دوچرخه سواری و کاهش وزن | سلامت بدن و دوچرخه سواریReviewed by Mehdi kh on Apr 10Rating: 5.0

از فواید ورزش کردن در کاهش وزن  وسلامتی همه ی ما مطلع هستیم و اما از فواید دوچرخه سواری هر چه بگوییم کم گفته ایم . فواید دوچرخه سواری تقریبا به‌فراوانی مسیرهایی است که می‌توانید با دوچرخه آن‌ها را طی کنید .در این مقاله خواهیم گفت که دوچرخه سواری چه فوایدی برای کاهش وزن و سلامتی دارد .

کاهش وزن و دوچرخه سواری

باید بدانید که برای کاهش وزن بهترین گزینه همین دوچرخه سواری است . وقتی پای کاهش وزن به میان می‌آید، ساده‌ترین معادله این است: «مقدار کالری خروجی باید از مقدار کالری ورودی بیشتر باشد». یعنی برای وزن کم کردن، کالری‌ای که می‌سوزانید باید بیشتر از کالری‌ای باشد که مصرف می‌کنید. دوچرخه‌سواری بسته به شدت آن و وزن دوچرخه‌سوار، بین ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ کالری در ساعت می‌سوزاند .

 البته عوامل دیگری هم هستند؛ آرایش و نوع ترکیب کالری‌هایی که مصرف می‌کنید و کیفیت خواب‌تان، بر تعداد دفعات سوخت‌گیری شما تأثیر می‌گذارند؛ و البته زمانی را که صرف سوزاندن کالری می‌کنید، به لذتی بستگی دارد که از انجام آن فعالیت می‌برید . با فرض اینکه از دوچرخه‌سواری لذت می‌برید، کالری هم می‌سوزانید. و اگر تغذیهی خوبی هم داشته باشید، حتما وزن کم می‌کنید . اگر می‌خواهید مسیر خانه تا محل کار را با دوچرخه طی کنید، می‌توانید میان‌وعده‌ای هم به برنامهی روزانهی خود اضافه کنید .خوب است که بدانید نیم‌ساعت دوچرخه‌سواری تا محل کار، بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ کالری می‌سوزاند . اگر واقعاً به‌دنبال چربی‌سوزی هستید، می‌توانید ناشتا دوچرخه‌سواری کنید، البته این توصیه برای کسانی است که حسابی می‌خواهند لاغر کنند .

دوچرخه سواری و ساختن عضله

دوچرخه سواری فقط چربی نمی‌سوزاند، بلکه عضله هم می‌سازد، به‌ویژه ماهیچهی سرینی بزرگ، ماهیچهی همسترینگ، ماهیچهی چهارسر ران و ماهیچه‌های پشت پا. کسانی که درصد عضلهٔ بالاتری دارند، حتی وقتی تحرکی ندارند هم کالری بیشتری می‌سوزانند . البته باید توجه داشته باشید که اگر می‌خواهید ماهیچه‌های چهارسر ران‌تان مثل دونده‌های سرعت بشود، دوچرخه‌سواری کافی نیست و باید حسابی وزنه بزنید .

دوچرخه سواری و سلامت ریه ها

مطالعات نشان می دهند رانندگان خودرو، کسانی که از اتوبوس استفاده می‌کنند، کسانی که پیاده می‌روند، و دوچرخه‌سوارها، که همگی از مسیر شلوغی در مرکز لندن تردد می‌کردند، با نصب آشکارساز آلودگی هوا وضعیت‌شان آزمایش و بررسی شد . نتیجه این شد که راننده‌ها پنج برابر دوچرخه‌سوارها، سه‌ و نیم برابر پیاده‌روها، و دو و نیم برابر اتوبوس‌سوارها در معرض آلودگی قرار می‌گیرند؛ خلاصهی کلام اینکه، دوچرخه‌سوارها برنده شدند .

دوچرخه سواری و به هدر ندادن وقت

خوب است که این سه تجربه را با هم مقایسه کنید : سوار خودرو شدن، گیر کردن در ترافیک، تقلا برای یافتن جای پارک، پارک کردن، هزینهی پارک خودرو، و بالاخره رسیدن به مقصد . طی مسیر تا رسیدن به ایستگاه اتوبوس، انتظار برای اتوبوس، سوار شدن، پرداخت کرایه، توقف در تک‌تک ایستگاه‌ها و بالاخره رسیدن به مقصد . سوار دوچرخه شدن، رد کردن ترافیک، قفل کردن دوچرخه، رسیدن به مقصد کوتاه کردن مسیر رفت‌وآمد سهم بسزایی در کاهش آلودگی هوا ایفا می‌کند. دوچرخه‌سواری کنید تا در هزینهی بنزین، کرایه و همین‌طور وقت خود صرفه‌جویی کرده باشید .

