سرکه سیب و لاغری | کاهش وزن و سرکه ی سیبReviewed by Mehdi kh on Mar 6Rating: 5.0

شاید از اطرافیان خود شنید باشید که با مصرف سرکه ی سیب لاغر شده اند . سال هاست که مردم از سرکه سیب برای افزایش سلامتی شان استفاده می کنند. تحقیقات نشان داده است که سرکه سیب مزایای بسیاری مانند پایین آوردن قند خون دارد اما آیا سرکه ی سیب سبب کاهش وزن هم می شود با مقاله ی ما همراه باشید .

برای رسیدن به تناسب اندام از برنامه ی غذایی ما استفاده کنید.

سرکه ی سیب چطور درست می شود ؟

باید بدانید که سرکه سیب در یک فرآیند دو مرحله ای درست می شود. ابتدا سیب ها را خرد یا له کرده و با مخمر ترکیب می کنند تا قندشان تبدیل به الکل شود. در مرحله دوم باکتری اضافه می شود تا الکل را به اسید استیک تبدیل کند. 

ساخت سرکه سب سنتی در حدود یک ماه طول می کشد اما برخی تولید کنندگان سرعت این فرایند را بالا می برند و حتی آن را به یک روز کاهش می دهند. اسید استیک ترکیب اصلی و فعال سرکه سیب است. اسید استیک ترکیبی نارنجی رنگ با طعم ترش و بویی قوی است که حدود ۵ تا ۶ درصد سرکه سیب را تشکیل میدهد و علاوه بر این اسید، سرکه  سیب دارای آب و مقداری از دیگر اسید ها مانند اسید مالیک است. یک قاشق غذا خوری از سرکه سیب، حدود ۳ کالری  دارد و تقریبا کربوهیدرات هم ندارد  .

لاغری و کاهش وزن با سرکه ی سیب :

خوب است که بدانید که استیک اسید (اسید چرب زنجیره کوتاه) است که در استات و هیدروژن درون بدن حل می شود. برخی تحقیقات بر روی حیوانات نشان داده است که اسید استیک در سرکه سیب به چندین روش کاهش وزن را بهبود می ببخشد اما باید روی انسان ها نیز تحقیقات جامعی صورت بگیرد تا این تاثیرات تایید شود.

کاهش سطح قند خون:

 اسید استیک موجود در سرکه سیب سبب بهبود قابلیت کبد و عضلات برای دریافت قند از خون می شود. کم کردن سطح انسولین: این اسید موجود در سرکه سیب منجر به کاهش نسبت انسولین به گلوکاگون می شود که این مسئله به نفع چربی سوزی بدن است.

احساس سیر بودن طولانی مدت :

 سرکه سیب احساس سیری را تقویت می کند در نتیجه کالری کمتری دریافت می کنید.  تحقیق انجام شده بر روی ۱۱ نفر نشان داد آنهایی که به همراه یک وعده غذای پر کربوهیدرات سرکه سیب استفاده کردند یک ساعت بعد از خوردن غذا ۵۵ درصد واکنش قند خون پایین تری داشتند. این افراد تا پایان روز ۲۰۰ تا ۲۷۵ کالری کمتر غذا دریافت کردند.

علاوه بر تاثیر بر روی اشتها، سرکه سیب سرعت خارج شدن غذا از معده را نیز کاهش می دهد. در بررسی دیگر،  افرادی که به همراه غذای نشاسته ای سرکه سیب خوردند معده شان دیرتر خالی شد.  این اتفاق باعث بالا بردن احساس سیری و کاهش قند خون و سطح انسولین می شود. برخی افراد ممکن است مشکلی داشته باشند که این تاثیر برایشان مضر باشد. بیماری تاخیر در خالی شدن معده، یکی از مشکلات شایع بیماری دیابت نوع ۱ است.

