اگر رژیم دارید و قصد دارید لاغر کنید باید یکسری از غذاها را از مصرف روزانه و همیشگی خود حذف کنید .این غذاها  غذاهایی هستند که ارزش غذایی بسیار پایین و کالری بالایی دارند و هنگامی که مصرف می کنید گرسنه تر می شوید و در نتیجه پر خوری کرده و چاق تر می شوید . بسیاری از ما عادت به خوردن میان وعده داریم  خوردن میان وعده خوب است اما باید بدانید که چه مواد غذایی را نباید مصرف کنید مخصوصا وقتی اضافه وزن دارید . ممکن است خوردن مقدار کمی غذا موجب افزایش میل شما به خوردن شود و این یعنی آسیب به رژیم غذایی شما و قرار گرفتن در معرض افزایش وزن. عضی از غذاها باعث گرسنگی بیشتر شما می شوند و با خوردن آنها نه تنها احساس گرسنگی برطرف نمی شود بلکه گرسنه تر نیز می شوید در این مقاله ازاین مواد غذایی بیشتر صحبت خواهیم کرد

فیبرکم و احساس گرسنگی بیشتر:

برخی از غذاها هستند که خوردن ان ها احساس سیری درما ایجاد نمی کند و ما مقدار بیشتری از ان را برای سیر شدن خواهیم خورد و این یعنی اضافه وزن این غذاها ، غذاهای فرآوری شده، تصفیه شده و با فیبر کم هستند هنگامی که غذا کم فیبر باشد ، به سرعت از معده خالی شده و وارد جریان خون می شود که این امر موجب افزایش ناگهانی قند خون خواهد شد و سپس برای جذب قند، انسولین ترشح می شود تا از افزایش قند خون جلوگیری کند زیرا تجمع آن در خون خطرناک می باشد و بنابراین غذاهایی که واکنش سریع انسولین را ایجاد می کنند باعث می شود تا در مدت طولانی احساس گرسنگی کنید.

شیرینی ها و کروسان و بیشتر کردن اشتها :

شاید همواره تصور می کنید که شیرینی ها و کروسان سیر کننده هستند اما این مواد از آرد تصفیه شده و شکر سفید تهیه شده اند که هیچ فیبر و ماده مغذی در آن ها وجود ندارد بنابراین فرایند افزایش ناگهانی قند خون و سپس ترشح انسولین و کاهش قند خون رخ می دهد که در نتیجه آن، بیش از پیش گرسنه خواهید شد

گرانولا و گرسنه تر شدن :

شاید شما از ان  دسته از افرادی باشید که برای صبحانه یا میان وعده از گرانولا استفاده می کنید . گرانولا هایی که مصرف می شوند اغلب از شکر و روغن هیدروژنه تهیه می شوند و حاوی پروتئین نیستند اغلب گرانولا ها کم کالری تر از یک وعده غذایی هستند و به عنوان جایگزینی برای غذا مصرف نمی شوند. طعم آن اشتها آور است اما خوردن آن سبب گرسنه تر شدن خواهد شد پس مصرف نکنید .

سس کچاپ و احساس گرنگی بیشتر :

سس کچاپ نزد ما ایرانی ها بسیار محبوب است و معمولا برای بیشتر غذاها از ان استفاه می کنیم . باید بدانید که کچاپ یا هر غذای دیگری که از شربت ذرت با فروکتوز بالا تهیه می شود اشتها را افزایش می دهد. این ماده متابولیسم بدن را مختل کرده و تولید لپتین را که به احساس سیری کمک می کند، آهسته می نماید و در نتیحه هیچ پیامی برای سیری به بدن ارسال نمی شود و شما همچنان به خوردن و پرخوری ادامه می دهید .

غلات صبحانه و گرسنه تر شدن :

باید بدانید که بسیاری از غلات صبحانه های شیرین فاقد فیبر و پروتئین هستند در حالی که فیبر و پروتئین دو ماده مغذی مهم برای صبحانه است که قند خون را تنظیم و ثابت می کند و از افت قند و گرسنگی پیش از ظهر جلوگیری می نماید . ترکیب غلات صبحانه شیرین با شیر بدون چربی باعث می شود تا چربی های لازم برای سیری را دریافت نکنید لازم است غلات صبحانه ای را تهیه کنید که حاوی فیبر بیشتری بوده و پروتئین یا چربی نیز داشته باشد. مراقب کم کالری بودن غلات صبحانه نیز باشید. حتی اگر غذایتان قند و کالری کمی داشته باشد ممکن است محتوای فیبر و پروتئین آن کم بوده و بیشتر می خورید بهتر است مصرف این مواد را کم کنید . در باره ی غلات تصفیه شده مصرف غذاهای سرشار از آب و فیبر موجب احساس سیری خواهند شد. غلات تصفیه شده ، نان و بیسکوییت از آرد سفید تهیه می شوند وبا خوردن آن ها احساس سیری نخواهید داشت زیرا هنگام تصفیه آرد سفید، فیبر از آن جدا می شود پس همواره این نکات را مد نظر داشته باشید .

غذاهای چینی و احساس گرسنگی بیشتر :

شاید تعجب کنید ولی مصرف غذاهای چینی باعث احساس گرسنگی می شوند وسیر کننده نیستند  زیرا سرشار از گلوتامات مونوسدیم هستند که برای افزایش طعم استفاده می شود و در انواع دیگر غذاها مانند سوپ ها و گوشت های فرآوری شده نیز مورد استفاده قرار می گیرد . برخی بررسی ها نشان می دهند که مواد شیمیایی گلوتامات مونوسدیم باعث افزایش اشتها خواهد شد و به نظر می رسد افرادی که بیشتر از این نوع غذاها استفاده می کنند در مقایسه با افرادی که این ماده در رژیم غذایی شان وجود ندارد، بیشتر دچار اضافه وزن خواهند شد پی مصرف این غذاها را متوقف کنید تا چاق تر نشوید .

آدامس و گرسنه تر شدن :

مصرف آدامس احساس گرسنگی ایجاد می کند زیرا جویدن، بدن را فریب می دهد تا بدن تصور کند غذایی وارد معده شده است بنابراین اسید معده بیشتری را ترشح و معده را آماده هضم غذا می کند اما هنگامی که غذایی وارد معده نشود، نه تنها ممکن است دچار معده درد شوید بلکه تمایل بیشتری به مصرف غذا پیدا خواهید کرد اگر رژیم دارید آدامس نجوید .

فست فودها و غذاهای فراوری شده و بیشتر شدن اشتها :

فست فود ها که معمولا نمی توانیم از خوردن ان ها صرف نظر کنیم بسیار مضر هستند زیرا این غذاها بسیار فرآوری شده و پر از مواد نگهدارنده، چربی های ترانس دار ، نمک و شربت ذرت با فروکتوز بالا هستند . محتوای نگهدارنده ها و چربی های ترانس این غذاها باعث اختلال در توانایی ارتباط معده با مغز شده و از آن جا که احساس سیری مربوط به هورمون هایی است که باید در مغز تولید شوند؛ با مصرف این غذاها تولید آن ها دچار اختلال شده و مغز توانایی تشخیص سیری را از دست می دهد بنابراین پرخوری را به دنبال خواهد داشت. نمک موجود در فست فود ها باعث بی آبی بدن و نفخ می شود و اغلب هنگامی که فکر می کنیم گرسنه هستیم در واقع بدن مان بی آب شده و نیاز به مایعات دارد سعی کنید مصرف ان ها را به حداقل برسانید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − شش =