دوچرخه سواری و خواب خوب وراحت

همه می‌دانیم که فعالیت بدنی، باعث خواب بهتر می‌شود. محققان دانشگاه جورجیا در دوره‌ای ۳۵ ساله، مردان و زنان ۲۰ تا ۸۵ ساله را مورد مطالعه قرار دادند، و متوجه شدند ۲ درصد کاهش تناسب در مردان و ۴ درصد در زنان موجب مشکل در خواب می‌شود  ورای این ارتباطی که دانشمندان عنوان کردند، شاید بتوان کاهش اضطراب را علت اصلی دانست که ورزش به همراه دارد و باعث بالا رفتن کیفیت خواب می‌شود. ورزش از افزایش وزن با بالا رفتن سن هم که دلیل دیگری برای اختلال خواب است جلوگیری می‌کند ..

دوچرخه سواری و افزایش کارایی مغز

می دانیم که همیشه ورزش را با سلامت مغز ارتباط داده‌اند؛ و همین‌طور، با کاهش تغییرات شناختی که می‌توانند ما را در سال‌های آینده در مقابل زوال عقل آسیب‌پذیر کنند مطالعه‌ای در در سال های اخیر نشان داد که جریان خون مغزی افراد حین دوچرخه‌سواری تا ۲۸ درصد افزایش پیدا می‌کند و این افزایش در برخی بخش‌ها به ۷۰ درصد هم می‌رسد. نه‌تنها این، بلکه جریان خون در برخی بخش‌ها حتی پس از ورزش هم تا ۴۰ درصد بالاتر باقی ماند. بهبود جریان خون تأثیر زیادی در سلامت دارد، چون خون، همهی آن چیزهایی را که ما را سالم نگه می‌دارند، به نقاط مختلف بدن می‌رساند. مطالعهی مربوط به سال های اخیر در نهایت نتیجه گرفت که باید چهار بار در هفته، هر بار به مدت ۴۵ تا ۶۰ دقیقه با ۷۵ تا ۸۵ درصد از حداکثر ذخیرهی ضربان قلب (یعنی حداکثر ضربان قلب منهای ضربان قلب پایه) رکاب بزنیم. البته این مقدار حداقلی است.

دوچرخه سواری و افزایش دوستان و انگیزه ی زندگی

دوچرخه‌سواری ورزشی فوق‌العاده اجتماعی است. دوچرخه‌سوارها معمولا در قالب گروهی حرکت می‌کنند و معمولا میان راه مدام با هم در گفت‌وگو هستند عضویت در باشگاه‌ها یا گروه‌های دوچرخه‌سواری راه فوق‌العاده‌ای برای گسترش حلقهی دوستان است و اگر دوچرخه‌سوار تازه‌کاری هم باشید، می‌توانید کلی نکته دربارهی این ورزش و چگونگی نگهداری و تعمیر دوچرخه از بقیه یاد بگیرید .

دوچرخه سواری و آگاهی موقعیتی

خوب است توجه داشته باشید که دوچرخه‌سواری فقط به درد افزایش ضربان قلب نمی‌خورد. عواملی فنی همچون بالا رفتن، پایین آمدن و دور زدن هم در حین دوچرخه‌سواری هستند که به شما یاد می‌دهند چگونه از وزن خود برای کنترل دوچرخه استفاده کنید  مهارت یافتن در کنترل این عوامل می‌توانند باعث تقویت اعتماد به نفس بشوند؛ به‌ویژه وقتی کم‌کم پیشرفت را در خود می‌بینید .

دوچرخه سواری و تقویت سیستم ایمنی بدن

دانشمندان معتقدند که این ورزش موجب تقویت سیستم ایمنی می شود . دکتر  نیمن می‌گوید: «مردم می‌توانند با ورزش در طول هفته، تعداد روزهایی را که دچار بیماری می‌شوند، تا ۴۰ درصد کاهش دهند و در عین حال، از سایر فواید فراوان آن هم بهره‌مند شوند .

حالا چرا میان همه ی ورزش‌ها، دوچرخه‌سواری را انتخاب کنیم؟

دوچرخه‌سواری تا محل کار می‌تواند زمانی را که برای رفت‌وآمد صرف می‌کنید کاهش بدهد، و در عین حال، شما را از محیط پُر از میکروب اتوبوس و مترو و وسائل حمل‌ونقل عمومی دور کند.شواهد حاکی از آن هستند که بلافاصله پس از ورزش‌های شدید، مانند تمرین‌هایی که قهرمان‌های ورزشی انجام می‌دهند، سیستم ایمنی بدن دچار افت می‌شود، اما تغذیه و استراحت مناسب می‌تواند به بازسازی بدن طی این دوره کمک کنند .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − نه =