این دسته از چربی ها با عناوین اسیدهای چرب ترانس، بعضا هیدروژنه و یا چربی هیدروژنه نیز شناخته می شوند؛ این گروه، چربی های پردازش شده و به واسطه افزودن گاز هیدروژن به یک چربی مایع یا روغن برای حجیم تر یا جامدتر کردن آن، تولید می شوند. این کار باعث افزایش طول عمر مفید روغن شده و احتمال از بین رفتن آن را پایین می آورد.

برای مشاوره در زمینه ی کرایولیپولیز و لاغری موضعی اینجا کلیک کنید.

اسید های ترانس

با مصرف چربی های ترانس (مارگارین، کره مصنوعی تا حدی یا کاملا هیدروژنه)، کبد شما تحت تنش قرار می گیرد. این روغن ها، پلاستیک های خوراکی بوده و برای کبد بسیار مضر می باشند. چربیهای جایگزین برای استفاده عبارتند از: روغن زیتون، روغن تخم کتان، روغن گلرنگ، روغن و کره نارگیل.بهترین روغن ها برای پخت و پز، روغن نارگیل، روغن گلرنگ، روغن زیتون و روغن بادام زمینی هستند. توصیه من این است که از روغن نارگیل برای آشپزی استفاده کنید، چون اثبات شده که اثر مثبتی بر متابولیسم دارد. نکته قابل توجه دیگر درباره روغن نارگیل این است که، کبد به صفرای زیادی برای تجزیه آن نیاز ندارد، که به معنی وارد آمدن استرس کمتر بر کبد است.

صفرا چیست

صفرا ماده ای است که چربی را تجزیه می کند. چربی های اشباع چربی های اشباع به طور عمده در محصولات حیوانی و همچنین در بعضی خوراکیهای گیاهی یافت می شود. مصرف بیش از حد چربی های اشباع سنگین، مانند بیکن، سوسیس و گوشت گاو پخته شده می تواند بر کبد و به ویژه کیسه صفرا استرس وارد کند. اما با این حال، اگر شخص کبد سالم داشته باشد، برخی چربی های اشباع شدهی با کیفیت میتوانند به کاهش وزن او کمک کنند. چربی هایی که من توصیه به مصرف آنها می کنم، روغن نارگیل، کره، آواکادو، خامه کلی پنیر خامه ای، استیک نیم پخته و همبرگر هستند. گاهی اوقات خوردن چربی بیشتر موجب چربی سوزی بیشتر می شود. من بیمارانی داشتم که با شروع مصرف چربی هایی مثل آووکادو، کره و روغن نارگیل در رژیم غذایی خود، در نهایت وزن بیشتری نسبت به گذشته از دست دادند. وقتی بدن چنین چربی را دریافت می کند، آنزیم های مسئول تجزیه چربی مجبور به فعالیت بیشتری می شوند (لیپاز – چیزهایی که چربی ها را تجزیه می کنند)؛ حتما به یاد دارید که علاوه بر این، چربی دارای پادزهر کلسترول یعنی لسیتین است.

اشتباه غلط در رویکرد با چربی

اگر شما میزان مصرف چربی در رژیم تان را محدود کنید، بدن این محدودیت را با کاهش سرعت و میزان تجزیه چربی جبران کرده و به فاز حفظ چربی تغییر جهت میدهد. من دریافته ام که حتی زمانی که شخصی به برای کاهش وزن تمام تلاش و دقت خود را به کار می بندد، باز هم زمان های سختی را تجربه خواهد کرد؛ در این مواقع است که اضافه کردن مقداری چربی به رژیم غذایی می تواند گاهی سرعت کاهش وزن را افزایش دهد. با یک حساب سرانگشتی می توان فهمید که هر چه اوضاع کبد وخیم تر باشد، بدن چربی کمتری را در رژیم غذایی می تواند تحمل کند. در چنین شرایطی باید پنیر کم چرب، ماست کم چرب و روغن های سبک مانند کره بادام زمینی مصرف کنید. حتی بسیاری از مردم با کبد ضعیف، آجیل خام را نمی توانند تحمل کنند؛ با این حال، اکثر مردم می توانند یک مشت دانه یا آجیل را به راحتی هضم کنند. دقت داشته باشید که بدن های نوع آدرنال و تخمدان نسبت به بدنهای تیروئیدی و کبدی چربی بیشتری نیاز دارند. در برنامه اولیه، شما با چربی بسیار کم شروع خواهید کرد، سپس در طول زمان و به تدریج میزان مصرف تان را تا حد مطلوب افزایش میدهید.

عامل ها حذف وعده غذایی، کاهش کالری مصرفی یا گرسنه ماندن؟ با حذف یک یا چند وعده غذایی با قرار گرفتن در حالت روزه داری، قند خون شما کاهش پیدا می کند و این شرایط هورمون های مختلفی را تولید می کند. میزان هورمون کورتیزول افزایش پیدا می کند که در نتیجه بافت های پروتئینی بدن شما (عضلات پا، باسن و بازوها) را به سوخت قندی تبدیل می کند. این چرخه، بخشی از مکانیسم بقا است که انرژی سریع را برای کمک به حفظ حیات در زمان قحطی تأمین می کند. با این حال، همانطور که از فصل ۵ به یاد دارید، اگر این قند کاملا نسوزد، به چربی تبدیل شده و در اطراف اندام های حیاتی داخل شکم جمع می شود. با حذف یک وعده غذایی، قند خون شما کاهش پیدا کرده و این موضوع موجب می شود هوس خوردن غذاهای غیر مفیدی همچون شیرینی در شما به وجود بیاید. در ادامه، این اتفاق باعث افزایش قند خون شده و به هورمون های دیگر انسولین – سیگنال میدهد تا وارد جریان خون شده و قند اضافی موجود در خون را حذف کند. اما آیا به این موضوع فکر کرده اید که این قند مازاد به کجا می رود؟ بله؛ به یک لایه چربی جدید اطراف شکم شما تبدیل میشود.

قاعده کلی ما این است که: قبل از گرسنگی بخورید؛ هرگز یک وعده غذایی به ویژه صبحانه را حذف نکنید. یکی از راههای پایبندی به این قاعده، در دسترس نگه داشتن آجیل خام، گردو و بادام، پنیر، سیب یا سبزیجات است که باعث می شود همیشه چیزی به عنوان میان وعده داشته باشید. اما اگر بدن نوع کبدی ندارید، به شما توصیه می کنم که وعده های غذایی مکرر کم حجم مصرف کنید (چهار تا پنج وعده غذایی کوچکتر در طول روز). این کار ذخیره موجود در منبع سوخت را ثابت نگه داشته و از تحریک غیرضروری هورمون ها که منجر به آغاز فرایند تخریبی بدن می شود، جلوگیری می کند. بدین ترتیب، در طول چند ساعت آینده هوس شیرینی سرکوب خواهد شد. این اقدامات از تولید کورتیزول جلوگیری کرده و مانع تجزیه بافت عضلانی می شود و ذخیره چربی اطراف شکم شما خواهد شد.

برای مشاوره در زمینه ی کرایولیپولیز و لاغری موضعی اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *