سالاد رژیمی و رعایت کردن تهیه سس و چاشنی در رژیم غذایی برای رسیدن به تناسب اندام و لاغری از اهمیت بسیار زیادی بر خوردار است.

برای مشاوره در زمینه لاغری با متخصصان ما تماس بگیرید.

سالادها

سالاد به مقدار زیاد بخورید زیرا برای کل دستگاه گوارش لازم و مفید است. اجداد ما هر گاه به سبزی های برگی می رسیدند به مقدار زیاد از آنها می خوردند. با کاهوهای مختلف با اسفناج تازه و یا کلم های مختلف و گل کلم ها، فلفل های سبز، قارچ، یا گوجه فرنگی انواع سالادها را درست کنید. اگر می خواهید سالاد میوه و یا سالاد کاهو و میوه درست کنید، توصیه می کنیم آن را به صورت یک وعده غذا درآورید و یا به عنوان چاشت و بدون سس شیرین شده با شکریا عسل میل کنید.

سس سالاد

سس های سالاد یا باید فاقد هرگونه قند باشند و یا مقدار قند آن ها بسیار اندک باشد. با همه این ها، انواع سس ها را بر اساس چهار نوع سس مشروح در زیر، میتوان تهیه کرد؛ ولی ما مقدار دقیق در هر نوع سس را مشخص خواهیم کرد تا سس قابل قبول تهیه کنید. همچنین، سس هایی از این نوع را در خواربارفروشی ها می توانید پیدا کنید؛ اما یافتن سس بدون قند در فروشگاه ها کار آسانی نیست.

سس های سالاد باید بدون قند باشند یا مقدار قند آنها بسیار اندک باشد.

سس اصلی روغن زیتون و سرکه

۲ قاشق غذاخوری روغن زیتون؛ ۱ قاشق غذاخوری سرکه قرمز8/1 قاشق غذاخوری گیاه معطر (مثل ریحان، به عنوان ادویه)؛ کمتر از 8/1 قاشق غذاخوری نمک؛ ۱۸ آب یک لیموترش. این مواد را با هم بیامیزید و روی سالاد مورد نظر بریزید.

سس سرکه به سبک ایتالیایی

تند بودن یا ملایم بودن این سس بستگی به مقدار سیر و نمکی دارد که در ان می ریزید. دو قاشق غذاخوری روغن زیتون تازه و کاملا طبیعی؛ یک قاشق غذاخوری سیر خردشده؛ ۱ / ۲ قاشق غذاخوری ادویه؛ نصف قاشق غذاخوری آب لیموی تازه: ۱ / ۸ قاشق غذاخوری نمک. این مواد را مخلوط کنید و روی سالاد بریزید. سس خردل یک فنجان روغن زیتون کاملا تازه؛ 4/1فنجان سرکه قرمز؛ یک قاشق غذاخوری کاملا پر خردل؛ ۱ / ۴ فلفل دلمه ای خردشده (اختیاری). این مواد را مخلوط کنید و روی سالادتان بریزید.

سس پنیر

نصف فنجان روغن زیتون تازه؛ نصف قاشق غذاخوری پودر سیر؛ نصف قاشق غذاخوری پودر پیاز، نصف قاشق غذاخوری فلفل سیاه آسیاب شده؛ نصف قاشق غذاخوری گیاه معطر خردشده به عنوان ادویه؛ نصف قاشق غذاخوری جعفری فرنگی (گیاه معطر): نصف قاشق غذاخوری ادویه ایتالیایی؛ سه قاشق غذاخوری سرکه معمولی (نه قرمز)، نصف فنجان پنیر معمولی خردشده.

یافتن سس بدون قند در فروشگاه ها کار آسانی نیست.

تمام این مواد را، جز پنیر، در یک ظرف مخلوط کنید و تکان دهید تا کاملا آمیخته شود. درست قبل از بردن بر سر سفره، پنیر را بریزید و دو بار ظرف را تکان دهید. این سس را روی سالاد بریزید و بلافاصله شروع به خوردن کنید.

سوپ ها سوپ اصلی مرغ

دو قوطی کنسرو مرغ؛ یک قوطی بزرگ کنسرو گوجه فرنگی کامل یا بریده شده؛ یک ظرف لوبیای سبز بدون این که شکر به آن اضافه شده باشد؛ نصف ساقه کرفس خردشده با برگ های آن؛ یک عدد پیاز بزرگ که چهار قسمت شده است؛ نصف قاشق فلفل سیاه: 8/1قاشق غذاخوری فلفل سفید؛ ۱ / ۴ قاشق غذاخوری ریحان خردشده. تمام مواد را داخل یک تابه بزرگ بریزید و آن را روی آتش ملایم قرار دهید.

 بعد آتش را تند کنید تا مخلوط به جوش آید؛ سپس مجددا آتش را ملایم کنید و درپوش تابه را بگذارید و به مدت ۳۰ دقیقه سوپ را بپزید. می توانید چند تکه گوشت مرغ، یا گاو، و یا ران گوسفند (به صورت پخته) به آن اضافه کنید تا سوپ مقوی تر و یا تبدیل به غذایی شود که برای یک وعده غذای کامل کافی باشد. اگر میل دارید سوپتان پر ادویه شود، می توانید یک قوطی کوچک گوجه فرنگی ادویه دار اضافه کنید.

فقط سوپ های خانگی تهیه شده از مرغ، گوشت گاو یا ماهی، سوپهایی اند که شکر ندارند.

برای خوشمزه تر کردن سوپ های رقیق، قدری پیازچه که خوب ریز شده، همچنین ته آنها را، و حتی تکه های کوچک گوشت مرغ، استیک و یا گوشت های دیگر را به آن اضافه کنید. جالب این است که بسته های سوپ عمدتا از نمک، شیره ذرت (۵۶)، شکر و مرغ یا گوشت گاو درست شده اند.

سوپ های خانگی تهیه شده از مرغ، گوشت گاو، یا استخوان های ماهی تنها سوپ هایی اند که دیده ایم شکر ندارند. البته اگر دیابت ندارید، مقدار شکر اضافه شده به یک بسته سوپ (حاضری) احتمالا چندان ضرری متوجه شما نخواهد کرد. این سوپ برای ۶ نفر کافی است.

سوپ کنگرفرنگی

نصف قالب کره یا مارگارین؛ ۱ / ۴ فنجان روغن زیتون؛ ۲ عدد پیاز کوچک خردشده؛ پنج حبه سیر خردشده؛ ۳ قوطی ۴۰۰ گرمی ریشه کنگرفرنگی که در داخل آب کنسرو شده است؛ آب مرغی به وزن تقریبی یک کیلو و نیم؛ یک قاشق چای خوری جعفری خردشده: نصف قاشق غذاخوری ریحان خردشده؛ نصف قاشق سوسن عنبر، دو قاشق غذاخوری آرد گندم سبوس دار، پنیر پیتزای رنده شده.

طرز تهیه:

 کره را آب و با روغن زیتون مخلوط کنید. پیاز و سیر را مختصری تفت دهید. کنگرفرنگی را به آن اضافه کنید و بگذارید کمی بپزد. آن گاه سوپ مرغ، جعفری، ریحان، وسوسن عنبر را اضافه کنید. آن را یک ساعت در دیگ کوچک بپزید. آرد گندم سبوس دار را در یک فنجان آب حل کنید و داخل دیگچه بریزید، ۱۵ دقیقه دیگر بگذارید سوپ روی شعله بماند. درست قبل از آماده کردن برای سر سفره روی آن پنیر رنده شده را بپاشید. این مقدار غذا برای شش تا هشت نفر کافی است.

برای مشاوره در زمینه لاغری با متخصصان ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − ده =