چند راهکار تغذیه ای برای کسانی که شکم بزرگی دارند 2Reviewed by Mehdi kh on Feb 27Rating: 5.0

همیشه داشتن شکمی بزرگ باعث می شود هم از نظر تناسب اندام خیلی بد به نظر برسیم و هم این نوع چاقی خطرات زیادی را هم برای سلامتیمان به دنبال خواهد داشت ضمن اینکه از بین بردن چربیهای این ناحیه بسیار سخت است . 

 بهتر است قبل از اینکه اقدام به اب کردن چربی های شکم خود کنید به چند نکته بسیار مهم توجه کنید . آب کردن چربی شکم فقط به ظاهر کمک نمی کند!

تحقیقات دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن نشان داده افرادی که چربی شکمی زیادی دارند بیشتر در خطر بیماری های مزمن مانند ناراحتی های قلبی و دیابت نوع ۲ هستند. 

دلیلش این است که این چربی ها بر خلاف چربی های زیر جلدی که درست زیر پوست قرار دارند، ارگان های حیاتی شما را احاطه کرده اند. این خطر حتی برای کسانی که وزنی سالم دارند نیز وجود دارد. بهتر است قبل از هر کاری دور شکم خود را اندازه بگیرید.

برای حفظ سلامت خود حین رژیم غذایی و کاهش وزن با ما مشورت کنید .

چگونه با چربی های دور شکم مبارزه کنیم ؟

وعده های غذایی و کنترل آن ها :

افرادی که روزی ۶ وعده غذای کوچک می خورند نسبت به دیگران کمر کوچک تری دارند. برای از بین بردن چربی دور شکم، شکر و چربی های اشباع شده را از برنامه غذایی تان حذف کنید. غلات سبوس دار، پروتئین های کم چرب و فیبر را جایگزین کنید. با انجام فعالیت های ورزشی، استرس خود را کاهش دهید. 

در ورزش خود و نوع آن تغییر ایجاد کنید :

بر این موضوع واقف ایم که  ورزش کردن برای سلامت کل بدن مفید است اما می تواند روی سوزاندن چربی در ناحیه شکم نیز تاثیر بگذارد. بسیاری از تحقیقات تاثیر ورزش روی کاهش اضافه وزن اطراف معده را تایید کرده اند. ورزش در کنار برنامه غذایی نه تنها باعث می شود کاهش وزنی مناسب داشته باشید بلکه از بافت های عضلانی بدن نیز محافظت می کند.

فت فریز

گاهی حتی با وجود اینکه ورزش دارید و درست هم غذا می خورید، کاهش وزن کند و یا به طور کلی متوقف می شود. وقتی چنین اتفاقی می افتد شاید بهتر است که نوع ورزش خود را تغییر دهید. ورزش هوازی بسیار کالری سوز است و می تواند روی سلامت قلب تاثیر داشته باشد.

با این حال اگر فقط ورزش هوازی انجام دهید، مانند پیاده روی و آرام دویدن، شاید بهترین روش را برای هدف قرار دادن چربی های شکمی در پیش نگرفته باشید. تحقیقات نشان داده وقتی خانم ها سه روز در هفته را ورزش هوازی و سه روز را ورزش قدرتی انجام می دهند مقدار چربی بیشتری در ناحیه شکم آب می کنند. این نتایج در مقایسه با گروهی بود که هر ۶ روز را ورزش هوازی انجام می دادند.

این تحقیقات توصیه می کند که اگر تنها ورزش هوازی انجام می دهید، بهتر است مقداری ورزش قدرتی نیز به روتین خود اضافه کنید تا از مزایای آن برای کاهش چربی های شکمی برخوردار شوید. یکی دیگر از راه های هدف قرار دادن چربی های شکمی این است که شدت ورزش های خود را تغییر دهید.

تحقیقات نشان داده ورزش با شدت بالا نسبت به ورزش با شدت پایین تاثیر بیشتری در کاهش چربی های شکمی دارد. یکی از دلایل اینکه چرا ورزش با شدت بالا تاثیر بیشتری روی کاهش چربی اطراف شکم دارد ترشح هورمون لیپولیتیک است که می تواند سوخت و ساز را بعد از ورزش نیز فعال نگه دارد. 

  خواب مناسب و به اندازه :

شاید یکی از دلایلی که چربی های شکمتان آب نمی شود به اندازی کافی نخوابیدن است. متاسفانه بیشتر مردم درگیر این مشکل هستند و به اندازه کافی نمی خوابند. تحقیقات رابطه ای معکوس بین خواب و چاقی پیدا کرده اند، به این معنا که هرچه کمتر بخوابید خطر ابتلا به چاقی تان بالا تر می رود. مقدار خواب می تواند به شکل ویژه ای روی چربی های اطراف شکمتان تاثیر داشته باشد.

در مطالعه ای که روی افراد کمتر از ۴۰ سال انجام شد، نشان داد خواب کمتر از ۵ ساعت باعث افزایش چربی و ذخیره آن اطراف شکم می شود. الگو و نیاز هر فرد به خواب با دیگری متفاوت است، اما اگر خودتان حس می کنید که به اندازه کافی نمی خوابید و استرس  دارید، مطمئنا در کاهش چربی های شکمی به مشکل بر خواهید خورد.  

مصرف نکردن کربوهیدرات های فراوری شده :

 حتی اگر ورزش کنید، به اندازه کافی بخوابید و وضعیت هورمونی تان نیز در سطحی سالم قرار داشته باشد، برنامه غذایی تان می تواند روی چربی دور شکمتان تاثیر بگذارد. استفاده از برنامه غذایی سرشار از کربوهیدرات های ساده مانند نان سفید، کوکی ها، شیرینی ها، و نوشیدنی های شیرین می تواند ترشح انسولین را افزایش دهد.

یکی از کارهای انسولین بهبود ذخیره چربی است. با کاهش مقدار قندی که مصرف می کنید، می توانید به خود کمک بزرگی در کاهش چربی های اطراف شکم بکنید.  یکی از تصورات غلط شایع درباره کاهش وزن این است که افراد فکر می کنند می توانند نقطه ای وزن کم کنند.

متاسفانه، تنها به این دلیل که برای قوی کردن هسته بدنتان یا دست ها ورزش می کنید به این معنا نیست که بیشترین وزن را هم از این نقاط کم خواهید کرد. در یک تحقیق که سال ۲۰۰۷ انجام گرفت، محققان تاثیرات ورزش های قدرتی روی کاهش منطقه ای چربی ها را مورد بررسی قرار دادند. حدود ۱۰۰ مرد و زن به مدت ۱۲ هفته تحت نظارت، تنها ورزش هایی را انجام دادند که روی بازوی غیرغالبشان متمرکز بود.

سطح چربی ها تنها قبل و بعد از دوره ورزش اندازه گیری می شد. محققان متوجه شدند در مردان پس از ۱۲ هفته ورزش، سطح چربی بین دو بازو متفاوت است. با این حال تفاوت بین چربی بازوها در خانم ها آنچنان زیاد نبود. با وجود اینکه آقایان در بازویی که روی آن کار می کردند تاثیر بیشتری دیدند.

اما کاهش وزن در هر دو گروه کلی بود. ها و آقایان دارای اضافه وزن، مفید باشد. انجام ورزش های شکمی برای افزایش قدرت هسته بدن و حجم عضلات مفید است. با این حال اضافه کردن ورزش های هوازی برای سوزاندن چربی شکمی بسیار مهم است .

برای رهایی از چربی های مقاوم فقط با ما مشورت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =