باید ها و نباید هایی که در رژیم های غذایی برای کاهش وزن باید رعایت کنید ؟Reviewed by Mehdi kh on Jun 28Rating: 5.0

در اکثر رژیم های غذایی با رعایت یک سری اصول وباید  نباید می توانید مطمئن باشید که راه را درست می روید و موفق خواهید شد . همیشه برای کاهش وزن باید از رژیم های اصولی استفاده کنید تا بدن تان را به خطر نیاندازید باید یک رژیم غذایی سالم و مطمئن را رعایت کنیم و  مصرف میوه و سبزیجات را افزایش می دهید و مصرف قند را تا جای ممکن پایین می آورید. با اینکه در انتظار مزایایی چون انرژی بیشتر، پوستی صافتر و خوابی بهتر هستید  اما شاید کمی درباره مقدارشان دچار اشتباه باشید. با شروع یک برنامه غذایی سالم عوارض جانبی هم ممکن است پیش بیاید که برای فرد قابل پیش بینی نبوده اند. سالم غذا خوردن برای هر کس متفاوت است و ضرورتا به معنای خوردن غذاهای کامل و میوه و سبزیجات در تمام وعده ها نیست .

برای رسیدن به تناسب اندام با ما تماس بگیرید .

به نکاتی که در این مقاله به شما می گوییم بسیار  دقت کنید . افراد میتوانند با ایجاد تعادل در برنامه غذایی سبکی مواد مغذی مورد نیاز ان  را مهیا کنند. با این حال اگر می خواهید پا در این میدان بگذارید باید انتظار برخی مشکلات را هم داشته باشید چون بدن در حال عادت به شرایط جدید است و نگران نباشد .اگر مقدار زیادی وزن را به سرعت کاهش دهید، ممکن است وضعیت احساسی و متابولیزم تان دچار مشکل شود. این حالت باعث می شود عصبی، مضطرب و متمایل به ذخیره چربی شوید. بیشتر اوقات افراد در وزن سلامت نیستند چون پایین نقطه  فیزیولوژیکی و ژنتیکی خود هستند. وقتی بدن به خاطر دریافت انرژی پایین به حالت قحطی می رود، دچار استرس شده است.  سپس مقدار کورتیزول و اپینفرین بیشتری ترشح می کند در نتیجه شما نیز استرس و اضطراب بیشتری را تجربه خواهید کرد. بعلاوه این حالت باعث می شود بیشتر احساس خستگی کنید مخصوصا در طول ورزش هایی که انجام می دهید. کربوهیدرات ها سوخت شماره یک بدنمان هستند. اگر دچار کمبود انرژی شوید ورزش و فعالیتتان بیشتر شبیه عذاب است تا چیزی که به نفعتان باشد. بنابراین کربوهیدرات ها را به صورت کامل حذف نکنید بلکه مطمئن شوید حاوی فیبر هستند. می تواند باعث غریبه شدن دیگران شود .

باید ها و نباید ها ی یک رژیم غذایی اصولی که باید به آن ها توجه کنید :

