به نظر می رسد که موضوع کالریها، به یک سردرگمی بزرگ تبدیل شده است.

برای مشاوره در زمینه ی کرایولیپولیز و لاغری موضعی اینجا کلیک کنید.

کالری چیست؟

کالری عبارت است از واحد انرژی موجود در مواد غذایی. آنچه به طور گسترده به اطلاع عموم رسیده، این است که مصرف بیش از اندازه کالریها موجب اضافه وزن و کاستن از کالری های مصرفی، علت کاهش وزن است. قطعا مصرف کالری بیش از حد، می تواند از طریق تحریک هورمون قدرتمند ذخیره چربی، انسولین، افزایش وزن را باعث شود؛ اما از طرفی کاهش کالری نیز با تحریک هورمون ذخیره چربی، شما را چاق می کند. شناخت عملکرد هورمون ها، به عنوان مزیتی در دست شما برای کاهش وزن خواهد بود. برای مثال، وقتی شما یک کلوچه کم کالری کم چرب می خورید، انسولین فعال می شود، که نه تنها آن را به چربی تبدیل می کند، بلکه مانع سوزاندن ذخایر چربی نیز می گردد.

با این حال، مصرف چربی های مفید، که اتفاقا كالری بالاتری هم دارند، چنین اثری ندارد؛ چراکه چربی تولید انسولین را تحریک (فعال) نمی کند؛ در نتیجه یک تکه آب نبات کم کالری-کم چرب می تواند خیلی بیشتر از یک قطعه کیک پنیر کم کربوهیدرات پر چرب، مانع از چربی سوزی شود. عامل ۶ مخربهای غدد الكل (آبجو، شراب و نوشیدنی های مخلوط) الكل نه تنها انسولین را تحریک کرده و موجب اضافه وزن می شود، بلکه کبد را نیز به میزان قابل توجهی تخریب می کند. تنها مصرف کمي الكل به راحتی تمام زحمات شما را به باد داده و پاکسازی کبد شما را به روز های قبل از شروع برنامه اصلاح تغذیه ای برگرداند.

منظور من از برگشتن کبد به روزهای قبل، ایجاد ممانعت شدید بر سر راه چربی سوزی کبد است. تاثیرات مثبت چربی سوزی مواد غذایی و ورزش هم ممکن است به همین ترتیب توسط الکل از بین برود. ممکن است شما واقعا اصول تغذیه صحیح را با دقت و وسواس مراعات کنید اما به محض مصرف اندکی الکل بلافاصله چربی سوزی در بدن شما مهار خواهد شد. همچنین چون الكل به بدن استرس قابل توجهی وارد می کند، می تواند هورمون مخرب کورتیزول را فعال نماید. امتداد و ثبات در وجود این التهاب در طی زمان، موجب التهاب و زخم کبد می شود؛ که در برخی موارد و تا زمانی که به مراحل پیشرفته خود نرسد، در تست های خون قابل تشخیص نیست.

بافت اسکار (زخمی) گسترده در کبد، شرایطی است که به عنوان سیروز شناخته می شود. برخی از مردم تصور می کنند . صرفا به این دلیل که کبد و غدد درون ریز آنها هنوز نابود نشده می توانند الکل مصرف کنند؟ محصولات کافئین دار (قهوه، سودا، چایی و شکلات) کافئین باعث تضعیف و تحریک غدد آدرنال و کبد و همچنین تحریک کیسه صفرا می شود. مصرف کافئین مقدار کورتیزول را افزایش می دهد، که می تواند باعث ذخیره سازی چربی ها در اطراف شکم و اندام های حیاتی شود. اگر غدد آدرنال شما در وضعیت بدی باشند، توصیه نمی کنم که به سرعت کافئین را قطع کنید؛ چون بی حالی و علائم ناشی از ترک آن می تواند تا سه روز طول بکشد (البته در بسیاری از موارد این زمان به یک یا دو روز محدود می شود).

برای اجتناب از چنین عوارضی

توصیه می کنم ابتدا میزان مصرف قهوه خود را به یک فنجان در صبح کاهش داده و سپس به تدریج در طی یک دوره زمانی دو هفته ای) مقدار آن را هم کاهش دهید تا زمانی که قادر باشید کاملا آن را ترک نمایید. دیده شده که نوشیدن دو و نیم فنجان قهوه می تواند تولید هورمون استرس آدرنالین را دو برابر کند. اگر چه آدرنالین یک هورمون چربی سوز است، اما افزایش سطح کورتیزول، این اثر را بر عکس می کند. توجه داشته باشید که کورتیزول ذاتا تمایل دارد تا مدت زمانی طولانی – تا هشت ساعت، در جریان خون باقی بماند. یک کبد بیمار نمی تواند تا از شر این کورتیزول ها به خوبی خلاص شود، و در نتیجه حتى ممکن است مدت زمانی به مراتب بیشتری از این هم، هورمون ها در بدن باقی بمانند. کورتیزول افزایش یافته، تولید هورمون رشد را کاهش می دهد (چربی سوز و ضد سالخودگی)؛ و از آنجا که کورتیزول در تمام بدن پخش شده است، قند ذخیره شده اضافی نیز به جریان خون سرازیر شده و در نهایت و طی فرایندی، باعث می شود انسولین آن (قند) را به چربی اطراف شکم تبدیل کند.

کبد ناگزیر است کافئین را از خون خارج کند؛ این کار ویژه، فشار مضاعفی بر کبد وارد می کند. به همین دلیل توصیه می کنم به جای قهوه، روما یا آب ارگانیک مصرف کنید. قهوه های فراوری شده بدون کافئین، مانند قهوه های بدون کافئین صنعتی ممکن است حاوی مواد شیمیایی سمی باشند که به منظور حذف کافئین به کار می روند. سرکوب کننده های اشتها هم در بسیاری از مواد کافئین دارند. در بعضی از موارد حتی کافئین را در پمپ بنزین ها به شکل قرص می فروشند تا رانندگان کامیون بتوانند بیشتر بیدار بمانند. محرکهای گیاهی فاقد کافئین مثل افدرا (ma huang)، گوارانا، gotu kola و kava هم وجود دارند که توانایی ایجاد تحریک و از کار انداختن غدد شما را دارا می باشند. از آنجاکه سودا، چایی و شکلات نیز حاوی کافئین هستند، تاثیر مشابهی بر بدن خواهند گذاشت.بعلاوه، کافئین، منابع کلسیم و ویتامین B بدن را تخلیه می کند. آب کربنه جایگزین خوبی است. به همین ترتیب گیاه چای (بدون کافئین) نیز جایگزین خوبی به حساب می آید. مصرف چای سبز، راه مفید دیگری برای جایگزین کردن کافئین است، چون علیرغم داشتن مقداری کافئین، همزمان اثرات ضد کافئینی هم دارد؛ اما با این وجود، چای سبز بدون کافئین انتخاب بهتری است. داروها مصرف مواد مخدر و داروها، باعث ایجاد عوارض جانبی بر روی غدد، بویژه کبد می شوند. داروهای روانپزشکی هورمون ها را غیرفعال کرده و به همین دلیل مسیر کاهش وزن را سخت تر می کنند.

برای مشاوره در زمینه ی کرایولیپولیز و لاغری موضعی اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − دوازده =