(۱) چربی و (۲) آب اول چربی واقعی که ناشی از ایجاد عدم تعادل در سیستم غدد درون ریز (غدد و هورمونها) است. دوم آب یا همان احتباس مایعات که مشکل ناشی از وجود عدم تعادل بین میزان سدیم و پتاسیم است و می تواند منجر به نارسایی غدد درون ریز آدرنال شود. بدیهی است برای رفع این مشکلات، نخست باید از علتی که آنها را ایجاد کرده، اجتناب کنیم. در گام بعد هم باید سلامتی را به غدد باز گردانیم. اگرچه تاکید بر حذف علتهایی که از چربی سوزی جلوگیری کرده و تناسب مواد معدنی را در بدن مختل می کنند، در درجه ی دوم اهمیت و پس از تحریک هورمون های چربی سوز قرار دارند، اما باید در نظر داشته باشید بدون به حداقل رساندن هورمون های چربی ساز نتایج چربی سوزی سایر هورمونها باطل می شود.

برای مشاوره در زمینه لاغری با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

روش های متعددی برای کاهش وزن وجود دارد

هر کدام از این روش ها نقاط قوت و ضعف خاص خود را دارند. درست است که رژیم غذایی پر پروتئین کم کربوهیدرات می تواند سطح انسولین خون را پایین آورد، اما در ایجاد تعادل میان نسبت سدیم و پتاسیم ناموفق عمل می کند. همانطور که میدانید، وجود پتاسیم برای حمایت از هورمون های چربی سوز ضروری است. رژیم غذایی کم کالری به کاهش موقت و مقطعی وزن کمک می کند، اما با فعال سازی هورمون های استرس زا آدرنال موجب بازگشت دوباره ی وزن به میزان قبلی و حتی بیشتر از آن و بعلاوه کاهش متابولیسم می شود.

رژیم غذایی کم چربی هم می تواند بدن را در تأمین مواد خام مورد نیاز برای ساخت هورمون های چربی سوز (این هورمونها به واسطه وجود چربی ساخته می شوند) تحت فشار و کمبود قرار دهد. رژیم غذایی پر چربی، که برای فعالیت هر شش هورمون چربی سوز بدن مورد نیاز است، می تواند وضعیت کبد را وخیم تر می کند. رژیم های غذایی مبتنی بر مصرف سبزی و میوه فراوان، به تناسب مطلوب میان سدیم و پتاسم کمک می کنند، اما در تأمین پروتئین کافی برای تحریک چربی سوزی کاملا ناموفق هستند.

توجه داشته باشید که رژیم متعادل غذایی با شعار «خوردن همه چیز به معنی تعادل است»، با توصیه به مصرف غلات کامل، آب میوه، شراب یا قند می تواند به راحتی چربی سوزی را مسدود کند و همچنین سنتز پروتئینهایی که به عملکرد هورمون ها مربوط می شود، در آن قابل اجرا نیست. در برنامه پیشنهادی ما و با توجه به موارد فوق، حداکثر تلاش لازم برای حمایت از هورمون ها و غیرفعال سازی عواملی که به عملکردشان آسیب می زنند، انجام شده است. در این فصل ده عامل مهم در راه دستیابی به این هدف را بررسی می کنیم

عامل ۱:

قند بی تردید مهم ترین عامل تاثیرگذار بر کمیت و کیفیت سوخت و ساز شما، قند است. مصرف قند قدرتمندترین هورمون ذخیره و ساخت چربی، یعنی انسولین را فعال می کند. با حضور انسولین در خون، نه تنها استفاده از قند به عنوان سوخت محدود خواهد شد، بلکه طی فرایندی، قندها نیز به چربی تبدیل می شوند. قند کربوهیدرات است و قوی ترین محرک چربی سوزی «پایین بودن سطح قند» می باشد. اگر تنها یک حق انتخاب به بدن برای تعیین منبع تأمین سوخت بدهیم، همیشه قند را به عنوان سوخت ارجح، پیش از چربی انتخاب می کند. اکثر مردم از میزان قند پنهان در رژیم غذایی شان خبر ندارند.

قند های پنهان موجود در خوراکی هایی مانند ماست طعم دار، آدامس، الكل، شراب، آبجو، آبمیوه (به خصوص آب پرتقال)، نوشیدنیهای ورزشی، سودا، سس گوجه فرنگی با فروکتوز بالا، سس سالاد با شکر، دسر و شربت ذرت. بسیاری سعی دارند شما را متقاعد کنند که شکلات و شراب دارای خواص درمانی قدرتمندی مانند آنتی اکسیدان ها هستند. با این حال، بدون تردید آسیبی که مصرف این مواد به غدد وارد می کند، بسیار بیشتر از سودمندی این آنتی اکسیدان ها است. بقیه قندهای پنهان شامل، غلات تصفیه شده مانند پاستا، نان سوخاری، شیرینی کراکر، چوب شور، کلوچه، کیک، شیرینی، پنکیک، وافل، دونات و برنج هم می شود. مردم سوالات متعددی دربارهی غلات دارند، که تا حد زیادی توسط صنعت مواد غذایی هم تشدید شده است: توصیه به مصرف غلات کامل سالم به جای غلات تصفیه شده. برای بدن مهم نیست نانی که می خورید نان گندم کامل باشد یا نان سفید؛ همه این نشاسته ها به سرعت به قند تبدیل می شوند. بسیاری از مردم نیز نسبت به آنها آلرژی دارند، که این مشکل منجر به احتباس آب و ایجاد ناراحتی های گوارشی می شود.

 به نظر من حذف غلات از برنامه غذایی، عامل بسیار موثری برای چربی سوزی است. در این بین تنها محصول قابل قبول غلات سبوس دار آن هم در مقدار کم است. پوسته خارجی غلات سرشار از فیبر می باشد. اما با این وجود، فیبر موجود در سبزیجات دارای مواد مغذی بیشتر و کیفیت بالاتری هم دارد؛ اما به طور کلی، فیبر سرعت پاسخ هورمون انسولین را کاهش می دهد. نشاسته موجود در سبزیجات شامل سیب زمینی ها، سیب زمینی شیرین، ذرت، چیپس سیب زمینی، سیب زمینی سرخ شده، چیپس ذرت و غیره نیز به چربی تبدیل می شود. میوه ها، خربزه و انواع توت ها قند بالاتری نسبت به کربوهیدرات سبزیجات دارند؛ علاوه بر این فیبر موجود در آنها به عنوان یک مانع عمل کرده و پاسخ انسولین را آهسته تر می کند.

موز، خرما، انجیر، کشمش، میوه کنسرو شده، میوه های خشک شده و انبه نیز قند بالا اما فیبر پایینی دارند و اثر بیشتری بر تحریک انسولین می گذارند. برخی از میوه های کم شیرین به دلیل دارا بودن سطح بالای پتاسیم و در نتیجه از بین بردن وزن آب احتباس شده، برای مصرف در برنامه بهبود کبد مناسب هستند. سیب ها فیبر بالایی داشته و قطعا مفید هستند؛ در حقیقت من افراد را تشویق می کنم تا در طول روز به هر مقدار که دوست دارند سیب بخورند. چون فقدان قند، محرک آزادسازی چربی است، با حذف غذاهای قندی مانند بستنی، آب نبات، شکلات، شکر افزوده شده به چایی و قهوه و مواد غذایی کنسرو شده، کمپوت میوه و شربت را از برنامه غذایی خود، بدن شما میتواند وارد چربی سوزی شود.

برای مشاوره در زمینه لاغری با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار − 1 =