 زمان بندی غذای دریافتی با انسولین به مشکل می خورد چون  پیش بینی مدت زمان بالا آمدن قند پس از یک وعده دشوار می شود. از آنجا که سرکه سیب نشان داده است که منجر به باقی ماندن غذا در معده برای مدت زمان طولانی تر می شود پس مصرف آن همراه با غذا، برای کسانی که دچار مشکل تاخیر در تخلیه معده هستند مناسب نیست و شرایط آنها را بدتر می کند. 

کاهش وزن و چربی سوزی :

 باید بدانید که سرکه سیب تاثیر قابل توجهی روی وزن و چربی بدن دارد. در این تحقیق ۱۲ هفته ای، ۱۴۴ فرد چاق به سه گروه تقسیم شدند که گروه اول هر روزیک قاشق غذا خوری سرکه سیب  گروه دوم هر روز دو قاشق غذا خوری سرکه سیب و گروه سوم نیز نوشیدنی شبه دارو استفاده می کردند. به این افراد گفته شده بود مصرف الکل نداشته باشند اما رژیم عادی و فعالیت های خود در طول روز را ادامه دهند.

 آنهایی که روزانه یک قاشق غذا خوری سرکه سیب مصرف می کردند این مزایا را بدست آوردند: کاهش وزن: ۱٫۲ کیلوگرم کاهش درصد چربی بدن: ۰٫۷ درصد کاهش سایز میان تنه: ۱٫۴ سانتی متر کاهش تری گلیسیرید: ۲۶ درصد و این هم تغییرات کسانی که روزانه دو قاشق غذا خوری سرکه سیب مصرف کردند: کاهش وزن: ۱٫۷ کیلوگرم کاهش درصد چربی بدن: ۰٫۹ درصد کاهش سایز میان تنه: ۱٫۹ سانتی متر کاهش تری گلیسیرید: ۲۶ درصد گروه سوم هم در واقع کمی به وزنشان اضافه شد و سایز میان تنه شان افزایش یافت.

 نتایج این تحقیق نشان داد که اضافه کردن سرکه سیب به رژیم غذایی به کاهش وزن و کاهش درصد چربی بدن کمک می کند و سبب سوزاندن چربی می شود و تری گلیسیرید خون را کاهش می دهد. این یکی از معدود تحقیقات انجام گرفته با سرکه سیب، روی انسان ها بوده است. با این حال که تحقیق وسیع و نتایج دلگرم کننده است اما باز هم به تحقیقات بیشتری نیاز است. 

چربی سوزی و حفظ سلامت بدن :

علاوه بر بهبود وزن و چربی سوزی سرکه سیب مزایای دیگری نیز دارد: سطح قند خون و انسولین را کاهش می دهد : وقتی سرکه سیب را با یک وعده سرشار از کربوهیدرات استفاده می کنید، تا حدود زیادی سطح قند خون و انسولین را پایین می آورد. حساسیت به انسولین را بهبود می دهد :  اضافه کردن سرکه سیب به غذای پر کربوهیدرات (خصوصا غذای افرادی که دچار مقاومت به انسولین یا دیابت نوع ۲ هستند) حساسیت به انسولین را تا ۳۴ درصد افزایش می دهد.

کاهش قند خون ناشتا:

در تحقیقی که روی افراد دیابتی انجام شد آنهایی که سرکه سیب را به همراه میان وعده پروتئینی شب استفاده می کردند قند خون ناشتایشان هنگام صبح نسبت به کسانی که سرکه سیب در برنامه شان نبود، دو برابر پایین تر آورد. بهبود علائم سندروم تخمدان پلی کیستیک: در خانم هایی که دچار سندروم تخمدان پلی کیستیک بودند، کسانی که به مدت ۹۰ تا ۱۱۰ روز از سرکه سیب استفاده کردند ۵۷ درصد تخمک گذاری را از سر گرفتند و دلیلش می تواند بهبود حساسیت به انسولین باشد.

برای رسیدن به تناسب اندام از برنامه ی غذایی ما به صورت رایگان استفاده کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =