سوزاندن کالری از طریق ساختن توده عضلانی بیشتر به آن معنا نیست که به طور خودکار چربی ها خواهند سوخت. وقتی با کاهش وزن درگیر هستیم، باید بیشتر بر روی نوع کالری به جای مقدار آن متمرکز باشیم. وقتی بحث در مورد چربی سوزی باشد، نقش سایز ماهیچه ها ناچیز خواهد بود. برای مثال به بسیاری از بازیکنان فوتبال که نگاه کنید، با این که برخوردار از توده عضلانی فراوانی هستند، هنوز هم چربی زیادی دارند. پس به یاد داشته باشید، داشتن عضلات بزرگتر به طور خودکار باعث نمی شود بدن شما چربی بیشتری بسوزاند.

برای داشتن اندام مناسب با متخصصان ما تماس بگیرید.

نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که تاثیر گذاری هورمون های چربی سوز از ۱۴ تا ۴۸ ساعت بعد از ورزش اتفاق می افتد، که آن هم مشروط به تأمین شرایط مطلوب زیر است:

خواب کافی

تغذیه خوب، قند پایین

استرس کم و غدد سالم.

موانع پنهان زیر از کاهش وزن جلوگیری میکند

١. کمتر از ۷ ساعت خواب با کیفیت. کیفیت خواب به معنای خواب خوب عمیق و احساس شادابی و طراوت پس از آن است.

۲. استراحت کافی نکردن بین جلسات ورزش.

٣. نداشتن استراحت بلند و کافی بین تکرارها در طول تمرینات شدید.

۴. انجام ورزش شدید برای مدت طولانی. (زمان انجام ورزش بی هوازی شدید باید بین مدت ۲۵ تا ۴۰ دقیقه باشد و جز در موارد خاص، حتما باید بین تمرینات و تکرارهای آن استراحت کرد ..)

۵. مصرف قند، نشاسته، آبمیوه، نوشیدنی های ورزشی یا الكل. بیشتر بارهای پروتئینی مقدار زیادی قند دارند.

۶ وجود درد و التهاب

۷. استرس فراوان نقش کالری ها در مقایسه با هورمونها ناچیز است.

در این مورد فکر کنید؛ اگر به طور متوسط یک ساعت ورزش کنید، باید ۳۵۰ کالری بسوزانید. آیا می دانید این مقدار برابر با خوردن چند قاشق چایخوری سس سالاد است. اصلا معادله پیچیده ای نیست! به یاد داشته باشید مزایای اصلی ورزش، یک تا دو روز بعد اتفاق می افتد، آن هم تنها در صورتی که شرایط محیطی آن مناسب باشد. به عبارتی دیگر، اگر همه چیز را درست انجام دهید و محیط چربی سوزی را مختل نکنید، چربی سوزی رخ خواهد داد. حتما از مطالب گذشته به یاد دارید که هورمون های چربی ساز به راحتی می توانند کار هورمون های چربی سوز را مختل کنند. هر چه سلامت هورمون های شما پایین تر باشد، عوامل دیگر نیاز به کامل تر بودن دارند.

قبل، در حین و پس از ورزش چه بخورید؟

همانگونه که می دانید مصرف هر نوع کربوهیدراتی (بجز سبزیجات) انسولین را تحریک کرده و در نتیجه فعالیت هورمون های چربی سوز را مختل می کند. این بدان معنی است که اگر هدف شما از ورزش چربی سوزی است و 1 ساعت قبل یا در حین ورزش قند مصرف کرده اید، در آن ساعت ورزش کردن را فراموش کنید. از آنجاکه چربی سوزی تنها در هنگام عدم وجود کربوهیدرات انجام می شود، مصرف کربوهیدرات از ۱۴ تا ۴۸ ساعت بعد از ورزش هم می تواند فرایند چربی سوزی را مهار کند.

نوشیدن مشروبات الکی هم می تواند عملکرد کبد را به معکوس کرده و چربی سوزی را مهار کند . مصرف پروتئین قبل از تمرین، بهترین توصیه ممکن است. یک تخم مرغ، مقداری از دانه ها، تکه کوچکی از ماهی یا مقداری پنیر قبل از ورزش بخورید. همچنین مصرف قند،آبمیوه یا کربوهیدرات های تصفیه شده قبل از خواب، می تواند در حالی که خواب هستید هورمون های چربی سوز را مهار کند. نکته مهمی که باید به خاطر بسپارید، این است که حتی خوردن مقدار خیلی کم از کربوهیدرات ها در طول روز، می تواند بدن شما را از حالت چربی سوزی خارج کند. بین تمرینات استراحت کنید. استراحت بین ورزش بسیار مهم است، زیرا در چنین زمان هایی است که بدن به انرژی ناشی از سوزاندن چربی ها برای بازسازی خود نیاز دارد.

هرگز نباید با یک عضله خسته و کوفته ورزش کنید. در بیشتر موارد، هر چه درد و کوفتگی طولانی تر شود، وضعیت آدرنالها وخیم تر می شود. اگر قبل از تمرین یک قاشق چایخوری روغن تخم کتان مصرف کنید، اکسیژن افزایش پیدا می کند و درد کاهش پیدا می کند.کیفیت و مقدار خواب خواب بی کیفیت و ناکافی، سطح استرس را افزایش داده و بدن شما را از حالت چربی سوزی خارج می کند. هر شخصی در شب چهار مرحله خواب را تجربه می کند، که همگی در طول خواب رخ می دهند.

خواب جوان کننده که هورمون های چربی سوز از آن تاثیر می گیرند، به طور خاص در چهار ساعت اول اتفاق می افتد. توجه داشته باشید که خواب سطحی و سبک، مانع چربی سوزی می شود. سطح استرس استرس، کورتیزول را که چربی ساز است، فعال می کند. این استرس شامل طلاق، زایمان، درد و التهاب، شنیدن خبر بد، گرفتاری مالی، ترافیک، از دست دادن عزیز و غیره می شود. وقتی وزن کم می کنید، باید سعی نمایید سطح استرس را در پایین ترین میزان ممکن نگه دارید. اما اگر نمی توانید استرس خود را کاهش دهید، نیاز به انجام ورزش های طولانی تر دارید؛ هوازی (استقامتی سبک). تفاوت بین دو سیستم انرژی اصلی بدن بدن مانند یک ماشین برای انجام کار به انرژی نیاز دارد. برای تأمین و برآورده کردن این نیاز، باید به برخی انواع سوخت دسترسی داشته باشد که مواد غذایی در شکل پروتئین، کربوهیدرات و چربی چنین نقشی را ایفا می کنند. همچنین بدن شما سوخت را به شکل قند و چربی ذخیره می کند. در این بین، دو سیستم تولید انرژی در بدن وجود دارد که به ما اجازه می دهد در جنب و جوش باشیم. یکی از این دو مختص فعالیت کوتاه مدت با شدت بالا است و دیگری متناسب با فعالیت نوع استقامتی با شدت کم تحت شرایط خاص، از جمله مواقع اضطراری و یا فعالیت های ناگهانی شدید، ما به انرژی انفجاری سریع برای مدت کوتاه نیازمندیم. در موارد دیگر، به انرژی نوع استقامتی طولانی مدت نیاز داریم تا برای مدت بیشتری ما را در حالت فعال حفظ کند.

برای داشتن اندام مناسب با متخصصان ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =