اگر رژیم دارید و قصد دارید لاغر کنید باید یکسری از غذاها را از مصرف روزانه و همیشگی خود حذف کنید .این غذاها  غذاهایی هستند که ارزش غذایی بسیار پایین و کالری بالایی دارند و هنگامی که مصرف می کنید گرسنه تر می شوید و در نتیجه پر خوری کرده و چاق تر می شوید .

بسیاری از ما عادت به خوردن میان وعده داریم  خوردن میان وعده خوب است اما باید بدانید که چه مواد غذایی را نباید مصرف کنید مخصوصا وقتی اضافه وزن دارید . ممکن است خوردن مقدار کمی غذا موجب افزایش میل شما به خوردن شود و این یعنی آسیب به رژیم غذایی شما و قرار گرفتن در معرض افزایش وزن. عضی از غذاها باعث گرسنگی بیشتر شما می شوند و با خوردن آنها نه تنها احساس گرسنگی برطرف نمی شود بلکه گرسنه تر نیز می شوید در این مقاله ازاین مواد غذایی بیشتر صحبت خواهیم کرد .

مصرف سفیده ی تخم مرغ و گرسنه تر شدن :

شاید تجربه کرده باشید که پس از مصرف املتی که با سفیده تخم مرغ تهیه شده است خیلی زود احساس گرسنگی کنید. سفیده تخم مرغ اگر چه منبع خوبی برای پروتئین است اما چربی های سالم ، ویتامین ها و مواد معدنی تخم مرغ در زرده آن قرار دارد و براساس نتایج یک مطالعه متا آنالیز، چربی های اشباع با افزایش خطر بیماری قلبی عروقی ، سکته یا بیماری های عروق کرونری مرتبط نیست . چربی های اشباع موجود در تخم مرغ نه تنها سبب سیری می شوند بلکه برای تولید هورمون و جذب برخی ویتامین ها و مواد معدنی از جمله ویتامین آ  ویتامین های گروه ب و کولین که از سلامت مغز و عضلات محافظت می کنند نیز لازم است.

سس مایونز و احساس گرسنگی بیشتر :

امروزه معمولا به سراغ سس های کم چرب یا فاقد چربی می روید و تصور می کنید که برنامه غذایی سالمی نیز برگزیده اید اما این سس های فاقد چربی سرشار از نمک و شکر هستند تا طعم خوبی به آن سس بدهند . در نتیجه مقدار بیشتری سس مصرف می شود تا ترکیبات سالاد طعم خوبی به خود بگیرند. پس از تمام شدن سالاد ، نمک و شکری که مصرف شده است باعث احساس گرسنگی و تمایل بیشتر به خوردن مجدد می شوند و این امر دقیقا همان چیزی است که شرکت های سازنده سس سالاد می خواهند طبق تحقیقاتی که انجام شد مشخص شد که معمولا وقتی فکر می کنیم غذایی سالم است، بیشتر به خوردن آن تمایل پیدا می کنیم. همین امر باعث می شود مقدار غذای بیشتری را مصرف کنیم و پس از مصرف آن ها کمتر احساس سیری داشته باشیم. دلیل آن هنوز دقیقا مشخص نیست اما مسلما آن غذاها را با غذاهای ناسالم سیر کننده مقایسه می کنیم و بنابراین لازم است مراقب برچسب سالم بودن غذا باشید و ترکیبات محصول را پیش از خرید بررسی کنید

مصرف پنیر و ایجاد احساس گرسنگی بیشتر :

معمولا بیشتر ما عاشق پنیر هستیم باید بدانید که انسان طوری برنامه ریزی شده است که نسبت به کازئین که پروتئین موجود در شیراست  واکنش اپیوئید ( شبیه به واکنشی که در مصرف مواد مخدر تجربه می شود) نشان می دهد به همین علت نوزادان به مصرف مقدار مناسبی شیر مادر تمایل پیدا می کنند . پنیر نوع غلیظ شده شیر است و همین تاثیر را دارد. این ترکیبات پروتئینی در پنیر به نام کازومورفین حاوی مقدار زیادی چربی و نمک هستند به همین دلیل است که از خوردن پنیر سیر نمی شوید و میل به خوردن مجدد آن دارید.

مصرف آبلیمو و گرسنه تر شدن :

می دانیم که ا آب میوه های معمولی و آب میوه های سم زدا در حال حاضر محبوبیت زیادی دارند اما در فرآیند تولید آن ها بیشتر مواد مغذی و فیبرهای سیر کننده از مایع شیرین آن جدا می شود . این امر باعث می شود تا نوشیدنی بدست آمده حاوی مقدار زیادی کالری باشد که موجب افزایش ناگهانی قند خون و سپس افت آن می شود که به گرسنه تر شدن شما منجر خواهد شد . تحقیقات نشان می دهند که بدن ما با کالری آب میوه سیر نمی شود در حالی که در مورد غذا برعکس است بنابراین هنگام تشنگی بهتر است آب بنوشید و میوه ها و سبزیجات را به صورت کامل با فیبر مصرف کنید . اگر میل به نوشیدنی دارید و تمایلی به میان وعده ندارید ، آب میوه ها و سبزیجاتی را که می خواهید مخلوط کنید و همچنین می توانید مقداری پودر پروتئین، کره یا مغزهای گیاهی به آن اضافه کنید . چربی و پروتئین افزوده شده همانند فیبر عمل کرده و جذب غذا را در جریان خون آهسته می کنند و در نتیجه مدت بیشتری احساس سیری خواهید داشت.

مصرف ماست و گرسنه تر شدن :

ماست یکی از مواد غذایی مهم است که کلسیم بدن را تامین می کند اما سالم بودن آن بستگی به این دارد که چه نوع ماستی را انتخاب می کنید . هر قدر مقدار کربوهیدرات آن بیشتر و چربی آن کم تر باشد، حتی پس از این که مقدار زیادی ماست خورده باشید باز هم میل به خوردن آن خواهید داشت به جای آن می توانید ماست ساده مصرف کنید که دو برابر پروتئین دارد و خودتان میوه، تخمه و مغزهای گیاهی به آن اضافه کنید تا محتوای فیبر و آنتی اکسیدان آن را افزایش دهید. این غذاها اغلب به عنوان میان وعده سالم شناخته می شوند اما ما را سیر نمی کنند و نیازی به جویدن ندارند. غذاهایی که به جویدن نیاز ندارند در مقایسه با غذاهای جویدنی اغلب احساس سیری ایجاد نمی کنند و تمایل به مصرف غذاهای جامد را افزایش خواهند داد.

مصرف شکر و مضررات آن برای رژیم غذایی :

حتما می دانید که شکر و امثال آن  همگی به شدت اعتیادآور هستند زیرا باعث افزایش ترشح دوپامین در مغز می شوند. در واقع انسان طی مراحل تکامل به شکلی است که به دنبال مواد غذایی شیرین است تا زنده بماند اما امروزه منابعی با غلظت بالا و به مقدار زیادی از شکر در همه جا وجود دارند. اعتیاد به شکر شیوع روز افزون دارد و نقش حائز اهمیتی در سلامت بدن ایفا می کند. شیرین کننده های تصفیه شده و فرآوری شده توانایی قابل توجهی در ایجاد میل به پرخوری دارند در حالی که احساس سیری ایجاد نمی کنند اما فراموش نکنید که از مصرف میوه ها غافل نشوید غذا های کامل حاوی شکر مانند میوه داستان متفاوتی دارند زیرا محتوای فیبر و مواد مغذی آن ها بسیار است به همین علت می توانید چند شکلات یا یک آب میوه بزرگ را بدون این که احساس سیری کنید بخورید اما نمی توانید ده عدد سیب یا موز را به راحتی بخورید و احساس سیری نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + بیست =