با قسمت سوم عوامل چربی سوزی در خدمت شما همراهان سایت کلینیک رسپینا هستیم.

برای مشاوره در زمینه ی کرایولیپولیز و لاغری موضعی کلیک کنید.

عامل ۳: پروتئین اگر مقدار پروتئین مصرفی بیش از حد نباشد، می تواند قدرتمندترین محرک هورمون های

چربی سوز به حساب آید. پروتئین تولید دو هورمون را تحریک می کند

گلوکاگون و هورمون رشد. با این حال دو فاکتور در مورد پروتئین وجود دارد که قابل بحث هستند؛ نخست، مقدار پروتئین است. اگر مقدار زیادی پروتئین بخورید، انسولین (هورمون ساخت چربی) فعال می شود. مصرف پروتئین بیش از حد، تقریبا می تواند مانند کربوهیدرات تصفیه شده، واکنش انسولینی مشابهی را ایجاد کند. در هر وعده، بدن می تواند حداکثر تا ۵۰ گرم پروتئین را جذب کند؛ این مقدار، چیزی در حدود ۷ اونس استیک است. اما جذب همین مقدار هم در شرایطی است که کبد شما سالم باشد. اکثر افراد دچار اضافه وزن، کبد ناسالم دارند و حتی نمی توانند همین مقدار پروتئین را نیز هضم کنند. بنابراین، اگر مشکلات کبدی دارید، پروتئین کمتری بخورید. اگر تیروئید کم کاری دارید، کبد نمی تواند مقدار زیادی پروتئین را پردازش کند.

به همین دلیل من كبد و تیروئید را در یک دسته غذایی ترکیب کرده ام. بهترین کار خوردن چهار تا پنج وعده غذایی کوچک حاوی پروتئین با کیفیت در روز است. با این حال، اگر بدن کسی بیشتر از نوع کبدی است، به استثنای زمانی که در برنامه بهبود کبدی قرار دارد، باید فقط سه وعده غذا در روز و بدون هیچ میان وعده ای مصرف کند. دلیل تاکید بر چنین محدودیتی تولید IGF است که بین وعده های غذایی و زمانی کهمعده خالی باشد، تحریک می شود. IGF مخفف Insulin Growth Factor (فاکتور رشد شبه انسولین) است؛

هورمونی که کبد مابین وعده های غذایی برای تنظیم قند خون، با آزاد کردن سوخت ذخیره (مانند چربی) تولید می کند. کار IGF به روشی مشابه هورمون رشد است و اساسا توسط هورمون رشد تحریک می شود. اگر کبد آسیب دیده و این هورمون نتواند وظیفه خود را انجام دهد، پانکراس مجبور به تولید انسولین بیشتری می شود، که این موضوع منجر به دیابت خواهد شد. بنابراین فعالیت IGF و انسولین از نوعی به هم پیوستگی برخوردار است. انسولین قند خون را وعده های غذایی و IGF قند خون را بین وعده های غذایی تنظیم می کند.

شروع برنامه بهبود کبد، با مصرف حداقل مقدار پروتئین است و سپس بر حسب نیاز آن را افزایش می دهید (اگر بدن شما به مصرف پروتئین بیشتر نیاز داشت). هر چه آسیب بیشتری به کبد وارد شده باشد، پروتئین کمتری را پردازش می کند. خوردن مقادیر بالای پروتئین اجازه درمان کبد را نمیدهد؛ به همین دلیل است که برای شروع این روند، پیروی از برنامه بهبود کبدی حیاتی است. به یاد داشته باشید که کبد مسئول از بین بردن پروتئین اضافی نیز هست. به همین دلیل مصرف پروتئین به مقدار کافی، بسیار حائز اهمیت است. بر اساس تجربه بالینی من، مقدار پروتئین مصرفی به میزان ضعف بدن بستگی دارد.

برای مثال، بدن نوع تیروئیدی یا نوع کبدی نیاز بسیار کمی به پروتئین دارند و مقادیر زیاد را نمی توانند تحمل کنند. در افراد کبدی، پردازش یا تجزیه پروتئین توسط کبد آسیب دیده مهار می شود. وقتی در هر وعده پروتئین زیادی خورده شود، فشار زیادی به کبد تحميل خواهد شد. بدن نوع تیروئیدی نیز به دلیل کندی سوخت و ساز، با مصرف مقادیر بالای پروتئین دچار مشکلاتی می شود. بدن افراد تیروئیدی در مواردی مثل تجزیه پروتئین ناکارآمد بوده و بسیار کند کار می کند. من به افراد دارای بدنهای نوع تیروئیدی و کبدی توصیه می کنم که هر روز در حدود ۲۵ گرم پروتئین حیوانی مصرف کنند.

