وقتی رژیم غذایی خود را برای لاغری شروع می کنید اولین هدف کاهش وزن سریع است ولی به عواقب آن فکر نمی کنیم. کاهش وزن معمولا با اصلاح برنامه غذایی و فعالیت جسمی اتفاق می افتد که در رژیم های سریع از بسیاری اصول غافل می شویم.

 چگونه در طول سه روز وزن کم کنید! ” متاسفانه این روزها شاهد تبلیغات بسیاری هستیم در حالی که متخصصان تغذیه روش آهسته و پیوسته را توصیه می کنند. کاهش وزن بی خطر توسط سازمان جهانی غذا، نیم تا یک کیلو در هفته اعلام شده است کاهش وزن خیلی سریع به خصوص با تکنیک های گرسنگی در طولانی مدت منجر به عوارض جانبی بسیاری می شود.

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

یکی از مشهودترین عوارض کاهش وزن سریع این مورد باشد که وقتی افراد خیلی سریع لاغر می شوند قادر به ثابت نگه داشتن وزن کم شده نیستند. بررسی ها نشان دادند حدود دو سوم این افراد بعد از کاهش وزن دوباره به وزن قبلی باز می گردد و حتی از مقدار وزن اولیه نیز بیشتر می شود. این تنها یکی از راه های کاهش وزن خیلی سریع است که به ضررتان تمام می شود .

عوارض سریع کم کردن وزن :

این روش و این رژیم های غذایی شما را از دریافت مواد مغذی محروم می کند بسیاری از رژیم های سریع و برنامه های غذایی یک گروه غذایی را به کلی حذف می کنند یعنی ممکن است مواد مغذی کلیدی، ویتامین ها و مواد معدنی که برای سالم ماندن نیاز دارید را از دست بدهید.

 برای مثال رژیم غذایی که در آن لبنیات حذف می شود سبب کمبود کلسیم می شود و رژیمی که کربوهیدرات ندارد به اندازه از آن فیبر دریافت نمی کنید. در رژیم کم کالری بسیار اهمیت دارد که به دریافت مواد مغذی مانند کلسیم، کمک می کند . D، ویتامین B-1فولات و آهن توجه شود

کاهش وزن سریع معمولا به دلیل کمبود شدید کالری اتفاق می افتد برای مثال افرادی که از ۳۰۰۰ کالری در روز به ۱۲۰۰ کالری می روند. مشکل اینجاست که بدن این تغییر را به علت کمبود و محدودیت منابع غذایی شناسایی می کند و به همین دلیل بدن به حالت قحطی می رود.

در نتیجه، سرعت سوخت و ساز  پایین می آید تا بدن انرژی ذخیره کند و تمایل آن به ذخیره چربی نیز بیشتر می شود. پژوهشگران با بررسی رژیم های غذایی بسیار کم کالری به این نتیجه رسیدند که شرکت کنندگان در این نوع رژیم ها هرچقدر وزنشان کمتر می شود سرعت سوخت و سازشان نیز پایین تر می آید. در نهایت این کندی سرعت سوخت و ساز منجر شد شرکت کنندگان دوباره وزنشان بازگردد و حتی اضافه وزنشان از ابتدای کار نیز بیشتر شود

اگر به جای چربی عضلات خود را از دست بدهید چه ؟

 می خواهید از دست قسمت هایی دارای بافت چربی  و نه بافت عضلانی خلاص شوید. تا به حال کسی نبوده است که از درصد بالای بافت عضلانی خود شکایت کند اما اگر خیلی سریع کالری کم کنید بافت عضلانی نیز دچار آسیب می شود. رژیم های غذایی بسیار کم کالری بدن را مجبور می کند تا برای تامین انرژی بافت عضلانی را نیز بشکند.

با از دست دادن بافت عضلانی باید با فرم زیبای بدن خود خداحافظی کنید و سرعت سوخت و ساز نیز کم می شود. عضله از نظر سوخت و ساز نسبت به چربی خیلی فعالتر است یعنی نیم کیلو عضله کالری بسیار بیشتری نسبت به نیم کیلو چربی می سوزاند. در واقع از دست دادن بافت عضلانی با سوزاندن کالری کمتر در طول روز برابر است. تثبیت بافت عضلانی کمک می کند سوخت و ساز بالا بماند.

 تراکم مواد معدنی استخوان نیز ممکن است با کاهش وزن سریع کاهش بیابد این یعنی در خطر پوکی استخوان قرار می گیرید. کاهش وزن سریع در چند هفته ابتدایی بیشتر برنامه های غذایی شایع است باعث می شود زیاد احساس گرسنگی کنید . وقتی از رژیم های غذایی بسیار کم کالری استفاده می کنید سطح لپتین (هورمونی که گرسنگی و سیری را کنترل می کند) دچار نوسان می شود.

 وقتی سطح لپتین طبیعی باشد به مغز می گوید چه زمانی بدنتان به اندازه چربی دارد و این نشانه ای است برای مغز که اعلام سیری کند اما پژوهش ها نشان دادند که در رژیم های غذایی بسیار کم کالری سطح نامتوازن لپتین سبب ایجاد وسواس غذایی می شود. در این شرایط بیشتر احساس گرسنگی خواهید کرد و احتمال پرخوری بالا می رود

چگونه گرفتار این عوارض نشویم :

سریع کم کردن وزن باعث کمبود مواد مغذی کاهش انرژی موها و ناخن های شکننده ریزش مو خستگی شدید کاهش عملکرد سیستم ایمنی تضعیف استخوان ها و پوکی استخوان  می شود .

بهتر است رژیم غذایی درست را انتخاب کنید نه رژیمی با ادعای کاهش وزن سریع وقتی دچار تردید هستید رژیمی را انتخاب کنید که دارای تمام درشت مغذی ها ( چربی، کربوهیدرات، پروتئین ) باشد و یا با متخصص مشورت کنید تا رژیم غذایی متناسب با نیازها، حساسیت ها و محدودیت هایتان به غذا دریافت کنید. هدف این است که به برنامه غذایی به عنوان سبک زندگی نه یک رژیم فکرکنید. رژیم غذایی چیزی است که برای مدتی انجام می دهید و سپس رها می شود .

عاقلانه این است که بیشتر از ۵۰۰ کالری کم نکنید مجبور نیستید کالری رژیم غذایی خود را به شدت پایین بیاورید، اگر روزانه ۵۰۰ کالری کمتر غذا بخورید و در کنار آن رژیم و برنامه ورزشی داشته باشید به راحتی هر هفته نیم کیلو وزن را از دست می دهید. این رویکرد شاید بلافاصله سبب ایجاد تغییر و خوشنودی فرد نشود اما در طولانی مدت و به شکلی اصولی بدن تغییر خواهد کرد. 

بخشی از رژیم تان حتما پروتئین باشد در هر وعده پروتئین بخورید. وزنه های سنگین بلند کنید. تمرین های ترکیبی با شدت بالا را انجام دهید. به اندازه کالری دریافت کنید. استفاده از رژیم غذایی سرشار از پروتئین و انجام مرتب ورزش های قدرتی به حفظ بافت عضلانی و بالا رفتن سرعت سوخت وساز بدن کمک می کند و حتی بافت عضلانی را وسعت می دهد .

برای رهایی از چاقی با ماتماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *