عوامل چربی سوزی کدامند؟ | قسمت دومReviewed by Mehdi kh on May 19Rating: 5.0

با «پایین بودن سطح قند» شرایط چربی سوزی بیشتر می شود. تمام قندها (تصفیه شده) را حذف کنید؛ همچنین تمام مواد غذایی که به سرعت تبدیل به قند می شوند؛ و بدین ترتیب شما به طور خودکار هورمون های چربی سوز را فعال کرده اید. بهترین جایگزین قند، گیاه استویا د است (من استویای روشن را توصیه می کنم). | شیرین کننده های خوب دیگر مثل شهد آگاو، عسل خام یا عسل توپلو هم از فروشگاه مواد غذایی بهداشتی قابل تهیه است .

برای مشاوره در زمینه لاغری با ما تماس بگیرید.

اما به یاد داشته باشید، تنها زمانی از آنها استفاده کنید که مورد نیازتان باشد. وقتی قند مصرف نمی شود، هورمون دیگری به نام گلوکاگون فعال می گردد. گلوکاگون بر خلاف انسولین عمل می کند؛ برخلاف انسولین که شما را چاق می کند، گلوکاگون شما را لاغر خواهد کرد. این هورمون توسط پروتئین (به مقدار کافی) و ورزش نیز فعال می شود. از آنجا که بدن ظرفیت کمی برای ذخیره قند دارد، مصرف هر مقداری بیش از آن ظرفیت، به طور خودکار به چربی و کلسترول تبدیل می شود. برای ذخیره قند، پتاسیم مورد نیاز است. بدون پتاسیم، ذخیره قند به طور گسترده ای محدود شده و ذخیره چربی افزایش پیدا می کند. حبه قند به طور معمول حاوی مقدار زیادی پتاسیم است، اما وقتی تصفیه می شود، پتاسیم خود را از دست می دهد.

بنابراین با مصرف قند سفید تصفیه شده که تهی از پتاسیم شده، بدن قند کمتری ذخیره نموده و چربی و کلسترول بیشتری خواهد ساخت. به بیان دیگر، وقتی در یک رژیم غذایی پتاسیم به میزان کافی وجود ندارد، بدن مجبور می شود نسبت به قند، چربی بیشتری ذخیره کند؛ در حالی که وقتی پتاسیم کافی در دسترس باشد، بدن با ذخیره قند، کمتر آن را به چربی تبدیل می کند. قند تصفیه شده همچنین باعث آزادسازی سدیم و احتباس آب به خاطر کاهش پتاسیم میشود (ماده معدنی مخالف). از آنجا که قند تصفیه شده، پتاسیم بدن را تخلیه می کند و پتاسیم، نقش آرام بخش را برای بدن ایفا نموده و ضربان قلب را آرام می کند، مصرف قند تصفیه شده باعث می گردد ضربان قلب بالا برود؛ در نتیجه ممکن است هنگام خواب، یک تپش ضربان دار را در گوش خود تجربه کنید. حتی مقدار خیلی کمی قند در رژیم غذایی، با بالا ماندن انسولین فقط کمی بیش از حد، چربی ها را برای تأمین انرژی مورد نیاز از دسترس خارج می کند. اگر شما در طول روز بهترین رژیم غذایی را مراعات کنید اما هنگام شب فقط مقدار کمی شیرینی جات مصرف نمایید، تاثیرات تلاش شما برای خوب غذا خوردن از بین خواهد رفت.

«فردا بهتر غذا می خورم و آسیب امروز را جبران می کنم.»

علاوه بر این، قند اثرات چربی سوزی حاصل از ورزش را نیز از بین می برد. برای مثال، نوشیدن کمی آبمیوه قبل از ورزش، هورمون های چربی سوز را بلوک می کند (به ویژه هورمون رشد). به همین دلیل و به برای موفق بودن رژیم غذایی، قند باید به طور کامل از چرخه غذایی حذف شود. این شرایط مادامی که بدن شما مجددا سلامت خود را باز یافته و به وزن ایده آل برسید ادامه پیدا می کند؛ پس از گذشت زمان، بدن شما گاه به گاه قادر به تحمل مقداری قند خواهد بود. حتی نوشیدن جرعه ای شراب در شب می تواند پاکسازی کبد شما را برای مدت چند روز به عقب باز گرداند. بسیاری از مردم نمی دانند که چربی ذخیره شده در بدن آنها، از مصرف قند است و نه چربی که می خورند. این شرایط برای کلسترول هم صدق می کند. دلیل بالا بودن کلسترول بسیاری از مردم مصرف مقادیر زیادی غلات فرآوری شده، قند و نشاسته است و نه به این دلیل که بیکن و یا چربی های سنگین می خورند. این تاثیرات ناشی از تاثیرگذاری هورمونها بر مواد غذایی هستند.

مصرف قند همراه با پروتئین زیاد، تولید انسولین را تا حد زیادی افزایش می دهد

خوردن یک دسر شیرین بعد از یک استیک بزرگ، سطح انسولین را بسیار بالا می برد. گوشت به همراه نان، میت لوف، ژامبون، برخی گوشت های اغذیه فروشی ها که حاوی دکستروز هستند و یا گوشت و سیب زمینی هم از این دسته اند. در نقطه مقابل، مصرف پروتئین بدون قند، تنها کمی انسولین را فعال می کند؛ به طور کلی پروتئین، دو هورمون چربی سوز گلوکاگون و هورمون رشد را فعال می کند. انسولین هورمون اصلی چربی ساز است که تولید آن به واسطه مصرف کربوهیدرات و قند تحریک می شود. انسولین همچنین یک هورمون کلیدی است که بدن را وادار به ذخیره سازی قند می کند.با وجود هر مقدار انسولین، فعالیت کلیه هورمون های چربی سوز دیگر مختل و مسدود می شود. در نتیجه، نه تنها فرایند چربی سوزی سرکوب می شود، بلکه چربی سازی نیز آغاز می گردد.

حتما میدانید که حرارت، مواد مغذی را از بین می برد. با مصرف سبزیجات خام روند درمان سریع تر میشود. سبزیجات پخته شده، عملا خارج از چرخه درمان قرار دارند. حتی اگر سبزیجات را بخارپز مصرف می کنید، مطمئن شوید که زیاد این کار انجام نشده باشد و در کنار این سبزیجات بخاپز شده، حتما در طول روز سبزیجات خام نیز مصرف کنید. در حالت ایده آل، ۸۰ درصد سبزیجات را باید خام مصرف کنید. سبزیجات، مقدار زیادی از پتاسیم و سدیم کمی دارند. در پایین لیست کوتاهی از غذاهای دارای پتاسیم بالا را بر حسب مقياس میلی گرم آورده ایم.

برخی از سبزیجات مانند چغندر و کرفس علاوه بر پتاسیم بالا، سدیم بالایی هم دارند. چون سدیم به متعادل سازی کلسیم مازاد بدن کمک می کند، این سبزیجات برای افراد مبتلا به بیماری های ناشی از رسوب کلسیم مانند کیسه صفرا و سنگ کلیه، بسیار مفید هستند. سلولهای افراد دارای اضافه وزن، علیرغم اینکه آب زیادی می نوشند، خشک و در عین حال، خارج از سلول های آنها از آب اشباع شده است. گاهی اوقات شش ماه زمان لازم است تا با مصرف مقدار زیادی سبزیجات بتوانیم پتاسیم داخل مورد نیاز سلولی را تأمین کنیم. شما باید این مقدار را از مواد غذایی مختلف بدست آورید چرا که خوردن مکمل پتاسیم مشکل را رفع نمی کند. فراموش نکنید غذاهای تصفیه شده، بسته بندی و کنسرو شده، بر عکس خواستهی شما عمل می کنند. آنها به خاطر سدیم بالا و پتاسیم کم شان، موجب ایجاد احتباس آب می شوند.

ما متوجه شدیم، معمولا زمانی که شخصی سطح مایع بالاتری نسبت به چربی دارد، نسبت سدیم به پتاسیم اش از حالت تعادل متناسب خارج شده است. از آنجاکه مواد غذایی جدول بالا مقادیر بالایی پتاسیم دارند، به آرامی سطح آب بدن را به حد نرمال می رسانند. به یاد داشته باشید که همیشه پتاسیم بخشی از راه حل هر مشکل وزنی ناشی از احتباس آب است. به همین دلیل برنامه بهبود کبد برای این دسته از افراد، بهترین شروع محسوب می گردد. این راه حل زمانی کارآمد خواهد بود که شما با مصرف مواد غذایی طبیعی کامل به سراغ مشکل بروید. کنترل و رفع مشکل با کمک مکمل ها شما را در مسیر دلخواهتان قرار نمی دهد.

همچنین، پتاسیم به پایین آوردن سطح انسولین نیز کمک می کند. بدون مصرف پتاسیم کافی، مقدار انسولین افزایش پیدا کرده و مانع از چربی سوزی می شود. همچنین برای حفظ پروتئین به پتاسیم کافی مورد نیاز است (به ویژه در ماهیچه ها). بعلاوه، بار الکتریکی و انرژی سلول های شما به پتاسیم دریافتی وابسته است. بهترین منبع پتاسیم، حتی بهتر از موز، سبزیجات هستند. سبزیجات خانواده کلم كلمها خواص بسیاری دارند؛ آنها ضد استروژن، ضد سرطان، ضد مواد شیمیایی سمی بوده و به دلیل توانایی خود در سم زدایی، تا حد زیادی به کبد کمک می کنند. از آنجاکه استروژن چربی ساز است و هورمون های چربی سوز رشد را مسدود می کند،

خوردن مقدار زیادی از این سبزیجات می تواند به کم کردن وزن کمک کند:

 كلم

کلم بروکسل

 بروکلی

گل کلم

تربچه

 شلغم

 و برگ شلغم

 بادام

شاهی آبی

 خردل

برای مشاوره در زمینه لاغری با ما تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 1 =