از سوی دیگر، بدن های نوع آدرنالی و تخمدانی معمولا به مصرف پروتئین بیشتری نیاز دارند (۵۰-۷۵ گرم در روز). ضعف آدرنال می تواند نتیجه مخربی در نتیجه تجزیه پروتئین بدن در پی داشته باشد (عضلات). به همین دلیل و به برای جبران این نقص باید مقدار مصرف پروتئین بیشتر از مقدار تجزیه آن باشد. حتما به یاد دارید که بدن نوع تخمدانی ناشی از وجود بیش از حد استروژن است که خود، عامل چربی سازی است. افزایش مصرف پروتئین در رژیم غذایی می تواند تولید هورمونهای چربی سوز را برای مقابله با استروژن تحریک کند (مانند هورمون رشد).توجه خود را بر مصرف تخم مرغ کامل، آجیل و دانه های خام، پنیر، گوشت، ماهی و مرغ و غیره متمرکز کنید. ممکن است هضم و جذب پروتئین بیش از حد پخته شده، از جمله گوشت گاو، سوسیس، هات داگ، آجیل بو داده، شیر پاستوریزه) و کره بادام زمینی برای برخی افراد دشوار باشد. پس اگر عادت به خوردن کره بادام زمینی دارید، سعی کنید در طول روز مقداری آجیل خام هم بخورید. بدین ترتیب، اگر شما پروتئین پخته شده مصرف می کنید با خوردن مقداری بادام خام، می توانید آن را متعادل سازید.

پروتئین های خام عبارت اند از آجیل خام، دانه خام، کره بخارا، استیک نیم پخته، سوشی و ساشمی(بدون برنج). ماست و پنیر تخمیرشدهیا کشت داده شده) هم که محتوی آنزیم های زنده هستند، تاحدی خام به حساب می آیند. مصرف تخم مرغ آب پز در هر زمانی مناسب است. آمینواسیدها، به منزله بلوک های ساختمانی پروتئین هستند. اسیدهای آمینه آرژنین، گلیسین، تریپتوفان و والین محرکهای قدرتمند چربی سوزی می باشند. چرا به جای مصرف این اسیدهای آمینه به شکل مکمل، آنها را از مواد غذایی تأمین نکنیم؟ خواهید دید که غذاهای توصیه شده در این برنامه غذایی، حاوی مقدار زیادی از اسید آمینه های چربی سوز هستند. این اسیدهای آمینه در پنیر، ماست بدون چربی، شیر، آووکادو، نارگیل، گردو، بادام هندی، بادام، آجیل برزیلی، فندق، بادام زمینی، آجیل کاج، دانه کدو تنبل، دانه کنجد، دانه آفتاب گردان، گوشت گاو، ماکیان (مرغ و بوقلمون سبک)، پرندگان وحشی (قرقاول و بلدرچین)، غذاهای دریایی (هالیبوت، خرچنگ دریایی، سالمون، میگو، حلزون، ماهی تن در آب)، تخم مرغ، نخود، کدوتنبل، قارچ، زغال اخته، انگور و پرتقال وجود دارند. پروتئین می تواند حجم ذخیره چربی در بدن شما را افزایش دهد.

اما توجه داشته باشید که بخش اعظم بدن شما از پروتئین ساخته شده و مقداری از آن نیاز به جایگزینی دارد؛ با این حال، به منظور طی فرایند بهبود کبدی، در ابتدا پروتئین را کاهش داده و اجازه دهید کبد سالم شود؛ در این صورت، بدن در استفاده از پروتئین و با کمک هورمون های رشد، بسیار کارآمدتر عمل خواهد کرد. در دو هفته ابتدایی برنامه بهبود کبد، شما بخش عمده ای از غذای گیاه خواران را خواهید خورد و در نتیجه، پروتئین های گیاهی مصرف خواهید کرد. پس از این مدت، با توجه به نتایجی که بدست خواهید آورد، می توانید مقداری پروتئین حیوانی به برنامه غذایی تان اضافه کنید. من در این مرحله پروتئین حیوانی را توصیه می کنم، زیرا آنها کامل هستند. آخرین نکته ی قابل توجه در مورد پروتئین های حیوانی، کیفیت آنها است. سعی کنید پروتئین ارگانیک (بدون هورمون)، بدست آمده از حیوانات علفخوار و وحشی را به جای نوع صنعتی پرورشی تغذیه شده با غلات استفاده نمایید. در برنامه پیشنهادی ما، آغاز کار با پروتئین بسیار کم بوده و به تدریج، تا دستیابی به مقدار مناسب بدن شما، آن را افزایش می دهیم. ما دریافتیم چون با این روش تعادل کامل و پایداری بین سدیم و پتاسیم برقرار می شود، برای اکثر مردم بهترین حالت ممکن است.

برای مشاوره در زمینه ی کرایولیپولیز و لاغری موضعی کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *