارید حتما با پزشک مشورت کنید و مشکل را حل کنید بعد به سراغ رژیم و ورزش بروید .

به بدغذایی عادت نکنید

بسیاری از ما عادت داریم تند غذا می خوریم یا بعضی وعده ها حذف می کنیم این عادات بد غذایی را برای همیشه کنار بگذارید در آرامش غذا بخورید و به جای سه وعده حتی 5 وعده ولی با حجم کم بخورید و به این صورت وزن خود را کنترل کنید و از افزایش چربی در بدن تان جلوگیری کنید .

چک آپ را فراموش نکنید

افزایش سن ممکن است باعث کمبود ویتامین ها و کلسیم و سایر مواد مورد نیاز بدن شود کمبود این مواد در بدن می تواند سبب چربی سازی  پرخوری گردد سالی دو بار سلامت خود را چک کنید تا در صورت نیاز با استفاده از مکمل ها جلوی چاقی و افزایش وزن را بگیرید .

یوگا

با افزایش سن بدن با تغییر و تحول بیشتری روبرو می شود یوگا یکی از فعالیت هایی است که خلاف مسیر پیری قرار دارد با انجام حرکات یوگا انعطاف پذیری بدن را افزایش داده و قدرت عضلانی را بیشتر نموده استرس را کاهش داده و گردش خون و خواب را بهبود می بخشید .

ارگانیک بخورید

سن 40 سالگی به معنای آن است که بدنتان به طور مداوم در حال جمع آوری سموم غذاها و نوشیدنی هاست و این موضوع باعث چاقی می شود بسیاری از آن ها ناشی از آفت کش ها و هورمون های موجود در محصولات و گوشت است در عوض میوه ها و سبزیجات ارگانیک و گوشت بدون هورمون مصرف کنید .

کبد را سم زدایی کنید

در میانسالی ممکن است متوجه نشانه های عدم کارکر مطلوب کبدتان شده باشید اگر کبدتان را سم زدایی کنید کمرتان را باریک تر خواهید کرد از مصرف شکر و شیرین کننده های مصنوعی و اسیدهای چرب ترانس خودداری کنید و از مصرف الکل نیز اجتناب کنید .

ماست یونانی مصرف کنید

این ماست کم کالری و سرشار از پروتئین است حاوی 100 کالری و 20 گرم پروتئین احیا کننده متابولیسم است ماست یونانی در برابر ماست کم چرب دارای کالری یکسان اما پروتئین بیشتری می باشد .

آب زیاد بخورید

نوشیدن آب باعث کاهش وزن می شود نوشیدن آب با کاهش سدیم و نمک رژیم غذایی کاهش یا رفع نفخ را به دنبال دارد این موضوع بر روی عملکرد کلیه ها تاثیر بسرایی دارد و تورم حاصل از نمک را کم می کند .

پیلاتس کار کنید

این ورزش انعطاف بدن را افزایش می دهد گردش خون وضعیت بدن و همچنین استقامت بدن را بهبود می بخشد پیلاتس دارای مزایای مشابه با یوگا ست اما تمرینات آن سریع تر می باشد تمرینات پیلاتس مقاومتی بوده و متابولیسم را افزایش می دهد .با افزایش سن به دلیل کم شدن بعضی از فعالیت ها ی بدنی بافت های چربی تقریبا سر جایشان باقی می ماند چرا که از یک طرف سوخت و ساز سلولی کاهش می یابد.

از طرف دیگر به دلیل تحرک کمتر بافت های چربی مقاومت بیشتری برای از بین رفتن دارند اتفاق بدتری که می افتد با بالا رفتن سن بدن ضعیف تر می شود و ماهیچه ها تحلیل می رود به همین دلیل بیشتر متخصصان بر این باورند که بهترین روش ایده آل کاهش وزن برای بیشتر افراد از دست دادن چربی و افزایش بافت ماهیچه ها به طور همزمان است .تحقیقات نشان داده است که پیاده روی و دو بهترین ورزش در میانسالی است و باعث کاهش وزن می شود .

برای وزن کم کردن و رسیدن به تناسب اندام با پزشک ما تماس بگیرید .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *