در این مقاله به کاهش وزن سریع می پردازیم و از خطرات ان برای سلامتی بیشتر صحبت خواهیم کرد . توجه کنید که اگر در طول 6 تا 12 ماه بدون هیچ دلیلی 5 درصد از وزن خود را از دست دادید بدون شک باید به پزشک مراجعه کنید. به یاد داشته باشید تمام کاهش وزن ها جدی نیستند. ممکن است کاهش وزن پس از تغییری در زندگی یا یک حادثه استرس آور اتفاق بیفتد. به هر حال باید بررسی شود و از کاهش  وزن ناگهانی خوداری شود .

برای لاغری و کاهش سایز شکم و پهلو کلیک کنید.

کاهش وزن ناگهانی چه نشانه هایی دارد 

کاهش وزن سریع

باید بدانید که در کاهش وزن سریع شما حجم عضله ی خود را از دست می دهید . از دست دادن عضله یا از بین رفتن بافت عضلانی سبب کاهش وزن بی دلیل می شود. مهم ترین علامت برای نشان دادن این مشکل ضعف عضلانی است. حتی ممکن است یک اندام از دیگری کوچکتر به نظر برسد. بدن ما از بافت های چربی و بدون چربی شامل عضلات، استخوان ها و آب ساخته شده است. اگر عضله از دست بدهید وزن کم می شود. این اتفاق زمانی می افتد که برای طولانی مدت از عضلات استفاده نکنید. در میان کسانی که ورزش نمی کنند و شغلشان به نحوی است که باید پشت میز بنشینند و یا مدتی بستری شوند شایع است. باید بدانید که ورزش و تغذیه مناسب، کاهش بافت عضلانی را  به حالت درست بر می گردانند.

کاهش وزن سریع و از بین رفتن تدریجی عضلات

کاهش وزن سریع

کاهش وزن سریع باعث آسیب ها مانند شکست استخوان بالا رفتن سن سوختگی سکته . توجه کنید که در برخی افسردگی سبب کاهش وزن ناگهانی می شود . کاهش وزن از عوارض جانبی افسردگی است که با احساس غم، شکست خوردگی یا پوچی به مدت حداقل دو هفته تعریف می شود. این احساسات روی فعالیت های روزانه مانند رفتن به سرکار یا مدرسه تاثیر می گذارند. افسردگی روی نقاط کننده اشتها در مغز تاثیر می گذارد. این تاثیر سبب کاهش اشتها و در نهایت کم شدن وزن می شود. البته در بعضی افراد هم افسردگی سبب افزایش اشتها می شود که علائم از فردی به فرد دیگر متفاوت است. دیگر علائم افسردگی عبارتند از: احساس ناراحتی پیوسته از دست دادن علاقه به سرگرمی های دلخواه کمبود انرژی پایین آمدن تمرکز خواب بسیار کم یا بسیار زیاد فکر به مرگ یا خودکشی تحریک پذیری برای درمان افسردگی از روش های رفتار درمانی، روان درمانی و داروهای ضد افسردگی استفاده می شود

اگر پرکاری تیروئید دارید ممکن است دچار کاهش وزن ناگهانی شوید

پرکاری تیروئید زمانی به وجود می آید که غده تیروئید مقدار زیادی هورمون تیروئید تولید کند. این هورمون ها عملکردهای بدن از جمله سوخت و ساز را کنترل می کنند. اگر تیروئید بیش از حد فعال باشد به سرعت کالری می سوزانید حتی اگر اشتهای خوبی داشته باشید. در نتیجه مقدار زیادی وزن کم می کنید. علائم دیگری از پرکاری تیروئید عبارتند از: سرعت بالا و نامنظم ضربان قلب اضطراب خستگی عدم تحمل حرارت (تب) مشکل در خواب لرزش دست به هم ریختن چرخه قاعدگی در خانم ها دلایل احتمالی پرکاری تیروئید عبارتند از: بیماری گریوس تیروئیدیت  خوردن بیش از حد نمک مصرف بیش از حد داروی تیروئید درمان پرکاری تیروئید به سن و شدت بیماری بستگی دارد.

گاهی بیماری مزمن انسدادی ریه هم سبب کاهش وزن شما می شود ان هم به صورت ناگهانی بیماری مزمن انسدادی ریه بیماری تصاعدی ریه است که شامل آمفیزم و برونشیت مزمن می شود. بسیاری از افراد مبتلا به بیماری مزمن انسداد ریه معمولا هر دو مشکل را دارند. آمفیزم به مرور به کسیه های هوای موجود در ریه ها آسیب می زند و در نتیجه تنفس برای فرد دشوار می شود. برونشیت مزمن سبب التهاب مسیر تنفسی که هوا را وارد ریه می کند، می شود و خلط، سرفه و مشکل تنفسی را به وجود می آورد. بیماری مزمن انسداد ریه در ابتدا خفیف است.

تاثیرات کاهش وزن و لاغری

در بعضی افراد شاید هیچ نشانه ای برای تشخیص نداشته باشد اما آنهایی که دچار علائم می شوند این موارد را خواهند دید: تنگی نفس خس خس کردن گرفتگی قفسه سینه سرفه خفیف با و بدون خلط در مراحل بعد، بیماری مزمن انسداد ریه سبب کاهش وزن می شود. تنفس سخت، کالری بسیاری را می سوزاند. در واقع کسی که دچار بیماری مزمن انسدادی ریه است برای تنفس نسبت به یک فرد عادی ۱۰ برابر بیشتر کالری مصرف می کند. همچنین خوردن و تنفس همزمان برای این افراد بسیار ناراحت کننده است. علائم بیماری مزمن انسدادی ریه عبارتند از: ورم کردن پاها، زانوها یا کف پا استقامت عضلانی پایین خستگی دلیل اصلی بیماری مزمن انسدادی ریه سیگار کشیدن است. قرار گرفتن در معرض هوای آلوده و گرد و خاک برای طولانی مدت سبب بیماری مزمن انسدادی ریه می شود .

اگر دچار روما توئید هم هستید ممکن است کاهش وزن ناگهانی را تجربه کنید . آرتریت روماتوئید بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی به پوشش مفاصل حمله می کند و منجر به التهاب می شود. التهاب مزمن سرعت سوخت و ساز بدن را بالا می برد و وزن را کاهش می دهد. از علائم آرتریت روماتوئید، ورم کردن مفصل و درد است. این بیماری معمولا در دو سمت بدن روی مفاصل به صورت یکسان تاثیر می گذارد. اگر به آرتریت روماتوئید مبتلا هستید ممکن است در صورت عدم تحرک به مدت یک ساعت یا بیشتر عضلات احساس سفتی کنند. دلیل اصلی مشکل آرتریت روماتوئید هنوز معلوم نیست. ممکن است این بیماری مربوط به یکی از موارد زیر باشد: سن ژنتیک تغییرات هورمونی سیگار کشیدن قرار گرفتن در معرض دود سیگار چاقی .

دیابت هم می تواند کاهش وزن ناگهانی ایجاد کند از دیگر دلایل کاهش وزن ناگهانی دیابت نوع ۱ است. در دیابت نوع ۱ سیستم ایمنی بدن به سلول های پانکراس که انسولین می سازند حمله می کند. بدن، بدون انسولین از گلوکز به عنوان انرژی استفاده نمی کند در نتیجه سبب بالا رفتن گلوکز خون می شود و کلیه، گلوکز بدون استفاده را از طریق ادرار دفع می کند. همان طور که قند از بدن خارج می شود کالری نیز دفع می شود. دیابت نوع ۱ سبب مشکلات زیر می شود: تکرر ادرار کم آبی بدن خستگی تاری دید تشنگی شدید گرسنگی زیاد دیابت نوع ۱ از طریق انسولین، کنترل قند خون، باید رژیم غذایی خود را تغییر دهید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *