بهترین عادت صبحگاهی که به لاغری و کاهش وزن 100درصد شما کمک می کندReviewed by Mehdi kh on Apr 14Rating: 5.0

اکثر ما که اضافه وزن داریم گاهی هر چقدر تلاش می‌کنیم به هیچ نتیجه‌ای نمی‌رسیم و در کم کردن وزن موفق نیستیم . فرقی نمی‌کند که هدف ما از لاغر شدن چیست؛ در هر حال تلاش برای لاغری همراه با احساسات متناقض زیادی است. به‌طوری‌ که گاهی فکر می‌کنیم هرگز وزن‌مان به عدد دلخواه و مطلوب نخواهد رسید. اما واقعیت این است که برای از دست دادن چند کیلو وزن، اصلا لازم نیست که تمام برنامه‌ها و سبک زندگی‌مان را تغییر بدهیم. کافی است در برنامه‌ صبحگاهی‌مان تغییراتی کوچک اما تأثیرگذار وارد کنیم. در این صورت اضافه‌وزن نخواهیم داشت. با مقاله ی ما همراه باشید تا بیشتر راجع به این عادات طلائی بدانید .

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

صبحانه ای میل کنید که پروتئین بالایی داشته باشد

همانطور که می دانید صبحانه مهم‌ترین وعده‌ی غذایی در طول شبانه‌روز است. به‌خاطر اینکه، آنچه در وعده صبحانه می‌خورید، روند غذا خوردن را در تمام روز تنظیم می‌کند. مثلا صبحانه‌ای که میل می‌کنید، مشخص می‌کند تا رسیدن وعده ناهار احساس سیری خواهید داشت یا قبل از میان‌وعده صبحگاهی، گرسنه‌تان می‌شود . خوردن صبحانه‌ای که در آن مواد پروتئینی زیادی وجود دارد، باعث می‌شود تا میل‌ و هوس‌تان به خوردن کاهش یابد و کاهش وزن پیدا کنید. مطالعه‌ای که روی چند دختر نوجوان صورت گرفت، نشان می‌داد خوردن صبحانه‌ای با میزان پروتئینی بالا، میل به خوردن بعد از هر وعده را نسبت به صبحانه‌ای با میزان پروتئین عادی کمتر می‌کند .

مطالعه‌ای دیگر نیز حاکی از آن است که هر چقدر مصرف پروتئین در صبحانه بیشتر باشد، نسبت به حالتی که میزان مصرف پروتئین عادی است، چربی کمتری در بدن جذب خواهد شد و در نتیجه کمتر غذا می‌خوریم و کمتر هم گرسنه خواهیم شد . پروتئین با کاهش سطح گرلین یعنی هورمونی که محرک احساس گرسنگی است، به کاهش وزن کمک می‌کند. در پژوهشی که روی چند مرد صورت گرفته بود، مشخص شد که خوردن صبحانه‌ای با میزان زیاد پروتئین، ترشح هورمون گرلین را بسیار بیشتر از زمانی‌ که رژیم صبحانه، حاوی کربوهیدرات بالا است، کنترل می کند . برای خوردن صبحانه‌ای خوب با میزان بالای پروتئین می‌توانید از این مواد  غذایی که منبع خوبی از پروتئین هستند، استفاده کنید: تخم‌مرغ، ماست یونانی، پنیر کاتِیج آجیل و دانه چیا و …

وزن کردن را فراموش نکنید

هر روز صبح، خوب است که خودتان را وزن کنید. این کار باعث می‌شود تا انگیزه بیشتری برای کاهش وزن داشته باشید. بررسی های علمی نیز این روش را تأیید می‌کنند. برای مثال، مطالعه‌ای که روی ۴۷ نفر انجام شد، نشان می‌داد کسانی‌ که خود را در طول ۶ ماه، هر روز وزن کرده‌اند، کاهش وزنی بیشتر از۶ کیلوگرم نسبت به کسانی‌ داشته‌اند که به‌ندرت خود را وزن می کردند. آزمایشی دیگر نیز نشان داد: بزرگ‌سالانی که هر روز خود را وزن می‌کرده‌اند در طول دوره‌ای ۲ ساله، ۴.۴ کیلوگرم از دست داده‌اند؛ در حالی‌ که وزن کردن فقط ۱ بار در ماه موجب از دست دادن تنها ۲.۱ کیلوگرم بوده است .

علاوه بر این‌ها، وزن کردن صبحگاهی باعث تقویت عادت‌های خوب دیگر نیز می‌شود؛ عادت‌ها و رفتارهایی که به کاهش وزن کمک می‌کنند. تحقیقات دیگری نیز در این زمینه بررسی شده است. این بررسی ها  نیز نشان می‌دهند که وزن کردن در صبحگاه تأثیر مطلوبی در کنترل وزن دارد، زیرا کسانی‌ که این کار را انجام می دهند، نوعی نظم را نیز وارد رفتارها و عادات خود می‌کنند. چنین نظمی اراده و انگیزه لازم برای کاهش وزن را تأمین می‌کند .پس برای کسب نتایج مطلوب در زمینه کاهش وزن، وقتی از خواب بیدار می‌شوید، خود را وزن کنید. بعد از دست‌شویی رفتن و قبل از اینکه چیزی بخورید یا بنوشید نیز این کار را تکرار کنید. یادتان باشد که وزن در طول روز تحت‌تأثیر عوامل مختلف نوسان دارد. پس با دیدی کلی به قضیه نگاه کنید و به‌جای تمرکز بر تغییرات جزئی روزانه به روند کلی کاهش وزن توجه داشته باشید

آب فراوان بنوشید

خوب است بدانید که نوشیدن یک یا ۲ لیوان آب در صبحگاه، کمک شایانی به از دست دادن وزن می‌کند. آب باعث افزایش مصرف انرژی می‌شود یا به‌عبارتی برای حداقل ۶۰ دقیقه، باعث سوختن کالری بیشتری می‌شود. بر اساس نتایج یک تحقیق، به طور متوسط، مصرف ۵۰۰ میلی‌لیتر آب منجر به افزایش ۳۰ درصدی نرخ سوخت‌وساز بدن است سایر بررسی‌‌ها نیز نشان می‌دهد، زنانی که اضافه‌وزن داشته‌اند و روزانه ۱ لیتر آب مصرف کرده‌اند، در سال ۲ کیلوگرم از وزن خود را از دست داده‌اند.

شاید ۲ کیلوگرم در طول یک سال مقدار اندکی به‌نظر برسد اما این زنان هیچ روش دیگری را برای کاهش وزن به کار نبرده بودند و صرفا با نوشیدن آبِ بیشتر توانستند وزن‌شان را ۲ کیلوگرم کاهش دهند که همین امر نقش مهم آب را مشخص می‌کند. نوشیدن آب در بعضی از افراد موجب کاهش اشتها و خوردن غذای کمتر می‌شود. مطالعات دیگری نیز درباره‌ی افراد بزرگ‌سال نشان می‌دهند که نوشیدن ۵۰۰ میلی‌لیتر آب، ۱۳ درصد از کالری مصرفی صبحانه را کاهش می‌دهد. به‌طور کلی پژوهش‌های گوناگون حاکی از آن هستند که نوشیدن ۱ تا ۲ لیتر آب در روز به کاهش وزن کمک زیادی می‌کند. آب در صبحگاه بدن را هیدراته نگه می‌دارد و وزن را کاهش می‌دهد .

صبح هنگام آفتاب بگیرید

آفتاب صبح را از دست ندهید . هر روز صبح، پرده‌ها را کنار بزنید یا چند دقیقه را خارج از منزل بگذرانید. اجازه بدهید آفتاب به بدن‌تان بخورد. این کار در کاهش وزن مؤثر خواهد بود. مطالعات نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض نور ملایم خورشید نیز در مقاطع زمانی مشخصی از روز در کاهش وزن اثر دارد . پژوهشی که روی موش‌ها انجام شد نیز نشان داد که تابش پرتو فرابنفش به موش‌هایی با رژیم غذایی پرچربی، باعث توقف چاقی و اضافه‌وزن در آنها شده است. آفتاب گرفتن، راه بسیار مناسبی نیز برای تأمین ویتامین است. از نظر علمی نیز وجود ویتامین د به‌مقدار کافی در بدن، به کاهش وزن کمک می‌کند و مانع چاقی می‌شود . در تحقیقی، نزدیک 200 زن چاق بررسی شدند.

در طول ۱ سال، به برخی از این زنان مکمل ویتاین د و به برخی دیگر دارونما (پلاسیبو) داده شده بود. در پایان سال و مطالعه، زنانی که مکمل‌های ویتامین د مصرف کرده بودند، ۳.۲ کیلوگرم بیشتر از گروه دیگر کاهش وزن داشتند . سایر تحقیقات انجام‌شده روی بانوان مسن‌تر در طول ۱ سال نیز نشان‌دهنده تأثیرات ویتامین د در کاهش وزن بوده است. میزان ویتامین د لازم برای بدن هر شخص بنا به نوع پوست، فصل و موقعیت مکانی و جغرافیایی متفاوت است. با این حال، استفاده از نور آفتاب در منزل یا بیرون رفتن از منزل برای آفتاب گرفتن در حد ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به کاهش وزن کمک خواهد کرد .

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 6 =