توجه کنید که برای لاغر شدن اینکه شروع به کم کردن وعده های غذایی کنید یا یک نوع مواد غذایی را بخورید کار درستی نیست از همان قدم اول مطمئن گام بردارید . در یک برنامه ی غذایی کم کربوهیدارت ممکن است دچار معده درد شوید. در برنامه های غذایی کم کربوهیدرات یا اشخاصی که مسیر گوارشیشان بیش از حد به فیبر حساس است این نوع ناراحتی ها ممکن است اتفاق بیفتد. برنامه های غذایی کم کربوهیدرات موجب می شوند دریافت پروتئین و چربی افزایش پیدا کند در نتیجه ترشح بیش از حد اسید معده اتفاق می افتد که روی معده و مری تاثیر می گذارد. برنامه های غذایی کم کربوهیدرات فیبر پایینی نیز دارند، فیبر برای تنظیم حرکات روده بسیار مهم است. بدون فیبر کافی که فقط می توانیم از غذاهای حاوی کربوهیدرات دریافتشان کنیم، افراد ممکن است بیشتر احساس نفخ، ورم و یبوست داشته باشند. در صورتی که چنین برنامه ای را دنبال می کنید توصیه می کنم حداقل برای تنظیم مسیر گشوارشی مقداری فیبر از غلات کامل یا میوه ها و سبزیجات دریافت کنید. دچار حرکات روده عجیبی می شوید . از سوی دیگر اگر برنامه ای با کربوهیدرات بالا را استفاده کنید برای مثال غلات کامل، میوه و حبوبات بخورید مصرف فیبرتان بسیار بالا می رود. در نتیجه ممکن است دچار نفخ، ورم و همچنین اسهال شوید. فیبر بالا می تواند در برخی افراد موجب چنین مشکلاتی شود مخصوصا اگر بدنشان به این حجم از فیبر عادت نداشته باشد. فیبر به صورت کامل و دست نخورده از مسیر گوارشیمان عبور می کند در نتیجه می تواند در بعضی موجب علائم شود. برای کاهش این علائم توصیه می کنیم فیبر را به مرور افزایش دهید و مقدار زیادی آب بنوشید. بهترین روش این است که مصرف فیبر را طی چند هفته ۵ گرم افزایش دهید. ممکن است افزایش وزن غیر قابل انتظاری داشته باشید . و اما مصرف سبزیجات که گاهی افراد در مصرف ان زیاده روی می کنند برای مثال افرادی که خیلی به زون خود حساس می شوند بعضی سبزیجات خاص را بسیار سالم در نظر می گیرند. به قصد سیر کردن خود مقدار زیادی از آنها را می خورند. اما این کار تنها باعث افزایش فشار روی مسیر گوارشی می شود و همچنین پس از آن به شدت احساس گرسنگی خواهند کرد. چون سبزیجات بسیار کم کالری هستند. همچنین تنها خوردن سبزیجات روش مناسبی نیست. سبزیجات با وجود سالم بودن سبزیجات همه مواد مغذی، درشت مغذی و ریز مغذی ها را در خود ندارند. ممکن است به سادگی خسته شوید .

توجه کنید که نباید تمام غذاهای سالم را به یکباره مصرف کنید. غذا حتی اگر هم سالم باشد مقدار زیادش برابر است با کالری زیاد. یادگیری مقدار وعده مناسب از اصلی ترین راه های پیشگیری از اضافه کردن وزن است. اگر وعده ها را نتوانید به درستی تنظیم کنید همین برنامه سالمی که در پیش گرفته اید علیه تان عمل می کند و کالری بالا موجب افزایش وزنتان می شود. برای مثال اسموتی و آب میوه ها از غذاهای سالم هستند. می توانند حاوی مقدار زیادی کالری و قند باشند که در این صورت به جای یک نوشیدنی سالم در واقع یک بمب کالری هستند. سالادها نیز ممکن است خیلی سنگین شوند. خوردن سالاد در کنار نهار و شام ایده خوبی است. اما اگر در سالاد از آجیل ها، دانه ها و میوه ها زیاد استفاده کنید ممکن است ورق برگردد. سپس کالری مصرفی در یک وعده را افزایش دهید. استفاده از مواد زیاد در سالاد می تواند باعث افزایش کالری شود. سبزیجات به تنهایی نمی توانند سیر نگه تان دارند .

باید در نظر بگیرید که در رژیم های خیلی سخت افراد شاید از  رژیم غذایی خود خسته شوند . همچنین فرد با خود فکر می کند که چرا بیشتر از این غذا نمی خورد. برای اینکه به صورت ذهنی از غذایی که می خوریم راضی شویم باید از آن لذت ببریم. به همین دلیل مواد مغذی دریافتی در یک وعده باید تعادل مناسبی داشته باشد. بعضی از برنامه های غذایی فرد را از غذایی خاص یا حتی یک گروه غذایی محروم می کند. چنین روشی تنها باعث می شود فرد پس از مدتی احساس محرومیت کند. اگر غذایی که حذف می کنید نا سالم است به دنبال جایگزینی سالم و خوشمزه باشید. غذای مناسب رژیم به هیچ وجه بی مزه و خسته کننده نیست. ما غذا نمی خوریم که فقط سیر شویم بلکه باید از آن لذت ببریم. ممکن است دچار پرخوری شوید .

برای رهایی از چاقی با ما مشورت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 9 =